SMOLEŃSK bez dofinansowania z PISF. „Robimy swoje”

Czy to już koniec marzeń o zrealizowaniu filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauze? PISF odmówił dofinansowania projektowi, który teraz musi powstać wyłącznie z prywatnych pieniędzy. Czy producentom uda się zebrać środki?

W listopadzie zeszłego roku Maciej Pawlicki, producent filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauze udzielił wywiadu portalowi wPolityce.pl na temat ich wspólnego przedsięwzięcia. Ujawnił wówczas, że producenci muszą postarać się o dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej by obraz mógł w ogóle powstać. A jego budżet jest znaczący bo wynosi 10 milionów złotych. Zgodnie z regulaminem PiSF-u twórcy starali się o 50% dofinansowania.

Wedle naszego planu właśnie teraz właśnie powinniśmy kończyć zdjęcia do filmu. Premiera zaplanowana była na 4 rocznicę tragedii smoleńskiej, czyli na 10 kwietnia 2014 r. Ale dziś wiemy, że to się nie uda, właśnie dlatego, że nie udało się zgromadzić środków. Trwa zbiórka publiczna prowadzona przez wspierająca produkcję Fundację Smoleńsk 2010 (www.smolensk2010.pl), dziękujemy za wszystkie wpłaty, są zainteresowani inwestorzy, ale to jest niewystarczające, żeby film mógł powstać. Decyzja PiSF- u jest kluczowa.

mówił portalowi Pawlicki. Producent i publicysta tygodnika „wSieci” dodaje, że dzięki wpłatom darczyńców zrealizowano 4 dni zdjęciowe. Jednak okazało się, że na dofinansowanie twórcy liczyć nie mogą. Ich projekt został odrzucony. Komisja ekspertów II etapu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej stosunkiem głosów 5:1 odrzuciła wniosek o dofinansowanie produkcji filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauze. Za odrzuceniem wniosku opowiedzieli się Anna Kazejak-Dawid, Sławomir Fabicki, Jerzy Skolimowski, Jerzy Stuhr oraz Grzegorz Łoszewski (reprezentujący Roberta Glińskiego). Za dofinansowaniem produkcji filmu "Smoleńsk" opowiedział się Sylwester Chęciński.

Komisja podjęła decyzje o dofinansowaniu 6 filmów fabularnych: "Nienawiść" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (4 mln zł), "Ekscentrycy" Janusza Majewskiego (3 mln), "Anatomia zła" Jacka Bromskiego (2,5 mln), "Rosa" Denijala Hasanovica (2 mln), "Chemia" Bartosza Prokopowicza (2 mln) oraz "Prosta historia o morderstwie" Arkadiusza Jakubika (2 mln). Do poprawek skierowane zostały dwa projekty - "Niemy" Bartosza Konopki i "Panie Dulskie" Filipa Bajona.

Maciej Pawlicki po decyzji PISF powiedział tylko "Robimy swoje". Czy film ma jakiekolwiek szanse by powstać? Może warto poszukać środków jak zrobili to producenci „Układu Zamkniętego”, który również kilkakrotnie starali się o dofinansowanie ze środków publicznych i pieniędzy nie dostali mając na pokładzie jeszcze większe aktorskie gwiazdy na czele z Januszem Gajosem? Czy można jednak zebrać w ten sposób 10 milionów złotych? Co o ty sądzicie?

Zbiórkę na produkcje filmu prowadzi Fundacja Smoleńsk 2010, szczegóły na stronie www.smolensk2010.pl

Q

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych