Kultowe filmy BLAXPLOITATION w TVP! To kino wychowało TARANTINO

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Nurt blaxploitation narodził się w środowisku Afroamerykanów na początku lat 70. Jego nazwa pochodzi od dwóch pojęć: „black” (odnoszącego się do koloru skóry twórców i odbiorców tego kina) i „exploitation” (dosłownie „wyzysk”; tak nazywano powstające w tamtym czasie niskobudżetowe ociekające seksem i przemocą produkcje spoza głównego nurtu). Powstał jako odpowiedź czarnoskórych mieszkańców amerykańskich miast na ich stereotypowe wizerunki powielane i utrwalane przez kulturę popularną. Realizowane w tym nurcie filmy były adresowane do Afroamerykanów, z tej grupy społecznej wywodzili się też aktorzy. Produkcje nurtu blaxploitation – na ogół klasy B - jako pierwsze sięgnęły po muzykę funk i soul. Nurt blaxploitation dość szybko się wyeksploatował, ponieważ – paradoksalnie – utrwalał stereotypy, z którymi walczył.

W ramach przeglądu zaprezentujemy cztery filmy: „Foxy Brown”, „Black Mama, White Mama” i „Czarny Cezar” i „Blacula”. Emisję każdego z nich poprzedzi rozmowa Michała Chacińskiego z krytykiem filmowym – Michałem Oleszczykiem.

Kino blaxploitation do dziś inspiruje największych filmowców na czele z Quentinem Tarantino, który zmienił główną postać w adaptacji "Rumowego Ponczu" Elmora Leonarda by oddać hołd Pam Grier.

FOXY BROWN, reż. Jack Hill – 30 kwietnia, godz. 21:20

Foxy Brown (w tej roli gwiazda kina blaxploitation – Pam Grier) planuje zemstę na parze, która stoi za zabójstwem jej chłopaka. Zatrudnia się jako luksusowa prostytutka, aby dotrzeć do gangsterów, którzy wykonali zlecenie.

„Foxy Brown” to jeden z najbardziej kasowych, a także rozpoznawalnych przedstawicieli nurtu blaxploitation. Zainspirował m.in. Quentina Tarantino, który ponad dwadzieścia lat później zrealizował film zatytułowany „Jackie Brown” z udziałem samej Pam Grier.

BLACK MAMA, WHITE MAMA, reż. Eddie Romero – 1 maja, godz. 23:20

Osadzony w wyimaginowanym tropikalnym państwie film „Black Mama, White Mama” opowiada historię dwóch więźniarek (jedna z nich to rewolucjonistka, druga była pracownica haremu), które zostają zmuszone do wspólnej ucieczki z obozu karnego. W roli z jednej z uciekinierek pojawia się Pam Grier.

CZARNY CEZAR, reż. Larry Cohen – 2 maja, godz. 22:20

Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu blaxploitation, kryminalna opowieść o Tommy’m Gibbsie, który marzy o zostaniu królem przestępców. Jeszcze jako chłopiec bierze udział w nieudanej próbie wręczenia łapówki, która kończy się złamaniem mu nogi przez skorumpowanego policjanta. Żądny zemsty Tommy powoli przejmuje kontrolę nad nowojorskim Harlemem.

BLACULA, reż. William Crain – 3 maja, godz. 21:25

„Blacula” to odpowiedź kinematografii spod znaku blaxploitation na postać hrabiego Draculi. Czarny wampir w filmie to były afrykański książę Manuwalde, który przypadkowo trafia na ulice Los Angeles. Spotyka tam wcielenie swojej byłej żony – Tinę. Jej przyjaciel, doktor Gordon, odkrywa tożsamość Blaculi i rozpoczyna polowanie na niego.

Q/TVP Kultura

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych