„Intelligenzaktion – niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji Górny Śląsk – Rejencja Katowicka 1939–1940 r.” to tytuł wystawy, która powstała dzięki inicjatywie fundacji Ślązacy.pl.
Ekspozycja przedstawia przebieg akcji niemieckiego okupanta mającej na celu wyniszczenie przedstawicieli polskiej elity na terenach Górnego Śląska i części województwa małopolskiego wcielonych do Rzeszy po wybuchu II wojny światowej.
Obok informacji dotyczących procesu przygotowania i przebiegu samej akcji wystawa ukazuje wstrząsające losy niektórych ofiar niemieckiego barbarzyństwa, wśród których byli m.in. uczestnicy powstań śląskich, nauczyciele, lekarze, prawnicy, duchowni oraz działacze społeczni. Wystawę uzupełniają plansze poświęcone niemieckim obozom koncentracyjnym w Dachau, Mauthausen-Gusen i Auschwitz – miejscom przetrzymywania ofiar eksterminacji.
Autorem ekspozycji jest Łukasz Kobiela – twórca, i współautor wielu wystaw o tematyce historycznej poświęconych m.in. postaciom kard. Augusta Hlonda czy też Henryka Sławika, recenzentem wystawy dr Andrzej Krzystyniak historyk i publicysta. Warto wspomnieć, że wydany przez Stowarzyszenie Pokolenie oraz Instytut Pamięci Narodowej album autorstwa Łukasza Kobieli „August Hlond 1881–1948” otrzymał nagrodę „Feniksa” za najlepszą książkę historyczną 2018 roku przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.
Bardzo się cieszę, że wystawa poświęcona niemieckim represjom przeciwko polskiej elicie jest prezentowana w Strzegomiu. To niedaleko stąd, w kamieniołomach niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen cierpieli i ginęli niewinni ludzie, podobnie jak i w niemieckim obozie Mauthausen-Gusen miejscu śmierci jakże wielu ofiar „Intelligenzaktion”
— powiedział Łukasz Kobiela.
Wystawa prezentowana była dotychczas m.in. w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach i Urzędzie Wojewódzkim Opolu, a także m.in. w Bielsku Białej i piekarach Śląskich. Na początku kwietnia wystawę po raz pierwszy można było obejrzeć za granica – w Essen w Niemczech.
Dzięki inicjatywie Klubów Gazety Polskiej w Essen i Strzegomiu, a w szczególności Radnej Miasta i Gminy Strzegom Pani Wioletty Świątek-Kardeli możemy przybliżyć losy Polaków, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w wyniku akcji prowadzonej już od pierwszych dni agresji nazistowskich Niemiec na Polskę. Naszym celem jest ocalenie od zapomnienia tych, którzy ponieśli ofiarę życia z rąk niemieckiego okupanta
— mówi dr Andrzej Krzystyniak
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 25 maja 2019 roku o godzinie 13.00 w Strzegomskim Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”.
Wernisaż wystawy w Strzegomiu swoją obecnością zaszczycą goście – posłowie, europosłowie, radni Powiatu Świdnickiego oraz Gospodarze Miasta i Gminy Strzegom. Na zaproszenie organizatorów słowa wprowadzenia do tematyki wystawy wygłoszą Łukasz Kobiela – autor wystawy oraz inicjator jej powstania i recenzent dr Andrzej Krzystyniak.
Celem fundacji Ślązacy.pl jest między innymi: upamiętnianie takich kart z historii Śląska i Polski, o których wielu dziś chciałoby, aby zapomniano. Wyparcie z pamięci z pewnością nie służy pojednaniu między narodami i wspólnemu budowaniu przyszłości.
Dlatego prosimy o wsparcie podejmowanych przez fundację inicjatyw. Można to czynić przez wpłaty na konto: Bank PEKAO S.A. 81 1240 1330 1111 0010 7236 3880 Fundacja Ślązacy.pl
gim, źródło: Fundacja Ślązacy.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/448150-wystawa-intelligenzaktion-pierwszy-raz-na-dolnym-slasku
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.