Austriak Michael Glawogger od zawsze był nazywany filmowcem podróżnikiem. Ukończył San Francisco Art Institute oraz Wiedeńską Akademię Filmową. Jego najbardziej znane filmy to wielokrotnie nagradzany obraz "Śmierć człowieka pracy" oraz "Megacities". Wielkie uznanie przyniósł mu film "Chwała dziwkom" o prostytucji w Tajlandii, Bangladeszu i Meksyku. To właśnie dzięki temu wstrząsającemu dokumentowi zostanie zapamiętany.
Realizując "Chwałę dziwkom" przyjąłem teorię, wedle której relacje damsko-męskie w danej kulturze znajdują odzwierciedlenie w prostytucji - tak jak w codziennym życiu, ale w dużo szybszym tempie. W filmie można zobaczyć różne rytuały i sytuacje. Szybę oddzielającą kobiety i mężczyzn w Tajlandii, mężczyzn z Bangladeszu, którzy całymi grupami wybierają partnerki do seksu czy też Meksykanów, krążących po mieście samochodami w poszukiwaniu odpowiedniej kandydatki na noc.
mówił w jednym z wywiadów. Dokument został wyróżniony w 2011 roku Nagrodą Specjalną Jury w konkursie "Horyzonty" na MFF w Wenecji.
Tak jak poprzednie filmy Glawoggera, "Megacities" i "Śmierć człowieka pracy", tak i ten jest złożonym, wieloaspektowym i wolnym od osądów studium, ukazującym przetrwanie w określonym środowisku. Ukazuje nam grozę, rozkosze oraz wielką dawkę energii.
pisał na łamach "Hollywood Reporter" Neil Young. Jak podał austriacki dziennik "Die Presse", Glawogger zmarł na malarię w Liberii, gdzie pracował nad kolejnym filmem. Filmowiec robił również filmy fabularne. W 2009 zrealizował niemiecko-polską komedie "Najlepszy kontakt”.
Można mieć nadzieję, że sztuka ma moc zmieniania świata. Ale trzeba pamiętać o tym, że każdy z nas ma całkiem różne nadzieje. Naiwnością jest sądzić, że świat będzie się stawał coraz lepszy, bo ludzie będą czynili jedynie dobro. Uważam, że najbardziej tragiczne wydarzenia zawierają w sobie element piękna, a codzienne, na pozór banalne sytuacje mogą obfitować w agresję i zwykłą nudę. Nadzieja jest immanentnym składnikiem wojny, a wojna - nadziei. Sztuka może mieć tylko jeden cel: patrzeć i uczciwie przedstawiać to, co się widzi i jak się to widzi.
mówił w jednym z wywiadów nieodżałowany dokumentalista.
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,15842515,Michael_Glawogger__rezyser__Chwala_dziwkom___zmarl.html#ixzz2zj4iQpHb
Q/Planete/Gazeta Wyborcza
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/250958-nie-zyje-znany-rezyser-michael-glawogger-zmarl-na-malarie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.