Domagają się, oczekują i apelują. Przedstawiciele niemieckiej mniejszości w Polsce chcą, by polski rząd wsparł ją w budowie tzw. Centrum Dokumentacyjnego, czy de facto muzeum mniejszości niemieckiej w Polsce. W weekend odbył się burzliwy zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK). Delegaci wystosowali apel, w którym naciskają na polskie władze, by pomogły w powstaniu centrum.
Delegaci uważają, że polskie muzea pomijają historię mniejszości niemieckiej, a powstanie centrum „obiecano” jej już w roku 2011.
Mniejszość niemiecka oczekuje w tym zakresie aktywnej realizacji postulatu z Oświadczenia polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu z 2011 roku dotyczącego „Udzielenia wsparcia w zakresie muzealnej prezentacji oraz archiwalnego zabezpieczenia dokumentów dotyczących mniejszości niemieckiej w Polsce”. Niestety historia Niemców żyjących w Polsce jako mniejszość narodowa jest nadal pomijana w narracji większości polskich muzeów a tymczasem brak wiedzy w tym zakresie sprzyja braku akceptacji naszej społeczności.
– czytamy w apelu ZNSSK
W roku, w którym upamiętniamy 100-lecie zakończenia I wojny światowej powinniśmy pamiętać, że wraz z powstaniem nowego porządku europejskiego, w tym powstaniem Państwa Polskiego, narodziło się też współczesne rozumienie mniejszości narodowych, także mniejszości niemieckiej w Polsce. Historia XX wieku sprawiła jednak, że los społeczności polskich obywateli niemieckiej narodowości charakteryzowały różne okresy od harmonijnego współżycia, po zaprzeczanie jej egzystencji.
– piszą przedstawiciele mniejszości niemieckiej.
Delegaci zjazdu przekonywali, że dopiero po upadku PRL i po powstaniu demokratycznego państwa prawa mniejszość niemiecka w Polsce „cieszy się uznaniem swojego istnienia, a wraz z tym możliwością zorganizowanego działania.”
Zwłaszcza ta trudna historia w okresie po zakończeniu II wojny światowej, w warunkach nieuznawanej egzystencji naszej społeczności oraz mozolne tworzenie jej struktur po tym okresie nie znalazło do tej pory żadnej formy udokumentowania w postaci stałej ekspozycji wystawienniczej. Tymczasem z każdym dniem odchodzą kolejni świadkowie czasu, którzy do tej pory poprzez swoje świadectwo życiowe, tą niezmiernie istotną cześć dziedzictwa i tożsamości Niemców w Polsce przekazywali kolejnym pokoleniom.
– piszą Niemcy w swoim apelu.
Zwracamy się do władz RP z apelem o wsparcie działań mających na celu stworzenie miejsca lub też miejsc w których kolejne pokolenia obywateli Rzeczypospolitej będą mogły zapoznać się z historią i dziedzictwem mniejszości niemieckiej w Polsce.
– czytamy w apelu.
Mniejszość niemiecka w Polsce, słusznie i zasłużenie, cieszy się swobodą, niezależnością i wsparciem władz. Jednak jej apel budzi wątpliwości. Ton i brak informacji o zbrodniach dokonanych przez Niemców na Polakach w czasie II wojny światowej, powodują, że apel bardziej przypomina propozycję polityczną, a nie próbę rozpoczęcia ważnej dyskusji.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/395329-mniejszosc-niemiecka-domaga-sie-utworzenia-centrum-dokumentacyjnego-ale-milczy-na-temat-zbrodni-hitlerowskich