Nikolaus Harnoncourt, to austriacki dyrygent znany ze zróżnicowanych w stylu wykonań utworów Mozarta, wykorzystywania „sound speech” oraz swoistej retoryki muzycznej.
Tym razem sięgnął po dwa kluczowe utwory ze środkowego okresu twórczości Mozarta. Artysta w unikatowy sposób interpretuje swojego mistrza. Ilustruje to nagranie zarejestrowane w Złotej Sali Wiener Musikverein w czerwcu i grudniu 2012 r. - „Mozart: March in D Major K. 335, Serenade in D Major K. 320 „Posthorn-Serenade” & Symphony in D Major K. 385 „Haffner-Sinfonie”. Wirtuozerska gra doskonałych muzyków oraz bardzo indywidualny sposób frazowania, jaki dyrygent uzyskał, to największe atuty tego nagrania. Płyta jest zwieńczeniem 60-letniej współpracy Nikolausa Harnoncourta z wiedeńskimi muzykami.
W pierwszych latach swojej kariery Nikolaus Harnoncourt był postrzegany jako specjalista od muzyki renesansu i baroku. Ugruntował swoją pozycje odczytami utworów klasycystycznych i romantycznych. Od 1985 r. regularnie bierze udział w dorocznym festiwalu w Graz, w którego przygotowanie jest bardzo zaangażowany. Harnoncourt występował i nagrywał cykle Haydna, Beethovena, Schumanna, Schuberta, Mendelssohna i Brahmsa (tutaj wraz z Chamber Orchestra of Europe).
Jest laureatem licznych międzynarodowych nagród za swoją pracę. Nikolaus Harnoncourt jest honorowym członkiem Gesellschaft der Musikfreunde i Konzerthausgesellschaft w Wiedniu (od 1992 roku). Posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Edynburgu i uczelni muzycznej Mozarteum w Salzburgu; jest honorowym członkiem uczelni muzycznych w Graz i Wiedniu. Został odznaczony Ernst von Siemens Music Prize w 2002 r. i Stockholm Polar Prize, a w 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Kioto, najważniejszą, niezależną nagrodą w dziedzinach filozofii, sztuki, nauki i technologii, przyznawaną osobistościom ze świata sztuki i nauki.
Istnieje prawie 500 nagrań w dyskografii Nikolausa Harnoncourta, za które otrzymał wszystkie, międzynarodowe nagrody w dziedzinie muzyki klasycznej, w tym w 2002 roku zdobył nagrodę Grammy za nagranie „Pasji św. Mateusza”.
rep / SMP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/250355-nikolaus-harnoncourt-w-unikatowy-sposob-interpretuje-mozarta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.