Od 24 kwietnia w sprzedaży najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: o nowootwartym Muzeum Domu Jana Pawła II, o odnalezionych na strychu kościoła w Nawojowej nieznanych wcześniej dokumentach z archiwum Armii Krajowej, o zagrożeniach współczesnej demokracji, o tym, czym w istocie była Konstytucja 3 Maja oraz o teatralnym wymiarze brytyjskiego parlamentu i towarzyszących mu kontekstach historycznych. W prezencie dla Czytelników – niezwykły film dokumentalny „Tajemnica tajemnic”.
Najcenniejszym elementem wystawy jest splamione krwią Jana Pawła II ubranie papieskiego ochroniarza - są to już dziś relikwie. Na naszej ekspozycji można obejrzeć także pistolet Alego Agcy, kopię łodzi z okresu Chrystusa odnalezionej nad brzegiem jeziora Genezaret
— o niezwykłym Muzeum Domu Jana Pawła II w Wadowicach opowiadają jego twórcy, Barbara i Jarosław Kłaputowie.
Tajemnica strychu kościoła w Nawojowej odkryta - miesięcznik „wSieci Historii” jako pierwszy podaje informację o odnalezieniu na strychu kościoła w Nawojowej nieznanych wcześniej dokumentów.
z archiwum Armii Krajowej. Krzysztof Brożek pisze:
Neogotycki kościół w Nawojowej k. Nowego Sącza pochodzi z XIX w. i stoi tuż obok rozległego parku otaczającego pałac Stadnickich. W połowie kwietnia tego roku podczas prac remontowych na strychu świątyni, w zakamarkach ostrołukowego sklepienia, znaleziono metalową skrzynkę amunicyjną, a w niej kilka małych, pożółkłych kopert pełnych zaskakujących dokumentów.
O „żarłocznej” demokracji z prof. Ryszardem Legutką rozmawia Stanisław Żaryn.
Nie jest tak, że coraz więcej gorzej wykształconych zaczęło mówić językiem wyższym, lecz coraz więcej lepiej wykształconych zaczęło mówić językiem niższym. Równość okazała się triumfem tego, co wulgarne i pospolite
-– zauważa prof. Legutko.
Czym w istocie była Konstytucja 3 Maja analizuje profesor Zofia Zielińska.
Reformowanie kraju rozpoczęte z impetem przez Stanisława Augusta (1764–1795) i jego wujów Czartoryskich, przywódców „Familii”, od razu natrafiło na opór zagranicznych stróżów słabości Polski – Rosji i Prus. (…) Reakcja w postaci konfederacji barskiej (1768–1772) zakończyła się przegraną wojną z Rosją i rozbiorem – przybliża sytuację Polski w latach poprzedzających ustanowienie Konstytucji 3 Maja, szukając jednocześnie odpowiedzi na pytanie o istotę aktu Konstytucji i jego znaczenie dla późniejszego rozwoju państwowości polskiej.
Elżbieta Królikowska – Avis pisze o tradycjach angielskiego parlamentaryzmu oraz o miejscu dawnych obyczajów w dzisiejszych posiedzeniach parlamentu.
Na początku XVIII w. system parlamentarny Wielkiej Brytanii był ustabilizowany. Istniały już w Westminsterze dwie główne partie polityczne: torysi – zwykle wielcy właściciele ziemscy, i wigowie – rosnący w siłę magnaci przemysłowi. Już w XIX w. Londyńczycy nazywali swój parlament „The Talking Shop” (gadający sklepik), nawiązując do politycznych targów, jakie się tam odbywają
-– tłumaczy Elżbieta Królikowska – Avis.
Do całego nakładu miesięcznika dołączony jest film dokumentalny „Tajemnica tajemnic” w reżyserii Agnieszki Porzezińskiej i Pawła Sobczyka opowiadający o tym, w czym tkwi prawdziwa tajemnica ocalenia Polski i świata.
Partnerem wydania jest:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/250970-specjalnie-wydanie-miesiecznika-wsieci-historii-z-filmem-z-okazji-kanonizacji-jana-pawla-ii
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.