„Powidoki” Andrzeja Wajdy stały się jednym z najważniejszych wydarzeń podczas tegorocznej edycji rzymskiego festiwalu. Ten szczególny pokaz filmu o wybitnym malarzu Władysławie Strzemińskim, stał się swoistym hołdem złożonym przez festiwal - mistrzowi światowej kinematografii.
Adamski z festiwalu w Gdyni: „Powidoki”. Jednoznacznie antykomunistyczny film Wajdy. Recenzja
Widzowie, którzy obejrzeli film Wajdy w sali Audytorium Parco Della Musica, po seansie zgotowali kilkuminutową owację, a prasa oceniła film bardzo wysoko. Najważniejsze włoskie gazety podkreślały „pasję” a jednocześnie „wyważony sposób przedstawienia klimatu opresyjności”. W recenzjach zwracano uwagę na aspekt wolności sztuki i wolności artysty. Chwalono występ Bogusława Lindy, który wraz z Zofią Wichłacz i Pawłem Edelmanem byli obecni na pokazie filmu. Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Czterokrotnie nominowany do Oscara: za „Ziemię obiecaną” (1976), „Panny z Wilka” (1980), „Człowieka z żelaza” (1982) i „Katyń” (2008). W 2000 r. Wajda otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości.
„Powidoki” są polskim kandydatem do Oscara. Film trafi do polskich kin 13 stycznia 2017 r.
W filmie wystąpili Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska, Szymon Bobrowski, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Mariusz Bonaszewski, Aleksandra Justa, Dorota Kolak, Zofia Wichłacz, Irena Melcer i inni
Głównym bohaterem „Powidoków” jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.
Q/AKSON
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/312271-znakomite-przyjecie-powidokow-w-rzymie-ostatni-film-wajdy-z-owacja-na-stojaco