„Wielka Szóstka” to połączenie Disneyowskiej wrażliwości z Marvelowskim poczuciem humoru. Opowieść o niezwykłej przyjaźni między nastoletnim geniuszem a winylowym robotem o wielkim sercu podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie i zdobyła w tym roku Oscara, deklasując niespodziewanie konkurencję.
Wyreżyserowany przez Dona Halla („Kubuś i przyjaciele”) oraz Chrisa Williamsa („Piorun”), a wyprodukowana przez Roya Conliego („Zaplątani”) – została nagrodzona statuetką w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”.
Tragiczny wypadek podczas pokazów robotyki staje się początkiem serii wydarzeń zagrażających bezpieczeństwu całego miasta San Fransokyo. Nastoletni Hiro pragnie odkryć prawdę o śmierci brata, Tadashiego, i zapobiec zbliżającej się katastrofie. Łączy siły z przyjaciółmi Tadashiego z politechniki – nieustraszoną ryzykantką To To Tomago, neurotycznym miłośnikiem porządku Wasabim, genialną chemiczką Honey Lemon, zwariowanym fanem komiksów Fredem oraz nieco nadopiekuńczym robotem Baymaxem. Razem tworzą Wielką Szóstkę ultranowoczesnych bohaterów, którzy czerpią moc z nowoczesnych technologii i… potęgi przyjaźni. Czy uda im się pokonać tajemniczego przeciwnika?
Źródło opowieści o „Wielkiej Szóstce” kryje się w przepastnych archiwach Marvela. Po przejęciu Marvel Entertainment przez The Walt Disney Company w 2009 roku, pracownicy Disneya zostali zachęceni do eksplorowania zasobów Marvela w poszukiwaniu pomysłów na adaptacje. W 2011, podczas prac nad filmem „Kubuś i przyjaciele”, Don Hall natrafił na niszowy komiks „Wielka Szóstka” i zafascynowany japońskimi motywami, podzielił się pomysłem na nowy film animowany z producentem wykonawczym Johnem Lasseterem. Wkrótce dostał zielone światło i podjął się twórczego opracowania opowieści.
W czerwcu 2012 roku Disney potwierdził, że Walt Disney Animation Studios rozpoczęło prace nad adaptacją komiksowej serii, z zastrzeżeniem, iż będzie to produkcja niezależna od Filmowego Uniwersum Marvela, chociaż realizowana przy udziale i wsparciu kilku członków marvelowskiego zespołu kreatywnego. Współpraca zaowocowała powstaniem świeżej, oryginalnej i nieco egzotycznej animacji, którą producent Roy Conli nazywa „filmem Disneya z DNA Marvela”. „Wielka Szóstka” zachowała wyraźnie komiksowy, dynamiczny charakter, jednak fabuła komiksu została zmodyfikowana, aby trafić do szerszej publiczności i przesycona typowo disnejowskimi emocjami oraz humorem. Chociaż wciąż jest to film o superbohaterach pełen trzymających w napięciu pościgów i pojedynków, jednocześnie cechują go emocjonalna głębia i psychologiczny autentyzm. Filmowa „Wielka Szóstka” skupia się na zagadnieniach rodziny, przyjaźni i żałoby. Relacje między bohaterami są tu najważniejsze, a głównym wątkiem filmu jest więź rodząca się między Hiro a Baymaxem.
Komiksową „Wielką Szóstkę” stworzyli Steven T. Seagle i Duncan Roule. Ekipa miała pojawić się w opracowywanym przez nich tomie „Alpha Flight” w grudniu 1998 roku, jednak ostatecznie, ze względu na zamieszanie w harmonogramie, zadebiutowała już jesienią tegoż roku w oddzielnej miniserii autorstwa Scotta Lobdella i Gusa Vasqueza „Sunfire & Big Hero 6”. Seria nie odniosła oczekiwanego sukcesu i po paru odcinkach została zawieszona. W 2008 roku Marvel zlecił przygotowanie nowej, pięcioczęściowej miniserii „Big Hero 6” specjaliście od X-Menów Chrisowi Claremontowi oraz Davidowi Nakayamie, lecz również ta próba reaktywacji „Wielkiej Szóstki” nie przyniosła spodziewanych profitów.
Fabuła marvelowskiego komiksu była prosta: w odpowiedzi na atak atomowy na Hiroshimę i Nagasaki, japoński rząd postanawia stworzyć specjalny oddział superbohaterów walczących za ojczyznę. W skład oryginalnej Wielkiej Szóstki wchodzili Hiro, jego robot Baymax, Honey Lemon, Go Go Tomago oraz dwóch bohaterów znanych z serii „X-Men” – Srebrny Samuraj i Sunfire.
Disnejowskie wersje bohaterów pod wieloma względami różnią się od swoich pierwowzorów. Na potrzeby filmu przeznaczonego również dla najmłodszej widowni postacie musiały zostać znacznie zmodyfikowane.
Mięciutki i sympatyczny filmowy Baymax w niczym nie przypomina groźnego oryginału, który został zbudowany przez samego Hiro i był jego ochroniarzem, zaprogramowanym z wykorzystaniem materiału zaczerpniętego z mózgu zmarłego ojca chłopca. Ponadto komiksowy Baymax był zdolny do przeistaczania się w smoka, a w późniejszych częściach również w człowieka.
Komiksowa To To Tomago (Go Go Tomago) to osierocona przez rodziców, wychowana na ulicy twarda i bezkompromisowa kryminalistka, która do Wielkiej Szóstki dołączyła wyłącznie po to, aby uniknąć więzienia, a specjalny kombinezon umożliwiał jej atakowanie wroga pod postacią ognistej kuli. Oryginalna Honey Lemon była tajną agentką pracującą dla japońskiego rządu, a w swojej torebce nie trzymała alchemicznych kolorowych kul, lecz sztuczne tunele w czasoprzestrzeni, w których mogła przechowywać rozmaite rodzaje broni i wyciągać je w miarę potrzeby.
Fred i Wasabi zadebiutowali dopiero w serii Claremonta z 2008 roku. Wasabi był profesjonalnym szefem kuchni i samurajem walczącym za pomocą noży do sushi, tymczasem Fred (Fredzilla) posiadał umiejętność otaczania się ochronnym polem siłowym, które przybierało kształt gigantycznej bestii przypominającej Godzillę.
„WIELKA SZÓSTKA” – WYDANIE BLU-RAY™ 3D, BLU-RAY™ i DVD
Tegoroczny zwycięzca Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” zadebiutuje w ofercie Galapagos Films na Blu-ray™ 3D, Blu-ray™ i DVD już 15 maja!
MATERIAŁY DODATKOWE
W wydaniach Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD znajdzie się prawdziwa perełka – krótkometrażówka Disneya pt. „Uczta” uhonorowana w tym roku zarówno Oscarem, jak i nagrodą Annie w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film animowany”.
Film zadebiutuje na Blu-ray™ 3D, Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już 15 maja.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/254082-wielka-szostka-juz-na-dvd-i-blu-ray-zobacz-za-co-zdobyla-oscara
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.