List otwarty do przewodniczących jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida oraz władz Wrocławia, Warszawy i Województwa Mazowieckiego.
Co łączy „aferę Masłonia” i wojnę o Teatr Polski we Wrocławiu. To „ostatni bój lewicy”
Szanowni Państwo,
Zapewne dotarł już do Państwa list Moniki Sznajderman (wydawcy) i Andrzeja Stasiuka (pisarza), zawierający żądanie usunięcia z jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida krytyka Krzysztofa Masłonia. Ponieważ sprawa ta nie dotyczy jedynie tych trzech osób, lecz ma charakter istotny dla kultury polskiej, postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie.
Krzysztof Masłoń jest doświadczonym krytykiem literackim, obecnym od wielu lat w świadomości publicznej, autorem licznych książek poświęconych literaturze polskiej i niezliczonej ilości artykułów na ten temat, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nie ulega wątpliwości, że posiada niezbędną wiedzę i kwalifikacje do sprawowania funkcji jurora w tak poważnych konkursach literackich. O co zatem chodzi, skoro nie ma powodów merytorycznych, by domagać się usunięcia Krzysztofa Masłonia? Naszym zdaniem działania Moniki Sznajderman i Andrzeja Stasiuka mają charakter polityczny. Rzecz w tym, że Masłoń ma odmienne od autorów listu, ich zdaniem nieodpowiednie, poglądy.
Wszyscy zajmujący się literaturą wiedzą, że Krzysztof Masłoń ma jasny i od lat niezmienny osąd rzeczywistości. Trudno jednak nie zauważyć, że wielokrotnie pisał bardzo przychylnie o twórczości osób prezentujących poglądy odmiennych od jego własnych przekonań i bywał bardzo krytyczny wobec autorów zdawałoby się mu bliskich. W naszym przekonaniu, w swych sądach na pierwszym miejscu zawsze stawia wartości literackie. Sposób myślenia Krzysztofa Masłonia o sprawach publicznych i sposób, w jaki się wypowiada nie wszystkim musi się podobać, może budzić czasem sprzeciw, ale czy nie jest tak samo z Moniką Sznajderman i Andrzejem Stasiukiem?
Szanowni Państwo,
Kultura polska ma, a w każdym razie mieć powinna, charakter pluralistyczny. Tworzą ją ludzie o różnych poglądach politycznych, przedstawiciele różnych religii i niewierzący. W polskiej kulturze obecne są różne estetyki, prądy, nurty, jest szerokie pole dla artystycznego eksperymentu. Tę różnorodność i wielowątkowość naszej kultury uważamy za wielką wartość. Skoro nasza kultura ma charakter wielobarwny uważamy, że w jury poważnych konkursów literackich powinny zasiadać osoby o różnych przekonaniach politycznych i estetycznych, reprezentujące różne środowiska. Powinno tam być miejsce dla osób o poglądach Andrzeja Stasiuka i Krzysztofa Masłonia.
Konsekwencje presji wywieranej przez Monikę Sznajderman i Andrzeja Stasiuka łatwo sobie wyobrazić. Sprowadzenie jury do osób o takich samych poglądach zmieni przyznawane przez Państwa nagrody w stricte polityczne, to znaczy takie, w których laureat zostaje nagrodzony nie za twórczość artystyczną, lecz za przekonania polityczne, albo nawet wspieranie konkretnej partii. Z punktu widzenia literatury oznaczałoby to upadek tych nagród. Dlatego apelujemy do Państwa o nieuleganie presji i utrzymanie pluralistycznego charakteru jury tych nagród w trosce o zachowanie ich rzetelnego charakteru i dla dobra kultury polskiej.
Krzysztof Bielecki, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Mirosław Chojecki, członek Pen Clubu, współtwórca Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOW-a”
Przemysław Dakowicz, pisarz, krytyk literacki
Krzysztof Dybciak, krytyk literacki członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, profesor dr hab. filologii polskiej
Cezary Maciej Dąbrowski, muzyk, poeta
Jacek Drewnowski, tłumacz
Grzegorz Gortat, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Wiesław Helak, pisarz
Wacław Holewiński, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Jarosław Jakubowski, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Wojciech Kaliszewski, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Tomasz Kołodziejczak, pisarz, wydawca
Wojciech Kudyba, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, profesor dr hab. filologii polskiej
Grzegorz Łatuszyński, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Marek Ławrynowicz, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Elżbieta Musiał, pisarka, członek Związku Literatów Polskich
Piotr Müldner-Nieckowski, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, profesor dr hab. filologii polskiej
Bernard Nowak – wydawca, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Anna Sarzyńska, dziennikarka
Maria Siwkowska-Łatuszyńska, wydawca
Jan Strządała, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Konrad Sutarski, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Maciej Urbanowski, krytyk literacki, dwumiesięcznik „Arcana”
Andrzej Walter, pisarz, członek Związku Literatów Polskich
Bohdan Wrocławski, pisarz, redaktor naczelny portalu pisarze.pl
Robert Wyrostkiewicz, dziennikarz
Tomasz Zapert, dziennikarz
Zbigniew Zbikowski, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Tomasz A. Żak - reżyser teatralny, publicysta
Waldemar Żyszkiewicz, poeta, scenarzysta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Stanisław Dłuski, poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,
Stanisław Srokowski, pisarz,
Tadeusz Zubiński, pisarz,
Kinga Hałacińska, dziennikarka
Joanna Siedlecka, pisarka
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/308129-list-otwarty-w-obronie-krzysztofa-maslonia-z-punktu-widzenia-literatury-oznaczaloby-to-upadek-tych-nagrod