Gdy debiutowali od razu zostali okrzyknięci jednym z większych odkryć na brytyjskim rynku muzycznym. Przez dziennikarzy styl zespołu był porównywany do dokonań Blur czy Manic Street Preachers. Po upływie kilkunastu lat widać, jak branża muzyczna nie była w stanie opisać muzyki zespołu Coldplay, który muzycznej refleksyjności nadał osobisty charakter.
Debiutancka płyta "Parachutes" wypełniona jest nastrojową, świadczącą o dojrzałości zespołu muzyką, która zachwyciła tak krytykę, jak i coraz liczniejsze grono słuchaczy. Maniera wokalna Chrisa Martina przypomina nieco sposób śpiewania Eddie Veddera z Pearl Jam, choć momentami przywodzi również na myśl Morrisey oraz nieodżałowanego Marka Sandmana z Morphine. Takie utwory jak "Don't Panic" czy znakomite - jakby wyjęte z repertuaru The Smiths - "Spies" to prawdziwe perełki, mające szansę stać się dużymi przebojami. Grupa od razu została zaproszona na największe angielskie festiwale: między innymi wystąpiła w Glastonbury i na V2000 w Staffordshire.
"A Rush of Blood to the Head" to drugi studyjny album Coldplay. Przestrzenny, epicki rock w "Politik", delikatne brzmienie pianina i głos Chrisa Martina w "The Scientist"... Wnętrze wkładki do "A Rush Of Blood To The Head" zawiera zdjęcie przedstawiające muzyków Coldplay podczas próby, obstawionych sprzętem, całkowicie pozbawionych scenowo - marketingowej pozy, mocno skupionych na wydobywanych przez siebie dźwiękach. Taka właśnie jest ta płyta - pełna wewnętrznej koncentracji i emocji. Znakomita kontynuacja świetnej, debiutanckiej "Parachutes". Jeśli już szukać porównań to same nasuwają się tu takie grupy jak Radiohead w swym balladowym, mniej eksperymentalnym wydaniu i manchesterscy wrażliwcy z Elbow. Wciąż w tym samym kręgu muzycznych fascynacji, tym razem jednak o krok dalej.
"X&Y" to trzeci album zespołu Coldplay. Po raz kolejny zespół proponuje nam zestaw popowych i rockowych brzmień. Krytycy już przed premierą prześcigali się w opisach albumu. Według jednego z nich brzmi on "jak kombinacja dokonań Briana Eno, The Beatles, Grandaddy, Mercury Rev i ścieżki dźwiękowej do Conana Barbarzyńcy autorstwa Basila Poledourisa, a jednocześnie jak każde wcześniejsze wydawnictwo grupy". Wielka muzyczna uczta. płyta "X&Y" sprzedała się w 10. milionach egzemplarzy i została znakomicie przyjęta na całym świecie. Płyta "X&Y" sprzedała się w 10. milionach egzemplarzy.
Kolejne wydawnictwo, "Viva la Vida or Death and All His Friends", zawiera 10 utworów nagrywanych w Londynie, Barcelonie i Nowym Jorku, pod okiem producentów Briana Eno i Markusa Dravsa. Album jest laureatem Nagrody Grammy w kategorii Best Rock Album za rok 2009. Płyta "Viva La Vida" z 2008 roku zdobyła pierwsze miejsce w 36. krajach, w tym Wielkiej Brytanii i USA.
Piąty studyjny album Coldplay zatytułowany "Mylo Xyloto" [majlo zajleto] został wydany 24 października 2011 roku. Producentami płyty są Markus Dravs, Daniel Green i Rik Simpson, a dodatkowe kompozycje i podrasowanie brzmień to dzieło Briana Eno.
„Ghost Stories” to szósty studyjny album grupy Coldplay wydany 19 maja 2014. W studiu Chrisa Martina i kolegów wspierał Jon Hopkins, a także współpracownik Adele, Paul Epworth. W nadanie brzmienia krążkowi zaangażowani byli również między innymi Rik Simpson i Dan Green oraz basista Coldplay, Guy Berryman.
Coldplay to jeden z największych zespołów minionych kilkunastu lat. Od powstania w 1996 roku Brytyjczycy sprzedali ponad 60 mln płyt na całym świecie, zdobyli aż osiem BRIT Awards i siedem nagród Grammy. Każdy studyjny album grupy wspiął się na szczyt notowania w Wielkiej Brytanii i zyskał status multiplatynowy.
rep / WMP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/251222-coldplay-jeden-z-najwiekszych-zespolow-minionych-kilkunastu-lat
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.