MAJEWSKI o metafizyce 2010 roku. "Onirica" zostanie pokazany w GDYNI

Kadr z filmu "Psie Pole" (reż. Lech Majewski)
Kadr z filmu "Psie Pole" (reż. Lech Majewski)

Kilka dni temu podano listę filmów, które powalczą w głównym konkursie. Tegoroczny festiwal ma być różnorodny i mocny. Obok kilku znanych produkcji zobaczymy nowe filmy Jerzego Stuhra, Magdaleny Piekorz czy Waldemara Krzystka. Bardzo ciekawie zapowiada się nowy film Lecha Majewskiego, który dotyka przełomowego dla Polaków roku 2010.

Komitet Organizacyjny 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, na podstawie propozycji Zespołu Selekcyjnego oraz Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni, zadecydował o przyjęciu do Konkursu Głównego 13 filmów. Dyrektor Artystyczny Michał Oleszczyk podkreśla:

Konkurs Główny jest w tym roku mocny i różnorodny: od kina gatunkowego do bardzo osobistych wizji autorskich, z aż trzema debiutami. Uważam, że system selekcji oparty na wprowadzeniu Zespołu Selekcyjnego sprawdził się bardzo dobrze. Ostateczna lista powstała w wyniku dojrzałych negocjacji między mną, Zespołem a Komitetem Organizacyjnym.

  1. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września 2014 roku. Wśród filmów wybranych przez jury jest kilka znanych obrazów polskim kinomanom („ Jack Strong” Pasikowskiego, „Pod Mocnym Aniołem" Smarzowskiego czy „Hardkor disco” Skoniecznego), znalazło się 6 intrygujących premier. Obok wyczekiwanego „Miasta 44” Komasy zobaczymy „Obywatela” Stuhra, „Bogów” Palkowskiego o prof. Zbigniewie Relidze czy „Fotografa” Krzystka. W konkursie też Kebab i Horoskop". Jaroszuka, „Obietnica” Kazejaka, "Sąsiady" Królikiewicza czy „Zbliżenia” Piekorz na podstawie Kuczoka. Bardzo interesująco się prezentuje nowy film Lecha Majewskiego- jednego z najwybitniejszych polskich artystów, malarza i reżysera.

W maju "Onirica - Psie Pole" był prezentowany w Londynie. Akcja filmu rozgrywa się w 2010 r. nazwanym przez reżysera „rokiem biblijnych plag”, gdy w Polsce wydarzyły się dramatyczne wydarzenia - powodzie i tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w Rosji wystąpiły susza i pożary lasów, a na Islandii wybuchł wulkan. Te wydarzenia są tłem dla osobistego dramatu bohatera filmu - Adama.

Adam pracuje w supermarkecie, ale wybiera każdą okazję, żeby zasnąć gdzieś w kącie magazynu, na stercie odzieży. Niedawno cudem przeżył wypadek samochodowy, w którym zginęli jego najbliżsi - przyjaciel Kamil i ukochana Basia. Spanie staje się zatem dla Adama lekarstwem na wewnętrzne rozbicie po tragedii; nic jednak nie jest w stanie złagodzić jego bólu. Próbuje znaleźć ukojenie w kościele, ale na spowiedzi wyznaje, iż opuściła go wiara. Wraca zatem do snów tak często jak tylko się da, bo w nich dopiero może rozmawiać z bliskimi. Jedyną żywą osobą, z którą kontaktuje się Adam jest jego ciotka, Xenia, mól książkowy i tłumaczka z języka perskiego. Podczas wizyty u ciotki wychodzi na jaw prawda o Adamie - zrezygnował ze swojej kariery akademickiej po wypadku, z którego cudem uratował się niemal tracąc wzrok. Na Uniwersytecie był dobrze zapowiadającym się profesorem literatury symbolicznej XIX wieku, ale jego największą obsesją była analiza Boskiej Komedii. I teraz, nie mogąc znaleźć sobie miejsca, Adam wraca do gęstych wizji Dantego. Wraz z bohaterem widz zanurza się w bogaty świat wizji, fantomów i snów - w romantyczny świat kochanków rozdzielonych śmiercią, bowiem dopiero w snach Adam może połączyć się ze swoją ukochaną niczym Dante z Beatrycze. Twory niezwykłej wyobraźni Dantego oraz fantomy poematu nakładają się na rzeczywistość szczególnie mocno, gdy kraj dosięgają kolejne nieszczęścia. Rok 2010 to dla Polski rok biblijny, w którym seria klęsk żywiołowych blednie w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego z najważniejszymi osobami w państwie na pokładzie. I w niespotykanym ciągu plag i dopustów nawet uroczystości pogrzebowe utrudnia wybuch wulkanu na Islandii. (filmpolski.pl)

W filmie, tak, jak w dantejskim pierwowzorze jest miłość zwyciężająca wszystko. Film - kończy katharsis - oczyszczenie, dla mnie niezbędne i potrzebne, ponieważ nadaje polskim wydarzeniom wymiaru mitycznego

-opowiadał o swoim filmie w jednym z wywiadów Majewski. Lech Majewski jest jednym z najbardziej wszechstronnych, ale i najbardziej zagadkowych polskich reżyserów. Jako nieliczny z rodzimych twórców zrobił karierę na świecie mimo, że nigdy nie kręcił filmów komercyjnych. Artysta pracuje jako artysta już od lat 70. kręcąc swoje filmy w kraju i za granicą. Reżyseruje filmy i sztuki teatralne, pisze scenariusze, powieści i poezje, produkuje i maluje. Jego filmy są głębokie, wielowarstwowe i naznaczone malarskim okiem Polaka. Można się spodziewać, że jego nowy film również będzie się różnił od większości trendów w kinie. **

O wiele łatwiej jest dzisiaj sfinansować historię człowieka, który jest mordercą czy kanibalem niż historię Matki Teresy. Ta fascynacja mrokiem jest przedziwna! To cecha charakterystyczna dzisiejszych czasów. Powiedziałbym nawet, że to symbol .

-mówił w wywiadzie dla wNas.pl Majewski laureat nagrody im. Lecha Kaczyńskiego (2012).

W filmie występują: Michał Tatarek, Elżbieta Okupska, Jacenty Jędrusik, Jan Wartak, Szymon Budzyk, Anna Mielczarek, Karolina Korta Czy film dotknie też głębiej traumy związanej z ponurą datą 10/04, która tak mocno pogłębiła rów dzielący Polaków? Przekonamy się już we wrześniu na festiwalu w Gdyni, gdzie pierwszy raz będzie krytyk filmowy wNas.pl._

Q/wNas.pl/polityce.pl/filmpolski.pl/PISF

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych