O najsłynniejszej powieści Aleksandra Kamińskiego z prof. Grzegorzem Nowikiem na łamach nowego wydania „wSieci Historii” rozmawia dr Ewa Hoffmann-Piotrowska.
„26 marca 2013 r. minęła 70. rocznica Akcji pod Arsenałem, najbardziej rozpoznawalnej akcji zbrojnej polskiego podziemia. Stało się tak przede wszystkim za sprawą książki legendy Aleksandra Kamińskiego, której (również) 70. Rocznicę wydania obchodziliśmy w sierpniu – przypomina dr Hoffmann-Piotrowska. Dodaje, że wybitny historyk prof. Janusz Tazbir zaliczył opowieść „Kamyka” do 12 najważniejszych dzieł kształtujących polską świadomość obok „Pana Tadeusza” czy Trylogii.
- Nie ma w tym cienia przesady?” – pyta swego rozmówcę. Prof. Nowik zaznacza:
„O „Kamieniach na szaniec” mogę mówić albo z perspektywy własnego doświadczenia, albo jako historyk, który w różnych dokumentach i świadectwach ludzi starszych i młodszych napotykał na ślady niezwykłej recepcji tej opowieści. Jeśli chodzi o mnie, była to pierwsza lektura kształtująca nie tylko moją wiedzę o programie i ludziach Szarych Szeregów, lecz odciskająca piętno na moim życiu, kształtująca moją postawę aż do dziś. Niezależnie od tego, że dla mnie jako historyka stanowi źródło, które poddaję naukowej krytyce”.
W rozmowie nawiązano m.in. do postaci Heńka Ostrowskiego – hufcowego Grup Szturmowych na Pradze. Dr Ewa Hoffman-Piotrowska zauważa, iż w książce, a w sposób szczególny w filmie „Akcja pod Arsenałem”, którego projekcja jakże często towarzyszy szkolnej analizie lektury, Heniek Ostrowski przedstawiony jest jako bezpośredni sprawca aresztowania „Rudego”.
„To wyjątkowo trudna i bolesna sprawa, potwornie krzywdząca dla aresztowanego 18 marca 1943 r. „Heńka”. Jak pamiętamy, gestapo od razu po wejściu do jego mieszkania skierowało się w stronę kuchennego stołka, w którym ukryte zostały obciążające materiały: spłonki, detonatory, szkice mostu w Czarnocinie, linii kolejowych itp. Niemcy wiedzieli zatem dokładnie, gdzie należało ich szukać, co od razu nasuwało podejrzenia o zdradzie kogoś spośród bliskich współpracowników „Heńka”. Na całe szczęście gestapowcy nie znali drugiej skrytki, w której znajdował się Colt i wiele innych materiałów konspiracyjnych, w tym zaszyfrowana ewidencja drużyny. Film całkowicie przeinaczył tę scenę dla celów fabularnych, niszcząc prawdę o autentycznych okolicznościach aresztowania.
-zaznacza prof. Grzegorz Nowik.
Cała rozmowa o najsłynniejszej powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” i jej bohaterach dostępna w najnowszym numerze „wSieci Historii”, w sprzedaży od 27 lutego br. Miesięcznik dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/250501-wsieci-historii-juz-dostepne-heniek-z-kamieni-na-szaniec
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.