Polskie Radio Chopin rozpocznie nadawanie 11 listopada. Ma prezentować muzykę dawną, barokową i klasyczną.
Nowa stacja stanowić będzie kompendium wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina
— powiedział prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.
Według mnie uruchomienie tego projektu jest historycznym momentem, jeżeli chodzi o Polskie Radio. To nie jest tylko radio - to nowoczesne kompendium wiedzy o twórczości Fryderyka Chopina
— powiedział prezes zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala.
Jak dodał, Radio Chopin nie będzie rywalizowało z pozostałymi programami Polskiego Radia.
To multimedialne przedsięwzięcie o charakterze twórczym i artystycznym
— podkreślił Sobala.
Polskie Radio Chopin dostępne będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl.
Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia.
Według twórców Polskie Radio Chopin będzie punktem wyjścia do rozważań o muzyce polskiej i europejskiej. Jego twórczość zajmie na antenie miejsce dominujące, ale pojawią się również kompozytorzy z kręgu muzyki dawnej, barokowej i klasycznej.
To radio, w którym usłyszymy muzykę polską oraz polskich wykonawców. Stanowić będzie rozszerzenie oferty „Dwójki”, co nie oznacza, że w „Dwójce” muzyki polskiej nie będzie - pojawi się ona w trochę innym kontekście. Europejski kontekst będzie dopowiedzeniem do tego, co tworzy naszą kulturę muzyczną i historię wykonawstwa muzyki polskiej
- stwierdziła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko.
Dzięki nowej stacji radiowej przypomniane zostaną przesłuchania rejestrowanych od 1955 r. Konkursów Chopinowskich, jak i nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez „Dwójkę”, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”.
Pojawi się również cykl „Polacy w Konkursach Chopinowskich” autorstwa Stanisława Dybowskiego, audycje dziennikarzy Polskiego Radia oraz prezentacje zbiorów płytowych i fragmentów audycji Jana Webera.
Media publiczne, czy media narodowe, to jest przede wszystkim kultura w różnych jej wymiarach - od popularnej do coraz bardziej wyrafinowanej (…) Radio Chopin powinno popularyzować i poświęcić się również pracy edukacyjnej. Kultura to sens istnienia mediów publicznych. Wszystko inne jest tylko dodatkiem
— powiedział Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
Wśród gospodarzy audycji Polskiego Radia Chopin znajdą się: Róża Światczyńska („Chopin osobisty”), Jacek Hawryluk („Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki”), Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek („Romantyczne brzmienie. Chopin i muzyka romantyczna wykonywana na instrumentach historycznych”), Przemysław Psikuta („Duża czarna” i „Chopin z Archiwów Jana Webera”), Adam Rozlach („Koncert Chopinowski Adama Rozlacha”), Anna Skulska i Beata Stylińska („Laureaci nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursach Chopinowskich”), Ewa Szczecińska, Krzysztof Dziuba, Grzegorz Dąbrowski, Maciej Gołębiowski oraz Andrzej Zieliński („Na jazzowo”).
Pod adresem chopin.polskieradio.pl można będzie zapoznać się z ramówką i opisami audycji Radia Chopin. Na stronie internetowej dziennikarze będą publikować aktualności związane z muzyką poważną i tematyką chopinowską, wydarzeniami, konkursami oraz nowościami wydawniczymi.
k j/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/366261-nie-tylko-dla-wielbicieli-muzyki-klasycznej-radio-chopin-startuje-11-listopada