Na łamach „wSieci” publikowałem recenzję „Wołynia” i rozmowę z Wojciechem Smarzowskim. Pisałem, że ten film wgniata w ziemię i trzyma przy niej widza, nie pozwalając na wzięcie oddechu. Ale że jednocześnie to wyważony i mądry obraz ludobójstwa, jakie dotknęło Polaków na Wołyniu. Ludobójstwa przemilczanego. Spychanego przez źle pojęty interes geopolityczny i zwykłe tchórzostwo.
Jeden z najważniejszych polskich filmów ostatniego ćwierćwiecza w końcu debiutuje w domowym kinie. Naprawdę uważam, że film Smarzowskiego to pozycja obowiązkowa w domach nie tylko kinomanów. W dwupłytowych wydaniach specjalnych Blu-ray i DVD dostępna będzie również wersja festiwalowa obrazu, niepokazywana dotąd w polskich kinach, a przeznaczona dla widza zachodniego. Warto jeszcze raz obejrzeć to wielkie dzieło. Tym razem na spokojnie we własnym domu, z nadzieją, że do nas tacy sąsiedzi nigdy nie zapukają.
Łukasz Adamski
„Wołyń” nakładem wydawnictwa Galapagos od dziś w domowym kinie.
„Wołyń” to jedna z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych polskich premier filmowych roku 2016. W kinach obejrzało go ponad 1,4 miliona widzów. Scenariusz obrazu powstał na podstawie opowiadań Stanisława Srokowskiego opublikowanych w zbiorze „Nienawiść”. Film wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza Wojciech Smarzowski, a główne role zagrali w nim debiutująca na dużym ekranie Michalina Łabacz oraz Arkadiusz Jakubik, jeden z ulubionych aktorów reżysera „Domu złego”. Obok nich w obsadzie produkcji znaleźli się m.in.: Iza Kuna, Jacek Braciak, Vasili Vasylyk, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Janusz Chabior, Gabriela Muskała, Tomasz Sapryk i Wojciech Zieliński.
Film jest najdroższą, jak do tej pory, produkcją Smarzowskiego, kosztował ok. 19,5 mln złotych. Prace na planie trwały 80 dni zdjęciowych w różnych porach roku. Premiera „Wołynia” odbyła się podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni (2016 r.), gdzie film zdobył trzy nagrody: za debiut aktorski (Michalina Łabacz), zdjęcia (Piotr Sobociński Jr) oraz charakteryzację (Ewa Drobiec). Ponadto obraz Wojciecha Smarzowskiego otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe: nagrodę festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą, nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej oraz nagrodę Strażnika Pamięci. Film Smarzowskiego zdobył w tym roku też 7 Orłów,w tym za najlepszy film, reżyserię i zdjęcia.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/333413-wolyn-od-dzis-na-blu-ray-i-dvd-ten-film-trzeba-miec-w-domowej-filmotece
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.