PSY wracają do kin. ZOBACZ jak wyglądała rekonstrukcja cyfrowa obrazu

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Screenshot YouTube
Screenshot YouTube

Do kin studyjnych wracają "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP film będzie można oglądać od 16 maja w wybranych kinach, podczas 3. odsłony cyklu Kinoklasyka. Cyfrowa rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut - Sztuki Filmowej.

Scenarzystą i reżyserem filmu okrzykniętego kultowym jest Władysław Pasikowski, autorem zdjęć Paweł Edelman, muzykę skomponował Michał Lorenc. Producentem filmu jest Studio Filmowe Zebra. "Psy" od początku budziły kontrowersje i sprzeczne emocje. Reżyser nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni, laureat Złotej Kaczki, jednocześnie oskarżany był przez część krytyki o nadmierną brutalność, wulgarny język, nihilizm i szarganie świętości. Niektóre teksty pochodzące z filmu na stałe weszły do kanonu polskiej popkultury.

Uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP filmu "Psy" Władysława Pasikowskiego odbędzie się 9 maja podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Cyfrowa rekonstrukcja obrazu składającego się ze 160000 pojedynczych klatek obrazu została wykonana w firmie DI Factory przez specjalistów z reKINO i trwała prawie 2 miesiące w 5 osobowym zespole. Pomimo tego, że film nakręcono stosunkowo niedawno bo w 1992 roku, 22- letni negatyw obrazu uległ już częściowej degradacji, dlatego też musieliśmy wykonać szereg prac polegających na przywróceniu utraconego blasku.

mówi Łukasz Rutkowski z reKINO.

Jednym z większych wyzwań stojących przed ekipą rekonstruktorów było wymalowanie bardzo dużej ilości białych, pionowych rys, a także kilku szerokich, pionowych, niebieskich pasów, przemieszczających się w prawej części kadru. Prace nad wymalowaniem tych artefaktów zajęły nam prawie 2 tygodnie z racji dużej dynamiki ujęć a także braku odpowiednich algorytmów w dedykowanych programach do rekonstrukcji obrazu.

-komentuje Michał Wielgosz z reKINO.

Korekcja barwna, czyli nadanie filmowi odpowiedniej kolorystyki została wykonana w Di Factory na największym postprodukcyjnym ekranie w Polsce pod nadzorem Pawła Edelmana. Procesom rekonstrukcji poddano także ścieżkę dźwiękową. Odbiór filmu odbył się na sali kinowej wraz z twórcami, wśród których obecni byli: Władysław Pasikowski, Paweł Edelman, Marek Kondrat i Bogusław Linda.

żródło: pisf.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych