,Internauci zadają sobie takie pytanie w związku z niedawnym wykonaniem utworu "Litania" podczas programu The Voice Of Poland. Choć kompozycja znana jest od lat, to dopiero teraz zostało uwypuklone jej przesłanie. Anty-modlitwy.
Edyta Górniak jest obecnie trenerką w telewizyjnym programie The Voice of Poland, w którym wykonała 16 listopada kompozycję "Litania". Utwór pochodzi z debiutanckiej płyty "Dotyk" z 1995 roku. Jednak jej powstanie sięga wcześniejszych czasów, kiedy Edyta Górniak, w zastępstwie Katarzyny Groniec, występowała w musicalu "Metro". Już wtedy śpiewała "Litanię", która była nieodzownym elementem libretta, które napisały Maryna i Agata Miklaszewskie, muzykę skomponował Janusz Stokłosa. "Litania" w wersji musicalowej znalazła się też na płycie "Metro" wydanej w 1996 roku.
Edyta Górniak - Metro
Utwór, który wykonywała wielokrotnie w swojej karierze, często klęcząc podczas jego śpiewania, dopiero teraz wywołuje kontrowersje - ze względu na tekst "Litanii" i okoliczności jej ponownej prezentacji. Co konkretnie wywołuje sprzeciw? Kpina z Litanii Loretańskiej i modlitwa do złotego cielca. Dodatkowo, że wyjmuje utwór z kontekstu libretta, klęka i modli się do pieniądza na scenie, a nie ostrzega przed demonem złota, przez co kompozycja nabiera przeciwnego znaczenia od pierwotnego.
Potęgo bogactw
Zmiłuj się
Pod twą obronę
Oddaję się
Demonie złota
Zabierz mnie
Jak było w oryginale? W musicalu METRO piosenkę wykonuje młoda dziewczyna – Anka ( grana przez Edytę Górniak ), która dla kariery i sławy pragnie zaprzedać nawet własną duszę. Jak tłumaczy jedna z internautek
Wyrwana z kontekstu piosenka ma wydźwięk bluźnierczy. (...) autorowi właśnie zależało na pokazaniu zniewolenia i ceny, jaka przyjdzie zapłacić za chwilę "na świeczniku", a Litania Loretańska została faktycznie poddana parafrazie.
W tym punkcie należy zgodzić się, że utwór jest elementem całości, bez niego, jako byt samodzielny nabiera kontrowersyjnego znaczenia i oddarty jest z właściwego przesłania. Na scenie klęczy Górniak i przejmująco interpretuje modlitwę do... bożka, gorzej, konkretnie demona, jak o nim śpiewa. Czy oglądając jej telewizyjny show, widzowie mają świadomość, że kompozycja pochodzi z musicalu i ma kontekst? Ba, czy wiedzą, że pochodzi z jej debiutu? Śmiem wątpić, gdyż tę wiedzę mają na pewno jej zagorzali fani, a pomimo szacunku dla talentu piosenkarki, nie jest ona artystką, której dyskografia jest masowo znana. Być celebrytą, nie oznacza afiszowanie się swoją twórczością, tylko wizerunkiem.
Edyta Górniak - Litania, Voice of Poland 2013
Dlatego można uznać za szkodliwe wykonanie tego utworu przed tak masowym telewizyjnym odbiorcą, choć niewątpliwie przyświecał Górniak szczytny cel - uhonorowanie zmarłego przyjaciela, byłego menadżera Wiktora Kubiaka. To on był odpowiedzialny za to, że kompozycja z "Metra" weszła na płytę "Dotyk". Uważał ją za swoją ulubioną. Dlaczego? Przez identyfikowanie się z tekstem, czy wzbudzanie refleksji?
Ja, mając 15-16 lat z upodobaniem to sobie śpiewałam i przez kolejne 8 lat byłam z dala od Boga mimo, że zawsze zachowałam szacunek do Sacrum
- pisze internautka.
Boję się, że była świadoma tego, co śpiewała. I nie chodzi nawet o ironiczną parafrazę Litanii Loretańskiej, ale o publiczne wzywanie zła. Co pieniądze robią z człowiekiem...
- komentuje następna.
Piosenkarki bronią jej zagorzali fani
skąd ten wniosek, że doszukuje się Matki Boskiej w tym tekście? Litanii nie praktykuję. Nie ważne, czy śpiewa słowa litanii, czy zaśpiewała by swoje własne, nie wnikam w to czy obraża tym uczucia religijne czy nie, moich nie.
Głosów sprzeciwu jest jednak przeważająca ilość, czy Edyta Górniak weźmie je sobie do serca?
Co śpiewa Edyta mnie nie obchodzi - jej wybór jak wynika świadomy i histeryczny. Jednak na tym polega ta zabawa, że każdy kto śpiewa z Edytą zaprasza demony do swojego życia i o to cała batalia.
Edyta Górniak śpiewa, czy modli się?
Zwierciadło świata,
Odwieczne lustro moich żądz
Złoty pieniądzu
Błogosławiony twój obraz,
Bez skaz oblicze twe.
Pożądania jedyny cel, złota blask.
królestwa twego tron mi daj.
I duszę weź.
Ja chcę,
Całym światem ja władać chcę.
Fakt, że Edyta Górniak zbiera falę krytyki od widzów za utwór, który jest obecny w jej repertuarze już od tylu lat musi dawać do myślenia - nie ma zgody i przyzwolenia dla tego typu manifestacji, choćby i miały walor artystyczny płynący z potrzeby uzewnętrznienia emocji po stracie bliskiej osoby.
GK
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/249742-cos-opetalo-edyte-gorniak-co-ma-znaczyc-ten-utwor
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.