Jestem pod wrażeniem trwającego właśnie festiwalu twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. To właśnie miasto bowiem, jak określił kiedyś znany bard Przemysław Gintrowski, we wrześniu staje się stolicą poezji jednego z najwybitniejszych polskich twórców, dwa razy nominowanego do Nagrody Nobla.
Pasja, z jaką młodzi ludzie, uczniowie liceów z różnych miast Polski, recytują strofy „Pana Cogito” i innych wierszy, dowodzi, że przesłanie Herberta jest wciąż aktualne. Że dla kolejnych pokoleń ważne są „kryształowe pojęcia”, „smak”, życie „w postawie wyprostowanej”. Cieszy, że również dorosła publiczność chętnie uczestniczy w spektaklach teatralnych oraz innych imprezach organizowanych w ramach „Herbertiady”.
Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta ma w tym roku wyjątkowy charakter, bowiem odbywa się nie tylko w – ogłoszonym przez Sejm - Roku Herberta, ale też w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd koncert muzyczny ma tytuł: „Gaude Mater Polonia. Niepodległa Herberta”.
Zaskakujące jest też, że od dziewiętnastu lat „Herbertiadę” organizuje wciąż ta sama osoba, wielka pasjonatka, Katarzyna Pechman, dyrektor artystyczny festiwalu. To ona zaprosiła aktorkę Agatę Piotrowską-Mastalerz z Akademii Teatralnej w Warszawie, by przeprowadziła warsztaty artystyczne dla młodzieży. Piotrowską-Mastalerz jest też współautorką scenariusza wystawianego na festiwalu spektaklu „Labirynt”, w którym też gra. Na przestrzeni lat Katarzyna Pechman do Kołobrzegu sprowadziła zresztą wielu twórców, byli to m.in.: Ewa Błaszczyk, Krzysztof Globisz, Jerzy Radziwiłowicz, Agnieszka Fatyga, Dorota Segda, Danuta Stenka, Krzysztof Wakuliński, Wojciech Wysocki, Adam Ferency, Emilia Krakowska, Agnieszka Wagner, Wojciech Machnicki, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Paweł Królikowski.
Najbardziej pamiętna Herbertiada - to chyba ta z Przemkiem Gintrowskim, który gościł na festiwalu aż trzy razy.
Trwający właśnie Festiwal w Kołobrzegu to zapewne jedno z ostatnich wydarzeń kończącego się Roku Zbigniewa Herberta.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/413378-herbertiada-w-roku-herberta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.