„W pustyni i w puszczy” i „Potop Redivivus” - to część spośród filmów, które będzie można zobaczyć w ramach akcji „Sienkiewicz znany i nieznany”. Lato filmowe w Sejmie rozpocznie się w najbliższą sobotę pokazem „Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza.
Sienkiewicz przyświeca nam dlatego, że Sejm uchwalił go jednym z patronów bieżącego roku
— wyjaśnił we wtorkowej z rozmowie z PAP Mikołaj Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej.
Stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie przypomnienie kilku ekranizacji filmów noblisty. Staraliśmy się tak ułożyć program cyklu, żeby zainteresować różnych kinomanów, dlatego pokażemy zarówno bardzo dobrze znane, jak i zapomniane ekranizacje książek Sienkiewicza
— mówił.
Sejmowe lato filmowe rozpocznie w przyszłym tygodniu pokaz filmu nagrodzonego trzema Orłami – „Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza. Epicka produkcja, o zrealizowaniu której Kawalerowicz marzył przez lata, zebrała gromadę wybitnych znanych aktorów. W filmie, do którego zdjęcia kręcono m.in. w Tunezji, Francji, Polsce i we Włoszech, wystąpili m.in. Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda, Danuta Stenka, Franciszek Pieczka i Jerzy Trela.
Zdaniem Kałuszki spośród prezentowanych filmów warto zwrócić uwagę np. na - zapowiedzianą na przedostatnią sobotę lipca - „Komedię z pomyłek” w reż. Jerzego Zarzyckiego – „niedługi, telewizyjny film”.
Ten obraz jest zaskakujący z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że Sienkiewicz napisał western i że w latach 60. w ogóle kręcono w Polsce westerny
— skomentował.
Poza tym trzeba pamiętać, że brawurową rolę odegrała w nim Iga Cembrzyńska
— podkreślił.
Wraz z „Komedią z pomyłek” wyświetlony zostanie najstarszy (1923) z filmów prezentowanych w ramach cyklu - niemy „Bartek zwycięzca”. Reżyser filmu Edward Puchalski, wiernie przedstawił nowelę Sienkiewicza, opowiadającą historię Bartka Słowika, chłopa z poznańskiego, który trafił na francuski front i - za szczególną waleczność dla Niemców - został odznaczony Żelaznym Krzyżem. Zwycięzca po powrocie do Polski, pomimo swoich zasług wojennych, został jednak skazany na trzy miesiące i wysoką grzywnę za pobicie niemieckiego nauczyciela.
Prócz tego uczestnicy wydarzenia zobaczą wyprodukowaną na potrzeby telewizji historię miłości dwóch przyjaciół - młodego panicza Henryka i jego rówieśnika, syna bogatego ziemianina tatarskiego Selima - do jednej kobiety. „Hanię”, romans obsadzony przez młodych absolwentów szkoły aktorskiej - Jadwigę Kuryluk i Jerzego Duszyńskiego, reżyserował pierwotnie Józef Lejtes. Autorem zdjęć do filmu - powstałych na podstawie scenariusza Józefa Hena, który na potrzeby filmu połączył dwie sienkiewiczowskie nowele, „Starego sługę” i tytułową „Hanię” - był Stanisław Wohl. Po 44 latach przerwy podczas prac nad filmem, które rozpoczęły się wraz z wybuchem drugiej wojny światowej, Wohl wrócił do filmu, by następnie zadedykować go Józefowi Lejtesowi.
W pierwszą sobotę sierpnia pokazane zostanie pierwsza filmowa adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści Sienkiewicza. Widzowie zobaczą „W pustyni i w puszczy” w reż. Władysława Ślesickiego. Odtwórców głównych ról wybrano spośród niemalże 7 tysięcy dziewcząt i chłopców. Nel zagrała ostatecznie Monika Rosca, a Stasia Tomasz Mędrzak.
Wspólnie przez blisko trzy lata w Egipcie, Bułgarii i Sudanie pracowali nad przedstawieniem historii dzieci, które zostały porwane przez plemię derwiszów i - przechodząc przez szereg przygód - starały się dotrzeć do swoich ojców.
Pokazane zostaną także „Szkice węglem” (1956) w reż. Antoniego Bohdziewicza, dramat rodzinny z drugiej połowy XIX wieku. Cykl zakończy pokaz „Potopu Redivivus” w reż. Jerzego Hoffmana, filmu powstałego w 1976 roku i poprawionego po 39 latach. Produkcja zrealizowana „ku pokrzepieniu serc” zebrała jednych najlepszych polskich aktorów. W gronie blisko czterystu aktorów i tysięcy statystów znaleźli się m.in. Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Leszek Teleszyński, Franciszek Pieczka, Krzysztof Kowalewski, Leon Niemczyk oraz Kazimierz Kaczor. Zdjęcia kręcono m.in. w okolicach Mińska oraz w Kijowie. Do przedstawienia historii Oleńki Billewiczówny, Andrzeja Kmicica i okresu potopu szwedzkiego wykonano ponad dwadzieścia tysięcy kostiumów.
Pokazy będą odbywały się w soboty, począwszy od najbliższego weekendu. Filmy będą prezentowane o 22(w lipcu) i o 21 - w sierpniu. Na widzów będą czekały leżaki oraz - w razie niepogody – peleryny przeciwdeszczowe.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/300447-sienkiewicz-znany-i-nieznany-cykl-pokazow-filmowych-w-sejmie-juz-w-sobote-quo-vadis
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.