Złote Lwy, Wielką Nagrodę 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał Jan P. Matuszyński, reżyser obrazu „Ostatnia rodzina”. Srebrne Lwy jury przyznało Maciejowi Pieprzycy za thriller „Jestem mordercą”.
O miano najlepszego polskiego filmu roku walczyło 16 obrazów, w tym 7 debiutów. Statuetkę za dorobek reżyserski, Platynowe Lwy w tym roku otrzymał Janusz Majewski.
W poniedziałek rozpoczęło się święto polskiego kina, dziś festiwal się kończy. Z Gdyni z Platynowymi Lwami wyjedzie Janusz Majewski, reżyser nagrodzony przed rokiem Srebrnymi Lwami za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Dziś został wyróżniony za całokształt twórczości. Srebrne Lwy otrzymał Maciej Pieprzyca za psychologiczny thriller „Jestem mordercą”.
Nagrodę w Konkursie Młodego Kina odebrał Kordian Kądziela za film „Szczękościsk”. Statuetki laureatowi wręczyli Agnieszka Smoczyńska i Mateusz Damięcki
Z kolei w kategorii „Inne Spojrzenie” jury wyróżniło trzy filmy. Wyróżnienie otrzymała Marta Minorowicz za film „Zud”. Nagrodę główną otrzymały z kolei dwa filmy: „Biuro budowy pomnika” Karoliny Breguły i „Ederly” Piotra Dumały.
Pierwszą nagrodą Konkursu Głównego, która została przyznana w Gdyni była Nagroda Publiczności. Statuetka trafiła do Jana P. Matuszyńskiego za „Ostatnią rodzinę”.
Statuetkę za najlepszy debiut reżyserski z rąk dyrektorów festiwalu, Leszka Kopcia i Michała Oleszczyka, otrzymał natomiast Bartosz Kowalski za „Plac zabaw”.
Z kolei pozaregulaminową nagrodę za film „Powidoki” otrzymał Andrzej Wajda.
To jest dla mnie zupełnie niespodziewane, jestem bardzo speszony, ale i szczęśliwy
— powiedział na scenie Andrzej Wajda.
Laureatką nagrody za najlepszy debiut aktorski otrzymała Michalina Łabacz. Aktorka zadebiutowała w filmie „Wołyń”. Statuetkę w jej imieniu odebrał reżyser filmu, Wojciech Smarzowski.
„Wołyń” otrzymał także statuetkę w kategorii charakteryzacja. Otrzymała ją Ewa Drobiec.
Jury doceniło także Monikę Kaletę za kostiumy w filmie „Zjednoczone stany miłości”. Ten sam film otrzymał także statuetkę w kategorii aktor drugoplanowy - otrzymał ją Łukasz Simlat.
Film Tomasza Wasilewskiego otrzymał także statuetkę w kategorii „Aktorka drugoplanowa”. Nagrodę otrzymała Dorota Kolak, która wcieliła się w rolę Renaty, emerytowanej nauczycielki zafascynowanej swoją sąsiadką.
Jury doceniło także pracę Janusza Wojtarowicza i Motion Trio. Artyści otrzymali nagrodę w kategorii „Najlepsza Muzyka” za ścieżkę dźwiękową filmu „Szczęście świata” Michała Rosy.
Film Michała Rosy został także doceniony za scenografię. Nagroda w tej kategorii powędrowała w ręce Tomasza Bartczaka i Andrzeja Kowalczyka.
W tej kategorii został wyróżniony Piotr Sobociński Jr za zdjęcia do „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego, zaś nagrodę za montaż otrzymała Beata Walentowska („Zjednoczone stany miłości”).
Nagrodę za dźwięk otrzymali: Marcin Kasiński i Kacper Hanisiak za film „Na granicy”.
Nagrodę za najlepszy scenariusz dostał Maciej Pieprzyca za film „Jestem mordercą”. Jest on nie tylko autorem scenariusza, ale i reżyserem.
Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn („Ostatnia rodzina”) zostali laureatami nagród za najlepsze pierwszoplanowe role kobiecą i męską.
Jury doceniło Marcina Koszałkę za „odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych” w obrazie „Czerwony pająk” i wyróżniło Nagrodą Specjalną.
Tomasz Wasilewski, twórca filmu „Zjednoczone stany miłości”, został laureatem nagrody za reżyserię.
Oto pełna lista nagrodzonych:
Jury 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni w składzie Filip Bajon (przewodniczący), Lenny Abrahamson, Magdalena Górka, Bartosz Karczyński, Aleksandra Maślik, Łukasz Orbitowski, Kinga Preis Gary Yershon przyznało następujące nagrody:
WIELKĄ NAGRODĘ 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu OSTATNIA RODZINA otrzymuje reżyser JAN P. MATUSZYŃSKI oraz producenci: LESZEK BODZAK oraz ANETA HICKINBOTHAM.
NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film JESTEM MORDERCĄ otrzymuje reżyser MACIEJ PIEPRZYCA producenci RENATA CZARNKOWSKA-LISTOŚ oraz MARIA GOŁOŚ
NAGRODĘ SPECJALNĄ JURY za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych w filmie CZERWONY PAJĄK dla reżysera MARCINA KOSZAŁKI
NAGRODY INDYWIDUALNE: - dla TOMASZA WASILEWSKIEGO za reżyserię filmu ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
-
dla MACIEJA PIEPRZYCY za scenariusz do filmu JESTEM MORDERCĄ,
-
dla BARTOSZA M. KOWALSKIEGO za debiut reżyserski filmu PLAC ZABAW,
-
dla PIOTRA SOBOCIŃSKIEGO jr za zdjęcia do filmu WOŁYŃ,
-
dla MOTION TRIO w składzie: JANUSZ WOJTAROWICZ, PAWEŁ BARANEK, MARCIN GAŁAŻYN za muzykę do filmu SZCZĘŚCIE ŚWIATA,
-
dla TOMASZA BARTCZAKA, ANDRZEJA KOWALCZYKA za scenografię do filmu SZCZĘŚCIE ŚWIATA,
-
dla MARCINA KASIŃSKIEGO, KACPRA HABISIAKA za dźwięk w filmie NA GRANICY,
-
dla BEATY WALENTOWSKIEJ za montaż filmu ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
-
dla EWY DROBIEC za charakteryzację do filmu WOŁYŃ,
-
dla MONIKI KALETY za kostiumy do filmu ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
-
dla MICHALINY ŁABACZ za profesjonalny debiut aktorski w filmie WOŁYŃ,
-
dla DOROTY KOLAK za drugoplanową rolę kobiecą w filmie ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
-
dla ŁUKASZA SIMLATA za drugoplanową rolę męską w filmie ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
-
dla ALEKSANDRY KONIECZNEJ za główną rolę kobiecą w filmie OSTATNIA RODZINA,
-
dla ANDRZEJA SEWERYNA za główną rolę męską w filmie OSTATNIA RODZINA.
ansa/ TVP Info/ Łukasz Adamski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/309551-zlote-lwy-dla-ostatniej-rodziny-zwyciezca-festiwalu-filmowego-w-gdyni-zostal-obraz-jana-p-matuszynskiego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.