Zespół z wokalistką Skye Edwards zasłynął tym, że pięknie zmieszał w swojej muzyce triphopowe brzmienia z elektroniką, popem, funkiem, soulem, jazzem i klubowymi brzmieniami.
Piosenki nagrane przez zespół Morcheeba, zostały skomponowane przez braci Paula i Rossa Godfreyów. Skye Edwards swoim wokalnym talentem stała się wisienką na muzycznym torcie.
Zespół powstał w 1995 roku i już rok później wydał debiutancką płytę "Who Can You Trust?". Wyprodukowali go muzycy tria. Jest to płyta silnie jeszcze osadzona w klimatach trip hopu, ale nie pozbawiona też wstawek z rocka alternatywnego i downtempo. Sporo jest loopów, skreczy, elektrycznego pianina Rhodesa oraz gitary. Nad ślicznymi pasażami elektronicznymi unosi się hipnotyzujący wokal Skye Edwards. Pisano o niej, że na płycie jest niczym Sade nagrywana przez Portishead. Krytycy piali z zachwytu, a fani tłumnie pobiegli do sklepów, co dało Morcheebie pierwszą w karierze certyfikację w Anglii za dobrą sprzedaż (srebrną).
W 1998 roku Morcheeba wydała niezwykle udaną płytę "Big Calm". Zespół nie tylko zaprezentował piękne triphopowe klimaty, lecz również dodał do piosenek nowe elementy.
Multiplatynowy "Big Calm" był albumem przełomowym. Była to płyta, na której Morcheeba poszła mocniej w stronę nieco żywszych piosenek, bardziej popowych, z elementami rocka alternatywnego, downtempo, klubowej elektroniki. Z tego wydawnictwa pochodzi też duży przebój "The Sea". W Wielkiej Brytanii i Francji krążek pokrył się platyną, a w Kanadzie złotem.
Morcheeba - Let Me See
"Fragments of Freedom" z 2000 roku był przełomowym albumem ze względu na zmianę brzmienia. Skye Edward oraz bracia Paul i Ross Godfrey odeszli nieco od swoich triphopowych korzeni i zaproponowali bardziej popowe podejście do muzyki, w którym znalazło się miejsce także na jazz, funk, soul, blues, elektronikę, brzmienia klubowe.
Choć muzyczna zmiana nie spotkała się z przychylnością krytyki, to dzięki fanom "Fragments Of Freedom" odniósł duży sukces komercyjny, pokrywając się na Wyspach złotem, a we Francji platyną. To właśnie z tego albumu pochodzi najbardziej rozpoznawana piosenka Morcheeby "Rome Wasn't Built In A Day". Wśród kilku gości na płycie znalazł się amerykański raper i komik Biz Markie.
"Charango" z 2002 roku uzyskał Złoto w Wielkiej Brytanii. Album był ostatnim krążkiem ze Skye Edwards, która rok później została usunięta z zespołu (by powrócić do niego blisko osiem lat później).
Po płycie "Fragments Of Freedom" z megahitem "Rome Wasn't Built In A Day" Morcheeba zyskała ogólnoświatową sławę. I dobrą formę potwierdziła czwartym albumem. Choć pod względem sprzedaży materiał nie mógł się równać z poprzednikiem, znalazło się na nim parę świetnych numerów, choćby "Otherwise", "Way Beyond" oraz "Undress Me Now". Gościnnie w jednym utworze pojawił się Kurt Wagner z Lambchop, w innym brytyjski raper Slick Rick.
"PARTS OF THE PROCESS", to wydana w 2003 roku składanka największych hitów, jakie zarejestrowało londyńskie trio. Niemal wszystkie najpiękniejsze przykłady muzycznej mieszanki zespołu znalazły się wśród 18 kawałków ze składanki.
Żeby podnieść atrakcyjność wydawnictwa dodano do niego również takie piosenki, które wcześniej nie były publikowane albo nie ukazały się na singlach. Te niepublikowane to "What's Your Name" z udziałem rapera Daddy'ego Kane'a oraz "Can't Stand It". Znajdziemy tu także numer z krążka "Charango", "What New York Couples Fight About" z udziałem Kurta Wagnera z Lambchop. Wszystkie kawałki zostały zremasterowane i na kompilacji brzmią nieco mocniej niż na płytach.
Historia trio Morcheeba na szczęście nie skończyła się na składankowych wydawnictwach. Choć zespół wydał w 2005 roku płytę "The Antidote", a w 2008 roku "Dive Deep" bez Sky Edawrds, to żywe wspomnienia i upływający czas, który leczy rany, doprowadził do ponownego zejścia się trio.
Siódma w dyskografii Morcheeby płyta "Blood Like Lemonade", wydana 7 czerwca 2010 stała się dla zespołu oczyszczeniem. Po siedmiu latach przerwy, bracia Godfrey nagrali płytę razem z Skye Edwards.
14 pażdziernika 2013 roku została wydana ósma płyta trio "Head Up High". Nie należy też zapominać, że Sky Edwards nagrała też bardzo udane solowe płyty "Mind How You Go" (2006), "Keeping Secrets" (2009) i "Back to Now" (2012).
rep / WMP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/251741-morcheeba-londynskie-trio-stworzylo-muzyczny-koktail-top-5