Władysław Pasikowski pokochał kino historyczno-sensacyjne. Po „Jacku Strongu” spec od polskiego kina akcji chce się zmierzyć z tematyką II wojny światowej. Informacje o planach realizacji filmu potwierdziła operatorka Magdalena Górka, która ponownie będzie pracować z Pasikowskim.
To będzie film o zapomnianych bohaterach, bo mało kto wie, że w bitwie o Anglię walczyli Polacy. I wygrali, bo nasz polski heroizm nie ma końca. Oni walczyli do upadłego, bo najważniejsze były honor i godność. Film nazywa się "Krucha chwała", ponieważ ci bohaterowie nigdy nie zostali wynagrodzeni. Nawet nie zostali zaproszeni na Marsz Zwycięstwa w Anglii, na który zaproszono armie z Algierii i Etiopii. Trzeba pokazać ich światu.
- zapowiedziała w wywiadzie udzielonym magazynowi "VIVA" Magdalena Górka. Jak zapowiada serwis Stowarzyszenia Filmowców Polskich producentem filmu będzie Akson Studio, na którego czele stoi Michał Kwieciński ("Miasto 44", serial "Czas honoru"). Portalfilmowy.pl sugeruje, że w filmie może zagrać Bogusław Linda. O filmie opowiadającym o Dywizjonie 303 mówiło się głośno w 2012 roku. Wówczas scenariusz na podstawie książki Arkadego Fiedlera miał pisać Jerzy Skolimowski, a główne role zagrać miał obok Lindy Borys Szyc i Michał Żebrowski.
Teraz jednak produkcje przejmuje Pasikowski, który z Górką zrealizował „Jacka Stronga” i serial „Glina” ( wcześniej Pasikowski pracował z Pawłem Edelmanem). Górka pracuje też w USA, gdzie byłą reżyserką zdjęć m.in. w "Paranormal Activity 3". Budżet filmu szacowany jest na blisko 22 mln zł. Producenci wnioskowali do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o dofinansowanie ww. projektu na kwotę 6 mln zł. Decyzja komisji w tej sprawie została jednak przesunięta "do wyjaśnienia do następnej sesji".
Bogusław Linda od dawna nie zagrał w polskim kinie znaczącej roli. Od trzech lat nie pojawia się na ekranie, a z Pasikowskim pracował ostatni raz 13 lat temu. Nierozłączna w latach 90-tych para nie spotkała się na planie „Pokłosia” ani „Jacka Stronga”. Teraz jest szansa na wielką reaktywację duetu. Ciekawe w kogo wcieli się 62 letni wybitny aktor, który nie może od lat odnaleźć się w polskim kinie?
Q
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/252625-pasikowski-robi-film-o-dywizjonie-303-boguslaw-linda-powroci