Christopher Nolan, twórca kultowej trylogii „Mroczny Rycerz” powraca w nowym filmie „Dunkierka”. Superprodukcja poświęcona jednej z największych operacji podczas II Wojny Światowej. Film, w którym główne role zagrali Kenneth Branagh, Tom Hardy, Cillian Murphy i Mark Rylance, zadebiutuje na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD już 18 grudnia.
Christopher Nolan nakręcił swój najlepszy film w dotychczasowej karierze. To kino wizualnie olśniewające, ale też mądre politycznie. Niełatwo zrobić przejmujący film o zbiorowym bohaterze, nie gubiąc emocjonalnego ładunku w historii jednostki. Nolan rozegrał to perfekcyjnie. Połączył znane choćby z trylogii o Mrocznym Rycerzu umiłowanie do wystylizowanego kina akcji z typową dla siebie zabawą z chronologią.
pisał o filmie nasz krytyk filmowy Łukasz Adamski
Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i ścigając się z czasem, aby ocalić żołnierzy.
„Dunkierka” to jeden z najbardziej oczekiwanych, ale i najwyżej ocenionych filmów tego roku. Wyreżyserowany na podstawie własnego scenariusza przez nominowanego trzykrotnie do Oscara Christophera Nolana (trylogia „Mroczny Rycerz”) podbił serca widzów i krytyków oraz odniósł olbrzymi sukces komercyjny. W filmie wystąpili m.in.: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles (jeden z filarów zespołu One Direction), Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan, a także pięciokrotnie nominowany do Oscara Kenneth Branagh, nominowany do Złotego Globu Cillian Murphy, laureat Oscara Mark Rylanca oraz nominowany do Oscara® Tom Hardy.
Film opowiada o „Operacji Dynamo”, w której wzięło udział co najmniej 800 jednostek pływających (z czego ponad 200 zostało zatopionych przez Niemców). Operacja trwała od 26 maja 1940 roku do 4 czerwca 1940, a w jej wyniku z plaży Dunkierki do Wielkiej Brytanii ewakuowano 338 226 żołnierzy.
Pomysł na realizację „Dunkierki” narodził się w głowie Christophera Nolana jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku podczas rejsu małym jachtem przez kanał La Manche do Dunkierki. Ta wyprawa, w której reżyserowi towarzyszyła Emma Thomas (żona Christophera Nolana i producent filmów) wywarła na Nolanie ogromne wrażenie. Kiedy para skończyła pracę nad „Interstellar”, Thomas przypomniała mężowi o tamtej wycieczce i podsunęła mu pomysł, by ich kolejną wspólną produkcją była właśnie „Dunkierka”. Realizację filmu poprzedziły gruntowne przygotowania. Christopher Nolan spotkał się z weteranami, którzy brali udział w „Operacji Dynamo” i wysłuchał ich wspomnień. Korzystał również z pomocy Imperial War Museum oraz histeryka Joshui Levine’a, autora książki „Dunkierka”, który później pełnił przy filmie funkcję konsultanta do spraw historycznych.
Pierwotnie Christopher Nolan rozważał realizację „Dunkierki” bez scenariusza, z dialogami improwizowanymi na planie. Od tego pomysłu odwiodła go jednak żona i w 2015 roku powstał liczący zaledwie 76 stron scenariusz, w którym historia „Operacji Dynamo” opowiedziana jest z trzech perspektyw – lądu, morza i powietrza.
Moim celem było stworzenie filmu, który angażowałby widza na poziomie fabularnym, ale przede wszystkim wizualnym. Dlatego zdecydowałem się na połączenie w nim kilku różnych punktów widzenia, ale zrobiłem to w niezwykle zdyscyplinowany sposób. Zależało mi na tym, żeby widzowie siedzący w kinie nie tylko zobaczyli, ale przede wszystkim poczuli to, co działo się w Dunkierce.
mówi Christopher Nolan.
Z realizacją „Dunkierki” Christopher Nolan czekał tak długo z dwóch powodów. Po pierwsze, chciał nabrać większego doświadczenia w realizacji wielkobudżetowych produkcji. Po drugie, zależało mu na tym, żeby nakręcić – jak to mówi − brytyjski film z amerykańskim budżetem, a do tego potrzebował być twórcą znanym i docenianym po obu stronach oceanu.
Prace na planie rozpoczęły się 23 maja 2016 roku w Dunkierce. Przez kolejne cztery tygodnie ekipa pracowała we Francji, Holandii i Anglii a później na dwa tygodnie przeniosła się do Kalifornii. Zdjęcia w Dunkierce realizowano w tych samych miejscach, w których ponad 70 lat temu miała miejsce ewakuacja. Chcąc ograniczyć wykorzystywanie w postprodukcji efektów cyfrowych, na planie korzystano ze „staromodnych” kartonowych makiet, dzięki którym na ekranie wykreowano setki tysięcy żołnierzy oraz niezliczone ilości sprzętu wojskowego. Sceny batalistyczne realizowano przy wykorzystaniu pomniejszonych modeli samolotów i statków, co zapewniło im w filmie niezwykle realistyczny wygląd.
Na ekrany światowych kin „Dunkierka” weszła w lipcu 2017 roku z miejsca podbijając serca widzów i krytyków. Wyprodukowany za 100 milionów dolarów film zarobił w kinach na całym świecie ponad 524 milionów dolarów, stając się jedną z najbardziej dochodowych, ale i najchętniej oglądanych produkcji roku. W Polsce „Dunkierkę” obejrzało w kinach ponad 700 000 widzów.
mat. prasowe
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/372491-dlaczego-nolan-chcial-zrealizowac-dunkierke-bez-scenariusza-wybitny-film-od-dzis-na-blu-ray-i-dvd