Dla miłośników wartościowego kina dokumentalnego – zapowiada się dobry czas. Od 22 (wtorek) do 26 (sobota) października w warszawskim kinie Kinoteka odbędzie się VII edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”.
Na wszystkie seanse, wydarzenia specjalne, spotkania z twórcami i bohaterami filmowymi oraz Galę Finałową – jak co roku: WSTEP WOLNY.
W tym roku twórcy i producenci zgłosili na festiwal ponad 60 filmów – z czego do pokazów konkursowych zakwalifikowało się 27 dokumentów.
Selekcja filmów to zawsze trudne wybory, decyduje tematyka odpowiadająca swoim charakterem naszemu festiwalowi „z duszą”, a także warsztat artystyczny. Poza tym filmy muszą spełniać określone wymagania formalne, a jednym z głównych jest data ich wyprodukowania
– mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor Festiwalu „Kino z dusza”.
Wszystkie prezentowane obrazy wpisują się w motto naszego projektu: życie ma sens.
W tym roku datą graniczną był 2017, ale większość przyjętych dokumentów to filmy wyprodukowane później. Wśród zakwalifikowanych do konkursu obrazów znajdują się te o tematyce społecznej, historycznej oraz religijnej, które stanowią w tym roku wyróżniającą się grupę.
O znaczeniu tego kulturalnego projektu mówi dr Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI, która od początku jest organizatorem Festiwalu.
Siódma już edycja festiwalu, a przede wszystkim nasi widzowie oraz partnerzy i przyjaciele festiwalu utwierdzają nas w przekonaniu, że bardzo potrzebujemy filmów, które odnoszą się do najważniejszych wartości w życiu każdego z nas, takich jak miłość, prawda, wiara, dobro, lojalność, wierność. Takich, które budują i niosą nadzieję
— mówi prezes Fundacji Areopag XXI.
Na festiwalu przyznawane są nagrody i wyróżnienia oraz statuetki - Anioły „Kina z duszą”.
Poziom artystyczny wydarzenia zagwarantowany jest przez profesjonalne jury, w którym zasiadają: operator prof. Andrzej Musiał z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi – w tym roku przewodniczący jury, reżyser filmów dokumentalnych Maciej Drygas, z tej samej uczelni, Bartłomiej Pulcyn, filmoznawca i krytyk filmowy, dr Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI oraz red. Grażyna Raszkowska, dyrektor Festiwalu.
To wyjątkowy projekt filmowy prezentujący współczesną dokumentalistykę. Oceniamy zarówno przekaz, jaki niesie treść filmu, ale także w ogromnym stopniu warsztat filmowy i sposób realizacji dokumentu tworzące oryginalne konteksty symboliczne
– komentuje prof. Andrzej Musiał, przewodniczący jury.
Festiwalowi towarzyszą spotkania z twórcami i bohaterami filmów.
W tym roku organizatorzy planują m.in. spotkanie po filmie „Amnezja” z reżyserem Maciejem Kucielem oraz z jednym z bohaterów dokumentu – muzykiem Muńkiem Staszczykiem. W sobotę po południu zaś z twórcami i bohaterami dokumentu o Domu chłopaków w Broniszewicach w reż. Patryka Vegi
– wyjaśnia Michał Plewka, szef promocji „Kina z duszą”.
Po filmie „Zagłada Redemptorystów Woli” odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera Krzysztofa Żurowskiego, Agaty Puścikowskiej, autorką książki „Wojenne siostry” i ks. Pawłem Mazanką. Natomiast po projekcji filmu „Tajemnica Ojca Pio”, w reż. José Maria Zavala. spotkanie z Ewą K. Czaczkowską, autorką wydanej właśnie książki „ Mistyczki. Historie kobiet wybranych”.
Darmowe wejściówki będą dostępne w czasie trwania całego festiwalu – wystarczy odebrać je w kasie przed seansem lub pobrać wcześniej na z góry upatrzony film lub wydarzenie.
Wszystkie informacje i program na kinozdusza.pl oraz na stornie Kinoteki w zakładce wydarzenia
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/468125-kino-z-dusza-juz-po-raz-siodmy-w-warszawskiej-kinotece