Franciszek zadziwił wiernych i zaniepokoił wielu komentatorów. Wierzących ujął swoją łagodnością i ojcowską miłością, obserwatorów wprowadził w konsternację. Warto zastanowić się, dlaczego.
Wielka katecheza o rodzinie, którą oddajemy do rąk Czytelnika, to zbiór katechez papieża, wygłoszonych podczas środowych audiencji generalnych w latach 2014–2015. Nie jest to wybór przypadkowy, lecz zbiór stanowiący jedną całość. Są to katechezy głoszone światu, na kanwie przygotowań do Synodu Biskupów poświęconego rodzinie.
Owa książka jest wyjątkowa także dlatego, że jest to słowo bezpośrednio od papieża, żywe, głoszone z wiarą i z mocą, oparte na Słowie Bożym. Nie jest to żaden wywiad czy oficjalny dokument, współtworzony często przez gremium tzw. ghostwriterów. To papież, którego znamy, zwracający się do nas bezpośrednio.
Chyba żaden następca św. Piotra w historii Kościoła nie był tak atakowany poprzez media, a jego wypowiedzi tak zniekształcane i manipulowane. Dzieje się tak z wielu powodów. Niektórzy uzurpatorzy widzieli w nim rewolucjonistę, który wywróci do góry nogami nauczanie Kościoła, głównie w sprawach dotyczących seksualności człowieka i bioetyki. Tak się jednak nie stało. Franciszek kontynuuję linię nauczania swoich świętych poprzedników – Pawła VI, zawartego w encyklice Humane Vitae oraz Jana Pawła II, zawartego w adhoracji apostolskiej Familiaris Consortio. Przypomina o tym List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny. Biskupi przypominają, że refleksja Synodu, obradującego pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”, przyniosła potwierdzenie tradycyjnego i niezmiennego nauczania wobec małżeństwa. Mimo to Franciszek otworzył bramę Chrystusowego Miłosierdzia dla osób mających nieuporządkowane życie rodzinne i zachęca do pojednania z Bogiem. Jednocześnie wzywa do by nie osądzać bliźnich, ale uznawać w prawdzie swojej grzeszności. To jest właśnie istota nauczania Jezusa Chrystusa.
Wyjaśnia to w wywiadzie przeprowadzonym przez watykanistę Adrea Tornielliego. „Bóg nas oczekuje, czeka aż pokażemy Mu choć ten maleńki prześwit, by mógł w nas działać swoim przebaczeniem, swoją łaską. Tylko ten, kto został dotknięty, przytulony czułością Jego miłosierdzia, zna tak naprawdę Pana. Dlatego często powtarzam, że przestrzenią, w której dochodzi do spotkania z miłosierdziem Jezusa, jest mój grzech” (Franciszek, Miłosierdzie to imię Boga, Znak 2016, s 59).
Zebrane tu katechezy Franciszka dla Czytelnika polskiego mogą okazać się niezwykle pomocne w kształtowaniu życia małżeńskiego i rodzinnego. Każda z katechez koncentruje się wokół konkretnego tekstu Pisma Świętego. Słowo Boże daje światło na określony problem. W ten sposób zapraszamy Chrystusa do naszych rodzin, aby je uzdrawiał mocą swojego przepowiadania.
Katechezy papieskie są wyjątkowe, bo są proste i łatwe w odbiorze. Franciszek doskonale tłumaczy relacje tworzące rodzinę, rolę każdego z jej członków, powołanie do życia małżeńskiego, bycie kobietą lub mężczyzną, ojcem lub matką oraz przeprowadza nas w kluczu Bożym poprzez wiele współczesnych problemów, z którymi bez wątpienia borykamy się wszyscy. Ta książka powinna trafić w ręce każdej polskiej rodziny. Być może jesteśmy jednym z ostatnich narodów w Europie, który stoi na straży tradycji w obliczu tej apokaliptycznej walki o przyszłość. Stańmy mocno przy Panu, bo przecież „Rodzina uratuje świat”!
Tomasz Teluk, styczeń 2016
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/295700-papiez-franciszek-rodzina-uratuje-swiat-katechezy-papieskie-sa-wyjatkowe
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.