W sobotę, 7 października w nowej siedzibie Fundacji Polska Wielki Projekt przy ulicy Szpitalnej 5/18 w Warszawie otwarto wystawę Andrzeja Krauzego pod tytułem „Drzewa”. Prezentuje ona wycinanki i rysunki z natury przedstawiające drzewa z londyńskich Ogrodów Kensington oraz z Włoch. Wystawa potrwa do końca roku.
Relację z bardzo udanego wernisażu zamieściliśmy na naszych łamach wczoraj.
Wtedy też poprosiliśmy o krótką rozmowę panią Annę Bielecką, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
wPolityce.pl: Dzisiejszy wernisaż to także inauguracja działalności nowej siedziby Fundacji Polska Wielki Projekt w centrum Warszawy. Jaki mają państwo pomysł na to miejsce?
PREZES FPWP ANNA BIELECKA: W mojej ocenie ta wystawa i to miejsce jest naturalną konsekwencją tego, co Fundacja Polska Wielki Projekt robi od dziewięciu lat, a byłoby od dziesięciu, gdyby nie katastrofa smoleńska. W ramach między innymi corocznego Kongresu Polska Wielki Projekt pokazujemy, generujemy, wzmacniamy, kształtujemy, w każdym razie takie mamy cele, elity. Dzięki temu docieraliśmy z naszym przekazem również do wybitnych artystów. W naszym programie, w naszej działalności jest ta naprawdę wielka nagroda dla twórcy prawego i sprawiedliwego imienia profesora prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I mamy wybitnych laureatów.
O tych nagrodach regularnie informuje portal wPolityce.pl. W roku 2017 laureatami byli Antoni i Andrzej Krauze, a w poprzednich latach m.in. poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, kompozytorzy Wojciech Kilar i Michał Lorenc, reżyser Lech Majewski i rzeźbiarz i scenograf Jerzy Kalina, a także pisarz Marek Nowakowski. W skład kapituły wchodzą m.in: Andrzej Gwiazda, Joanna Wnuk-Nazarowa, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz laureaci z lat ubiegłych.
To tworzy mechanizm współdziałania: wspaniali artyści zgadzają się być naszymi laureatami, a my wspieramy ich prace, popularyzujemy je. To są nadzwyczajne osoby. Dzięki powstaniu nowej siedziby będziemy mieli większe możliwości prezentacji ich dorobku. Szukamy klucza, by w odniesieniu do każdego artysty zrobić to jak najlepiej, czy to przez prezentacje filmów, wystawy, czytanie ich dzieł, rozmowy.
Wspomniana już Rada Programowa jest wielką wartością Fundacji. To są osoby również piszące książki, niekiedy będące twórcami dzieł sztuki, staramy się z tego korzystać. Pan Janusz Kapusta, zrobił znak Fundacji, a takich współudziałów było wiele.
ZOBACZ FILM NA TEN TEMAT:
Zaczynaliśmy spontanicznie, bardzo społecznie. Kilka pierwszych Kongresów Polska Wielki Projekt było realizowanych przez różne podmioty, głównie przez Instytut Sobieskiego. Jednak cała treść programowa, koncepcja, została wypracowana w prywatnym gronie przyjaciół. To pozwoliło na znalezienie innej perspektywy, świeżości, nie czuliśmy się ograniczeni żadnymi koniecznościami, organizacyjnymi trudnościami. W momencie gdy formalnie powstała Fundacja, bo projekt się rozrastał, naturalnie weszliśmy w nowy etap, mamy osobowość prawną, staramy się o fundusze. Pilnujemy, by Fundacja miała jak najmniejszą biurokrację, by swoje aktywa w maksymalnym stopniu poświęcała działalności merytorycznej.
Każdy, kto był na Kongresie Polska Wielki Projekt wie, jak ogromne to przedsięwzięcie. Panele, spotkania, goście z także z zagranicy. Tego nie da się zrobić bez ciężkiej pracy.
Dlatego przygotowania do tego wydarzenia trwają cały rok, co pozwala na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia mimo skromnego zespołu. Nowe biuro, nowa siedziba, w której właśnie jesteśmy, będzie temu służyło, ale chcemy też, by przez cały rok pracowało na rzecz kultury polskiej, by kształtowało młodych ludzi. Mamy już zaprojektowanych kilka cykli spotkań, pokazów filmów. Pragniemy też, by miejsce to służyło także ruchom obywatelskim, których nie stać na własne miejsce, które mają problem choćby z salą na jakieś wydarzenie. U nas będą mogli zrealizować swoje cele, a także po prostu się spotkać na kawie, pracować. I przeczytać dobrą książkę, bo budujemy tutaj poważną bibliotekę, w tym prac twórców z nami związanych.
Warto to wspierać, bo rola Fundacji i Kongresów Polska Wielki Projekt dla zbudowania zaplecza intelektualnego umożliwiającego dobre zmiany w Polsce jest nie do przecenienia.
I to pozostaje naszym głównym celem. Pozostajemy skupieni przede wszystkim na namyśle nad Polską, nad Kongresem, a to wszystko tutaj, to dodatkowa aktywność, która pozwala nam też docierać do młodych ludzi, kształtować ich. Oni z czasem dojrzewają do poważniejszych zaangażowań w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt.
Na koniec prośba o kilka zdań na temat wystawy Andrzeja Krauzego. Znamy go z rysunku prasowego, a tutaj widzimy artystyczne, piękne technicznie, przeżycie tematu drzewa.
Ja widzę pana Andrzeja Krauzego jako walczącego rycerza, który dąży do prawdy, wspiera nasze wartości, tęsknoty, nasze dążenie do naprawy ojczyzny. Ale to wielki artysta i nie daje się zamykać w wąskich ramach, musi czasami odpocząć od codziennych działań. Jestem bardzo szczęśliwa, że pomogliśmy mu pokazać te prace w Warszawie, które poszerzają nasze widzenie jego twórczości. To premiera światowa artysty cenionego w świecie. Wiem, że jego pomysły twórcze się jeszcze bardziej rozwijają i mam nadzieję, że w przyszłości spotkamy się wspólnie na kolejnym wernisażu.
Bardzo dziękuję za rozmowę
rozm. mk
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/418619-anna-bielecka-glowny-cel-fundacji-pwp-to-namysl-nad-polska