„The Knick” to serial, który podbił serca widzów i krytyków. Produkcja wyreżyserowana przez zdobywcę Oscara Stevena Soderbergha, z nominowanym do Oscara Clivem Owenem opowiada o lekarzach z początku XX wieku, którzy w odważny, ale i szokujący sposób dokonywali odkryć mających wkrótce stać się fundamentami współczesnej medycyny.
Pierwszy sezon serialu wydanego przez Galapagos Films dostępny jest od 18. września.
Akcja serialu „The Knick” przenosi widzów do Nowego Jorku pierwszych lat ubiegłego wieku, gdzie w szpitalu Kinickerbocker zespół młodych i ambitnych lekarzy wprowadza własne, pionierskie rozwiązania medyczne walcząc o życie i zdrowie pacjentów, których inni skazali już na śmierć.
Na czele zespołu stoi dr John Thackery (Clive Owen), wybitny chirurg uzależniony od kokainy i opium. Odważny i ambitny marzy o wielkich odkryciach medycznych jednocześnie starając się zdobyć szacunek i zaufanie pozostałych lekarzy i personelu medycznego. Jednym z jego współpracowników jest dr Algemon Edwards (Andre Holland) – czarnoskóry absolwent Harvardu, który doświadczenie medyczne zdobywał także w Europie. W Nowym Jorku czeka go walka nie tylko życie pacjentów, ale przede wszystkim o szacunek. Jako jedyny afroamerykanin w szpitalu znajdującym się w słynącym z rasowej nietolerancji mieście, nie będzie mu lekko, szczególnie, że posadę dostał wbrew woli Thackery’ego.
Jeszcze zanim skończyłem czytać przesłany mi przez Stevena scenariusz, wiedziałem, że muszę zagrać w serialu na jego podstawie.
-wspomina odtwórca głównej roli Clive Owen.
Ten tekst był nie tylko znakomicie napisany. Był również oryginalny, nieco niebezpieczny, a jego akcja rozgrywała się w fascynujących czasach.
-dodaje aktor.
Pomysłodawcami serialu „The Knick” są Jack Amiel i Michael Begler, doświadczeni hollywoodzcy scenarzyści mający na swoim koncie fabuły kinowych przebojów „Książę i ja” oraz „Mama na obcasach”. W serialu „The Knick” opowiedzieli fikcyjną historię personelu nieistniejącego szpitala, w której jednak nie brakuje inspiracji autentycznymi wydarzeniami i postaciami. Warto podkreślić, że postaci dr. Johna Thackery’ego i dr. Algemona Edwardsa są bohaterami stworzonymi w oparciu o prawdziwych nowojorskich lekarzy Williama Stewarta Halsteda i Daniela Hale Williamsa.
Dziś powstaje bardzo dużo seriali o lekarzach leczących najbardziej niespodziewane i zaskakujące przypadłości. Problem w tym, że każda kolejna taka produkcja sięga po coraz bardziej skomplikowane i niemożliwe przypadki, żeby pokazać na ekranie coś, czego widzowie jeszcze nie widzieli. My opowiadamy o operacji wyrostka robaczkowego. Dziś to niewielki i niegroźny zabieg, ale ponad 100 lat temu to była poważna sprawa. Ludzie umierali na zapalenie wyrostka. Ktoś w końcu wpadł na to jak go zoperować, a my zdradzamy jak do tego doszło.
-wyjaśnia Jack Amiel.
Na aukcjach internetowych kupiliśmy kilka medycznych podręczników z początku ubiegłego wieku. Nie mogliśmy uwierzyć w rzeczy, które w nich przeczytaliśmy. Były przerażające, ale i fascynujące. Przeczytaliśmy tam między innymi o tym, że ponad 100 lat temu pacjentom z uszkodzonym jelitem zalecano pić terpentynę. Im bardziej się w ten temat wgłębialiśmy, tym bardziej byliśmy zaszokowani i coraz bardziej pewni, że to materiał na znakomity serial
dodaje Michael Begler.
Jednym z konsultantów podczas pracy nad „The Knick” był dr Stanley Burns, założyciel słynnego The Burn Archive – największego na świecie zbioru wczesnych medycznych fotografii liczącego ponad milion zdjęć. Doktor Burns nie tylko przybliżył aktorom i ekipie realia panujące w nowojorskich szpitalach na początku ubiegłego wieku, jak również na silikonowych manekinach zaprezentował jak wyglądały ówczesne operacje.
Soderbergh w przeciwieństwie do autorów popularnych „medycznych seriali” nie ukazuje ugrzecznionej wersji opowieści o dzielnych i bohaterskich lekarzach. Brud, krew, skalpel rozcinający brzuch, piła przecinająca kości – to wszystko z bliska widzimy na ekranie. Surowość stylu, w jakim utrzymuje serial autor „Magic Mike”, idealnie koresponduje z głównym bohaterem. Dr Thackery to arogancki, bezczelny i uzależniony od kokainy wizjoner, który rzuca rękawicę systemowi, by ostatecznie pomóc pacjentom. Kreacja Owena nie przypomina jednak również „Dr. House’a”. W postaci Thackery’ego widać więcej dramatycznych złożoności i odcieni. Serialowy lekarz wzorowany jest zresztą na prawdziwym lekarzu – Williamie Stewardzie Halstedzie, jednym z pionierów chirurgii przełomu poprzednich dwóch wieków, który był nie mniej ekscentrycznym narkomanem niż bohater Soderbergha. Choć „The Knick” opowiada głównie o rewolucji w medycynie, to jest to również szalenie ciekawa opowieść o zmieniającej się Ameryce. Oto mamy czarnoskórego Algernona Edwardsa, wykształconego na Harvardzie lekarza z Europy, który musi się uporać z wciąż eksplodującym wśród jego kolegów rasizmem. Soderbergh kapitalnie też oddaje klimat Nowego Jorku z początku XX w., gdy miasto stawało się dopiero nowoczesną metropolią, przypominając jeszcze jeden wielki brudny burdel z Dzikiego Zachodu.
pisał o serialu na łamach wSieci Łukasz Adamski.
Sezon 2 „The Knick” zadebiutuje w polskim Cinemx 17 września.
Q/
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/266570-the-knick-w-podwojnej-dawca-zanim-zobaczysz-sezon-2-w-tv-obejrzyj-pierwszy-na-dvd
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.