Program „Dziedzictwo Muzyki Polskiej to spełnianie naszego obowiązku wobec polskiej kultury. To nadrabianie pewnych niezrealizowanych oczekiwań, zarówno środowiska jak i całego polskiego społeczeństwa, w tej dziedzinie
— powiedział wicepremier Gliński podczas konferencji, która odbyła się w Narodowym Instytucie Im. Fryderyka Chopina. Zaprezentowano na niej główne założenia programu.
Minister kultury zapowiedział także, że W 2018 r. zostanie uruchomiony Portalu Muzyki Polskiej - platformy zawierającej informacje o kompozytorach czasu zaborów, cyfrowe zapisy źródeł oraz bieżące informacje na temat życia muzycznego.
Polska twórczość muzyczna jest istotnym elementem dziedzictwa światowego, ale jednocześnie muzyka polska jest jedynie częściowo opracowana i znana. Nie tylko na świecie, ale i w Polsce
— powiedział Gliński.
Wielu wybitnych twórców jest po prostu nieznanych, niewykonywanych. Przegrywamy od lat rywalizację z innymi narodami muzycznymi - a my jesteśmy narodem muzycznym. Jest to spowodowane oczywiście naszą historią - zaborami, zniszczeniami wojennymi jeszcze XIX w. związanymi z powstaniami, które wywoływały represje także w obszarze dziedzictwa kulturowego
— dodał.
Minister kultury podkreślił, że program „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, jak wiele innych realizowanych przez MKiDN, „to spełnianie naszego obowiązku wobec polskiej kultury. To nadrabianie pewnych niezrealizowanych oczekiwań, zarówno środowiska jak i całego polskiego społeczeństwa, w tej dziedzinie (…)
Muzyka i wsparcie działań w tej dziedzinie kultury jest jednym z priorytetów mojego resortu
— zaznaczył Gliński.
Cel jest oczywisty: żeby odzyskać to dziedzictwo
—dodał minister.
W 2018 r. zostanie uruchomiony Portalu Muzyki Polskiej - platformy zawierającej informacje o kompozytorach czasu zaborów, gdzie udostępnione zostaną cyfrowe zapisy źródeł, bieżące informacje na temat życia muzycznego i rejestracje multimedialne muzyki polskiej. Jak zapewniają organizatorzy, portal będzie pierwszym i jedynym internetowym centrum kompletnej i usystematyzowanej wiedzy o wybranych twórcach, a z czasem stanie się źródłem informacji o wszystkich polskich kompozytorach tworzących w latach 1795-1918.
Portal będzie pierwszym i jedynym internetowym centrum kompletnej i usystematyzowanej wiedzy o wybranych twórcach, a z czasem stanie się źródłem informacji o wszystkich polskich kompozytorach tworzących w latach 1795-1918.
Realizowany przez MKiDN i NIFC program „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” przewiduje digitalizację oraz udostępnienie źródeł, rękopisów i druków muzycznych. W 2018 r. planowana jest digitalizacja ponad 300 000 stron m.in. z Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i Biblioteki Polskiej w Paryżu. W konferencji uczestniczyli dr Artur Szklener – dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr Daniel Cichy - dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrektor Opery Wrocławskiej oraz Stanisław Leszyczyński – zastępca dyrektora ds. Artystycznych NIFC.
k j /MKiDN
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/366249-minister-kultury-trzeba-przywrocic-swiatu-polska-muzyke-ktora-jest-zapomniana-i-slabo-znana
Komentarze
Liczba komentarzy: 5