LITERACKIE podsumowanie tygodnia. Od samobójstwa Ziemkiewicza do "Małego księcia"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Gabriel Garcia Marquez/ Screenshot YouTube
Gabriel Garcia Marquez/ Screenshot YouTube

Gabriel Garcia Marquez w szpitalu. Kto ma prawa autorskie do „Małego księcia”? Tablica ku czci Hrabala w Mińsku, nowa książka Ziemkiewicza i Jan Miodek jako gość honorowy targów książki – zapraszamy na literackie podsumowanie tygodnia!

„Mały książę”, duże problemy

Kto posiada prawa autorskie do „Małego księcia”? Odpowiedź na to pytanie przez długi czas wcale nie była prosta. Dopiero pod koniec marca sąd w Paryżu orzekł, iż José Martinez-Fructuoso, były sekretarz żony pisarza jest pełnoprawnym współwłaścicielem wszystkich majątkowych praw autorskich, które należą również do rodziny Giraud d’Agay, czyli wnuków siostry autora „Małego Księcia”. Pisarz Antoine’a de Saint-Exupéry zaginął podczas lotu w 1944 roku. Nie posiadał potomstwa, toteż jego majątek został podzielony między zoną a najbliższą rodziną autora. To skutkowało jednak problemem natury prawnej w kwestii prawa autorskich do dzieł pisarza. Spór o schedę po francuskim pisarzu toczył się od lat 80-tych i swój finał znalazł dopiero teraz. Dlaczego teraz o tym słyszymy? Bo chodzi jak zwykle – o pieniądze. Konkretnie o wpływy z emisji serialu animowanego i filmu na podstawie książki, które mają mieć premierę jeszcze w tym roku.

Piwna tablica dla Hrabala

Jak uczcić czeskiego króla absurdu i humoru? Równie absurdalną tablicą. 28 marca z inicjatywy Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wybitnemu czeskiemu pisarzowi, autorowi „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Na tablicy obok wypełnionego po brzegi kufla piwa widnieje napis, który znakomicie wpisuje się w czeskie poczucie humoru: „W tym miejscu prawdopodobnie nigdy nie był czeski pisarz Bohumil Hrabal. W 100 rocznicę urodzin wierni czytelnicy”. Mińsk Mazowiecki od dawna promuje czeską literaturę i kulturę, toteż odsłonięcie tablicy na cześć Hrabala, było naturalną kolejnością. Pogratulować należy poczucia humoru twórcom napisu – Hrabal byłby dumny.

Samobójstwo Ziemkiewicza

31 marca na profilu Facebookowym Rafała A. Ziemkiewicza pojawiła się informacja o jego nowej książce. „Siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie. Rafał A. Ziemkiewicz otwiera przed czytelnikami nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to rzetelna analiza tego, dlaczego na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obróciło się przeciw nam. Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata.”. Ze wcześniejszych zapowiedzi autora „Polactwa” wynikało, iż książka „Jakie piękne samobójstwo” ma iść podobnym tropem co książki Piotra Zychowicza, a więc odbrązawiać pewne narodowe mity i prostować historyczne zafałszowania. Sam Ziemkiewicz podczas debaty z Janem Żarynem określił, iż po wydaniu tej książki Zychowicz zostanie uznany za kustosza romantycznej pamięci. Czy na pewno przekonamy się dopiero w maju.

Gabriel Garcia Marquez w szpitalu

Wybitny kolumbijski pisarz i laureat literackiego Nobla z 1982 roku, trafił w ciężkim stanie do szpitala w Mexico City. Według przecieków pisarz choruje na raka płuc. Na dodatek dostał zakażenia dróg moczowych. Zdaniem lekarzy, organizm pisarza reaguje na podawane mu antybiotyki, choć trafił on do niego odwodniony. "Jest przytomny. Ma się dobrze. Kilka dni temu miał niewielką infekcję i woleliśmy go przywieźć do kliniki, bo ma już swoje lata" - powiedział mediom jego syn Gonzalo Garcia Barcha. Cierpiący na demencje pisarz od dwóch lat w ogóle nie zajmuje się pisaniem. Jego "Sto lat samotności" sprzedało się do tej pory w 30 mln. egzemplarzy. 87 letni pisarz mieszka od lat w Meksyku.

A.s

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych