Oczywiście na tej liście może znaleźć się kilka znanych policyjnych filmów, których akcja toczy się wokół podsłuchów. Jednak nasz wybór jest bardziej polityczny, co powoduje, że pasuje lepiej do dzisiejszej sytuacji w naszym kraju.
5."J. Edgar"
Kontrowersyjny film Clinta Eastwooda o ikonie inwigilacyjnych metod J. Edgarze Hooverze ( świetny Leonardo di Caprio) został oprotestowany przez FBI. Głównie z powodu sugerowanego homoseksualizmu legendarnego śledczego. FBI nie odnosiło się specjalnie do wizerunku wszechmocnego króla podsłuchów, co podkreślił libertarianizm Eastwood. Hoover będąc szefem organizacji podsłuchiwał wszystkich, łącznie z braćmi Kennedy, włoską mafią i celebrytami. Przede wszystkim Hoover walczył jednak z czerwonymi, stając się w ciągu 50 lat jednym z największych wrogów komunistów. Nie do końca udany film Eastwooda pokazuje jak istotne w krucjacie szefa FBI były podsłuchy. W dzisiejszych, pełnych inwigilacji czasach Hoover odnalazłby się w 100 procentach. A może byłby przerażony tym jak ewoluowały jego metody?
4. „Wszyscy ludzie prezydenta"
Tego filmu nie trzeba nikomu przedstawiać. Doskonały obraz o dziennikarskim śledztwie Boba Woodwarda ( Robert Redford) i Carla Bernsteina ( Dustin Hoffman) to przede wszystkim podręcznik dziennikarstwa. Jednak nie byłoby obalenia rządu Richarda Nixona, gdyby nie podsłuchy, opisane przez „Washington Post", a dostarczone przez „Głębokie gardłow”. Dobrze, że USA lat 70-tych to nie Polska XXI wieku, i służby nie wchodziły do redakcji gazety by zabrać maszyny do pisania nieprawomyślnym żurnalistom. Od razu zaznaczamy, że nie porównujemy „Wprost” do „WP”, ani polskich dziennikarzy do ikon z USA. Pewnie nasze „głębokie gardłow” ma bardziej wytarty od wschodniej wódeczki przełyk niż amerykański odpowiednik. Niemniej jednak trudno nie wspominać wielkiego filmu Alana. J. Pakuli w ostatnich kilkunastu dniach.
3."Życie na podsłuchu"
Choć do tej pory w Polsce powstało kilka filmów rozliczających komunizm ( wciąż za mało!), to nie doczekaliśmy się tak przenikliwego filmu o tym czym była komunistyczna inwigilacja. „Partia potrzebuje twórców, ale twórcy bardziej potrzebują partii"- mawia inwigilujący artystów kapitan Stasi Gerd Wiesler. W pewnym momencie komunista rozumie skalę krzywd, jakie wyrządza podsłuchiwanym, i zaczyna pomagać swoim ofiarom. Polska to wciąż kraj postkomunistyczny, gdzie służby najchętniej stosują takie metody inwigilacji obywateli. Znakomity niemiecki film warto oglądać ku przestrodze. Czy jednak dziś sami nie godzimy się na o wiele większą inwigilację? Możliwe. Metody czerwonych pozostają jednak takie same…
2. The Wire ( Prawo Ulicy)
Miało nie być policyjnych filmów. Jednak ten znakomity serial jest obudowany wokół sposobu w jaki policja wykorzystuje podsłuch, by chronić bezpieczeństwo obywateli. Prawda, że zbyt często go nadużywa, jednak serial, przy którym pracowała też Agnieszka Holland uświadamia jak istotne jest nagranie przestępcy by wsadzić go za kratki.Licząca 5 sezonów produkcja pokazuje też, ile daje odpowiednie podsłuchanie nawet z pozoru niewinnych rozmów przestępców, oraz jak żmudna jest to praca.
1.Rozmowa
Perełka Francisa Forda Coppoli. „Nie obchodzi mnie, o czym gadają. Chcę tylko pełnego, wyraźnego nagrania" – mówi mistrz podsłuchiwania Harry Caul (Gene Hackman). Czy jednak naprawdę tylko do tego mistrzowie inwigilacji mogą ograniczyć swoją pracę? Gdy spec od tego procederu podsłuchuje, niczym bohater „Wybuchu” Briana de Palmy, niepokojącą rozmowę całe jego życie zostaje wywrócone do góry nogami. Nie tylko zdaje sobie sprawę, podobnie jak niemiecki funkcjonariusz Stasi, że jego praca czyni wiele krzywdy, ale sam staje się ofiarą wszechobecnej podejrzliwości. Jedna z ostatnich scen, gdy Harry demoluje własne mieszkanie w poszukiwaniu podsłuchu idealnie opisuje bom mot: „kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada”. Najlepszy i najbardziej przenikliwy film o sile podsłuchu i jego konsekwencjach zarówno dla podsłuchiwanych jak i podsłuchujących. Ciekawe czy obejrzeli go Marek Belka i Bartłomiej Sienkiewicz? Ciekawe wyglądają dziś ściany w ich domach…
Q
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/251439-tasmy-podsluchy-nagraniatop-5-filmow-z-kablem-w-tle