Loreena McKennitt - artystka znana z przełomowego połączenia muzyki celtyckiej ze światowym bitem, mająca na swoim koncie 14 milionów sprzedanych albumów, uhonorowana podwójną nominacją do Grammy i nagrodą Juno Awards - obchodzi 30. lecie swojej pracy artystycznej.
Z tej okazji prezentuje retrospektywny album "The Journey So Far - The Best of Loreena McKennitt" dostępny w wersji standard, deluxe (zawiera dodatkową płytę "A Midsummer Night’s Tour" z przebojami z koncertu nagranego w Cytadeli w Moguncji w czerwcu 2012) oraz w postaci płyty analogowej.
Kiedy patrzę na moją artystyczną drogę, na to gdzie się ona rozpoczęła, jakich ludzi spotkałam, jakie miejsca i doświadczenia wpłynęły na moją muzykę a także na miejsca, w których ona powstawała czy była nagrywana nie przestaję się dziwić jak niezwykłą odbyłam podróż
- mówi McKennitt -
czuję, że wielu ludzi czeka na nowe nagrania i bardzo się cieszę, że mogę powiedzieć, że prace nad nimi już się rozpoczęły. Jednocześnie odkryłam, że z różnych powodów w niektórych częściach świata istnieje tylko ograniczony dostęp do moich płyt - ta rocznica stanowi świetną okazję aby te zaległości nadrobić.
McKennitt, doskonale sobie radząca, samodzielna i niezależna od samego początku kariery, którą rozpoczynała występując na ulicach Toronto, założyła własną firmę płytową i wydawniczą Quinlan Road. Swoje albumy produkowała w najróżniejszych miejscach począwszy od stajni w Southern Ontario, klasztoru benedyktyńskiego w Irlandii po Real World Studio w Anglii należące do Petera Gabriela.
Wśród jej wydawnictw znajduje się 7 albumów studyjnych, 3 kompilacje i nagrany na DVD koncert z Alhambry w Hiszpanii. Album "The Book of Secrets" nagrany w 1997 otrzymał podwójną platynę a radiowy hit "The Mummers’ Dance" znalazł się na liście Top 20 w kategorii crossover.
McKennitt występowała w wielu historycznych miejscach i uświetniała ważne uroczystości, miedzy innymi z udziałem JMK Elżbiety II oraz wielu szefów państw. McKennitt ciągle podróżując w poszukiwaniu celtyckich śladów od Mongolii i Chin, po Turcję i Syberię wykształciła eklektyczne ale własne, od razu rozpoznawalne brzmienie łączące celtycką tradycję z wpływami Dalekiego i Bliskiego Wschodu, któremu towarzyszą teksty pisane przez samą artystkę, a także wiersze Szekspira, W.B. Yeatsa i Alfreda Lorda Tennysona.
**Album "The Journey So Far - The Best of Loreena McKennitt" zawiera 12 ulubionych utworów wybranych przez samą McKennitt, w tym "The Mummers’ Dance" i "Bonny Portmore", tradycyjne irlandzkie pieśni, które zostały użyte w ścieżce dźwiękowej filmu "Highlander III: The Sorcerer", jak też "Dante’s Prayer", cytowany przez Dana Browna w jego "Inferno". Na albumie znajdziemy też "The Mystic’s Dream", który był użyty w wysoko ocenionym przez krytykę serialu telewizyjnym The Mists of Avalon.
Poza muzyczną karierą McKennitt prowadzi szeroką działalność charytatywną. W 2004 została odznaczona Orderem Kanady, najwyższym cywilnym odznaczeniem przyznawanym w jej ojczyźnie. W 2013 przyznany jej został prestiżowy tytuł Ordre des Arts et des Lettres nadany przez Republikę Francuską, a w 2006 artystka otrzymała od kanadyjskich linii lotniczych tytuł Honorary Colonel the Royal Canadian Air Force.
rep / UMP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/250502-loreena-mckennitt-nie-przestaje-sie-dziwic-jak-niezwykla-odbylam-podroz
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.