Bohaterowie walczący z sowieckim i niemieckim okupantem, świadkowie historii podziemia antykomunistycznego, opozycjoniści, będą jak zwykle gośćmi honorowymi Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci (27-30 września 2017 r. Gdynia).
Festiwal NNW od samego początku swego istnienia jest miejscem, w którym przypomina się i honoruje ostatnich żyjących świadków historii podziemia antykomunistycznego, a także tych którzy już odeszli. Pośmiertnie Sygnetami Niepodległości uhonorowani zostali m.in. gen. Władysław Anders, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy Wiktor Stryjewski „Cacko”, którego szczątków do tej pory nie odnaleziono.
Z kolei nagrody Drzwi do Niepodległości przyznawane są bohaterom biorącym czynny udział w opozycji czasów PRL-u lub wspierającym jej działania. Festiwal NNW tworzy przestrzeń do spotkań i rozmów z prawdziwymi bohaterami. Jest jedyną okazją do poznania ich historii, ich życia, ich walki o wolność w tak bezpośredni sposób.
W tym roku gościć będzie m.in. 101-letnią kpt. Marię Mirecką-Loryś, Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Rok temu została ona uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie.
Będzie też okazja do rozmowy z mjr. Marianem Pawełczakiem „Morwą” żołnierzem Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Był jego najbliższym podkomendnym, zastępcą dowódcy plutonu, wreszcie członkiem ochrony sztabu „Zapory” w zgrupowaniu WiN. Aresztowano go w 1951 r. i więziono we Wronkach, a potem Strzelcach Opolskich. Można śmiało powiedzieć, że stałą bywalczynią Festiwalu jest płk Lidia Lwow-Eberle.
Odbierając Sygnet Niepodległości sanitariuszka i żołnierz oddziału „Łupaszki” powiedziała – „Cztery lata walczyłam o wolność Polski i Polska jest wolna”. Pani Lidia jest dobrym duchem Festiwalu NNW – zawsze elegancko ubrana i uśmiechnięta – spotyka się z młodzieżą, jest jurorką w konkursie na stylizacje modowe, ogląda prezentowane filmy i bierze czynny udział w panelach dyskusyjnych. Do Gdyni zawita Kazimierz Piechowski, organizator jednej z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z Auschwitz, który wraz z trzema innymi więźniami włamał się do magazynu mundurów i broni, wykradł samochód esesmański i wyjechał nim przez punkt kontrolny straży.
Gościem będzie prof. Barbara Otwinowska, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, więzień Fordonu. Autorka monografii poświęconej dziejom kobiet osadzonych w komunistycznych więzieniach.
Po raz kolejny przyjedzie również z Grodzieńszczyzny kpt. Weronika Sebastianowicz „Różyczka”. Żołnierz AK i WiN, aresztowana 7 kwietnia 1951 roku została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności. W 1955 r. wróciła z zesłania z Workuty.
W tym roku zjawi się wielu gości nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Przyjadą rodziny żołnierzy Andersa, środowiska polonijne z Nowej Zelandii, USA, Francji, Kresów czy krajów nadbałtyckich. Wyjątkowo zapowiada się udział Josefa Mašína ze Stanów Zjednoczonych, żołnierz czeskiego podziemia antykomunistycznego, który na Festiwalu spotka się ze swoją siostrą mieszkającą na Morawach.
Niezapomnianym przeżyciem będzie spotkanie z Marią Wittner z Węgier. Wittner jako młodziutka dziewczyna walczyła w 1956 r. w Budapeszcie i za udział w powstaniu została skazana na karę śmierci, którą zamieniono potem na dożywocie.
Organizatorzy Festiwalu mają świadomość, że nasi bohaterowie powoli odchodzą. Dlatego zwracają się do wszystkich, którzy mają w swojej rodzinie lub w otoczeniu kogoś, kto walczył o wolność w latach 1939-89, aby zgłosili się do biura festiwalowego.
Jeśli znają Państwo taką osobę, a są to często ludzie niezwykle skromni, którzy rzadko mówią o swych zasługach, uważając swoje czyny za obowiązek wobec Ojczyzny, to prosimy o kontakt. Zaprosimy bohatera czy też jego rodzinę na Festiwal, uhonorujemy Sygnetem Niepodległości i Drzwiami do Wolności, przywrócimy pamięci narodowej.
-apeluje Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/356359-jacy-goscie-pojawia-sie-na-festiwalu-niepokorni-niezlomni-wykleci