Opera dubajska to nowy obiekt kulturalny na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Otwarty w 2016 roku teatr zaprojektowany przez Duńczyka Janusa Rostocka jest w stanie pomieścić na widowni 2000 osób. Funkcje nowoczesnego budynku przypominającego oszklony statek są zróżnicowane – służy on do prezentowania spektakli baletowych, operowych, dramatycznych, koncertów, pokazów mody, konferencji czy wystaw sztuki. Przyjeżdżają tu artyści oraz zespoły z całego świata, dzięki czemu opera stała się najważniejszym centrum sztuk na Środkowym Wschodzie.
Teatr Wielki - Opera Narodowa został zaproszony do zaprezentowania tam dwóch oper: Aidy G. Verdiego oraz Oniegina P. Czajkowskiego. Aida miała swoją premierę na warszawskiej scenie w 2005 roku. Tradycyjny estetycznie spektakl w reżyserii Roberta Lagany Manolego został owacyjnie przyjęty przez publiczność Opery Narodowej, ale nie tylko – wystawiany był również na otwarcie sezonu artystycznego w operze w Maskacie (Oman) w 2012 roku podczas poprzedniego wyjazdu gościnnego Teatru.
Oniegin w reżyserii Mariusza Trelińskiego natomiast cieszy się niesłabnącą popularnością na scenie Opery Narodowej od premiery w 2002 roku. Oszczędna i wyrafinowana inscenizacja znakomicie oddaje dramat tytułowej postaci. Publiczność Opery w Dubaju pierwszy raz będzie miała okazję zobaczyć te dwa wielkie operowe klasyki.
Do Dubaju uda się niemal 300 osób: soliści, chór, orkiestra, balet oraz pracownicy techniczni Teatru Wielkiego w Warszawie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/379529-teatr-wielki-opera-narodowa-w-trasie-wystepy-goscinne-w-operze-w-dubaju