Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego prezentujemy piosenki do poezji Tadeusza Gajcego. Biografia poety i siła jego wierszy obrazują czas, w którym przyszło szybko dojrzewać pokoleniu, tak ofiarnie oddającemu młode życie za Ojczyznę.
Tadeusz Gajcy zgłosił się do Powstania na ochotnika. Przybrał pseudonim "Topór" i dołączył do grupy szturmowo-wypadowej por. Jerzego Bondarowskiego pseudonim "Ryszard". Zginął 16 sierpnia na wysuniętej placówce na ulicy przejazd, jako nieuzbrojony wartownik. Kamienica przy ul. Przejazd 1/3 została wysadzona przez Niemców.
Poezja Gajcego przetrwała pożogę i stała się rdzeniem współcześnie zaaranżowanych piosenek. Płyta "Gajcy" została wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Wśród zespołów prezentujacych poezję Gajcego pojawiają się na płycie min. Armia, Dezerter, Pustki, Kazik, Agresiva 69.
Maleo "Pytanie"
Armia, Rafał Giec, gitarzysta:
Bratem babci ze strony mego ojca był słynny rotmistrz Witold Pilecki, który w powstaniu walczył jako strzelec w kompanii "Warszawianka", po czym dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II i obroną tak zwanej Reduty Witolda.
KAZIK "Modlitwa za rzeczy"
Fat belly Family, Tomasz Jóźwiak, gitarzysta:
Mój dziadek Mirosław Tchórzewski, szedł na pomoc Powstaniu Warszawskiemu z oddziałem Armii krajowej, ale pod Lublinem zostali otoczeniu przez Armię Sowiecką, po czym rozbrojeni i aresztowani.
Armia - Wczorajszemu
Agata Konador, wokalistka gościnnie z Dezerter:
Moja prababcia od strony mamy, Erazmina Iwińska z domu Roszkowska, specjalnie wróciła z wnukami i synowa do Warszawy z letniska w Milanówku "Bo będzie powstanie i trzeba być" ( zresztą przypłaciła to potem śmiercią ).
Mama mojej mamy, Erazmina Ujazdowska, w Powstaniu była łączniczką. Razem z jeszcze jedna siostrą - Iroeną Rose oraz bratową mojej babci - Wandzią, w czasie Powstania w piwnicy pomagała przy produkcji filipinek. Niestety więcej informacji się nie zachowało, jako że po wojnie dzieciom niewiele się o tym mówiło, bo za wspominanie Powstania groziły różne represje.
Fat Bally Family "Droga tajemnic"
Fat Bally Family, Borys Sawaszkiewicz, klawiszowiec:
Moja babcia Zofia Tokarzewska była sanitariuszką w trakcie Powstania Warszawskiego. dziadek Witold Sawaszkiewicz był w grupie, która po Powstaniu wyprowadzała warszawiaków z miasta. Zachowały się ich odznaczenia, a w muzeum Powstania warszawskiego jest opaska babci oraz niemiecka przepustka umożliwiająca dziadkowi poruszanie się po opuszczonej warszawie i ratowanie Robinsonów.
Made in Poland "Wezwanie"
Made In Poland, Piotr Pawłowski, basista:
Moja matka jest z domu Korbońska, a kuzynem mojego dziadka był Stefan Korboński, w czasie Powstania dyrektor Departamentu Spraw Wewnętrznych w delegaturze Rządu RP na kraj. W PRL to nie było dobre nazwisko - Stefan Korboński objęty był całkowitym zapisem przez ówczesną cenzurę.
Wiersze Gajcego brzmią mocno i współcześnie, pisane przez młodego człowieka przeczuwającego śmierć, poprzez ironię, groteskę i symbolikę ze snów, jest nadal autentyczny dla kolejnych pokoleń. Po kilkudziesięciu latach po swej śmierci nadal wywołuje pozytywny wydźwięk.
rep
Cytaty pochodzą z płyty "Gajcy".
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/251776-powstanie-warszawskie-z-mocna-i-wspolczesna-nuta-posluchaj
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.