Polski film przyrodniczy „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” został nagrodzony „zielonym Oscarem”, czyli najbardziej prestiżową nagrodą dla filmu przyrodniczego.
Wręczenie nagrody, którą odebrali – Krystian Matysek, autor scenariusza i reżyser filmu oraz jego producentka, Dorota Roszkowska – odbyło się w czasie transmitowanej na żywo przez BBC uroczystej gali w Colston Hall. Ceremonię otworzył 92-letni, lecz wciąż żywiołowy, sir David Attenborough, znany na świecie prezenter filmów przyrodniczych i gwiazda BBC Earth.
Jak podaje „Rzeczpospolita” , film „Łowcy miodu” otrzymał nagrodę w kategorii Ludzie i Przyroda. Jury w uzasadnieniu decyzji napisało, że produkcja urzeka swoją wyjątkowością: „»Łowcy miodu« to cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii”.
Do festiwalu zgłoszonych zostało 900 filmów, w przeważającej części z Wielkiej Brytanii i krajów anglojęzycznych. Zdjęcia do polskiego filmu kręcone były w odległych zakątkach świata: w Polsce na dachu centrum handlowego i w Puszczy Augustowskiej, ale także we Francji na paryskim tarasie z widokiem na wieżę Eiffla i m.in. w nepalskiej wiosce. Wyprodukowanie filmu – od pomysłu – do efektu końcowego trwało 6 lat.
W filmie fabularnym rządzi Hollywood, a w przyrodniczym Bristol. A festiwale to totolotek. Już samo konkurowanie z tymi nominowanymi filmami to ważna sprawa. Wiedziałem, że trzeba będzie stworzyć opowieść w języku zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. I stąd wziął się pomysł, by aktorka Magda Popławska przemierzyła z widzami drogę – od kompletnej amatorki do osoby mającej świadomość, czym są pszczoły. Dochód charytatywnej ceremonii wręczenia nagród przeznaczony jest na ochronę przyrody. Nagród finansowych dla zwycięzców nie ma, jest za to satysfakcja i prestiż.
– tłumaczy Krystian Matysek na łamach rp.pl.
„Łowcy miodu” są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą?
Łowcy miodu:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/312336-polski-film-przyrodniczy-nagrodzony-zielonym-oscarem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.