„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jest dziełem, które stworzyło naszą wyobraźnię o II Rzeczypospolitej. To powieść, w której padają pytania niezwykle ważne dla nas współcześnie - powiedział we wtorek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
W Belwederze odbyła się piąta debata o kulturze pt. „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta RP z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak podkreślił Kolarski podczas inauguracji debaty, pretekstem do dyskusji jest przygotowana w Kancelarii Prezydenta „Antologia Niepodległości”.
To zbiór tekstów będących częścią dużego przedsięwzięcia, wielkiej kampanii społecznej, która nazywa się Narodowe Czytanie i ma na celu ukazanie na nowo kanonu polskiej literatury, zachęcenie do czytania, a jednocześnie zachęcenie dzisiaj nas, Polaków, współczesnych czytelników do refleksji na temat naszej literatury i tego, co autorzy tworzący przed laty swoje dzieła mają dzisiaj do powiedzenia
— powiedział.
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta przypomniał, że jako lekturę tegorocznej edycji Narodowego Czytania wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
To jest dzieło, które stworzyło naszą wyobraźnię o II Rzeczypospolitej. Trudno sobie wyobrazić II RP bez Żeromskiego, bez „Przedwiośnia”. Natomiast dzisiejsza rozmowa pokazuje, iż „Przedwiośnie” jest nie tylko powieścią o konkretnej epoce, ale tam padają pytania fundamentalne, pytania o pewne kwestie, które są dla nas dzisiaj niezwykle ważne
— stwierdził Kolarski.
Pod koniec lutego podczas inauguracji akcji Narodowego Czytania 2018 pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda poinformowała o powstaniu specjalnej antologii polskich utworów pomyślanej na stulecie niepodległości. „Antologię Niepodległości” tworzą 44 teksty, zarówno w całości, jak i we fragmentach - powieści, dramaty, poezje, pieśni, wspomnienia itd. - ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu: wolność i niepodległość. Teksty pochodzą z różnych epok - od średniowiecza do współczesności.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Para prezydencka zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu. W tym roku „Przedwiośnie” Żeromskiego i „Antologia Niepodległości”
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/386816-debata-o-kulturze-w-stulecie-niepodleglosci-minister-kolarski-przedwiosnie-to-dzielo-ktore-stworzylo-nasza-wyobraznie-o-ii-rp-wideo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.