HOLEWIŃSKI z nagrodą im. MACKIEWICZA. Gratulujemy!

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Powieść "Opowiem ci o wolności" Wacława Holewińskiego zdobyła Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. „Tak, dostałem jedyną nagrodę literacką w Polsce, na której mi zależało”- wyznał pisarz po odebraniu nagrody. „Opowiem ci o wolności" (Zysk i S-ka.) to najnowsza powieść Wacława Holewińskiego, autora m.in. znakomitego "Lamentu nad Babilonem". O czym opowiada nagrodzona książka?

Gdy we wrześniu 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę, Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska były młodymi, naiwnymi, rozmarzonymi dziewczynami. Choć zupełnie sobie obce, podzieliły podobny los - w obliczu wroga wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych, stając się "Agatą" i "Platerówką". Podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej. Opowiem ci o wolności to historia "żołnierzy wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych - konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie.

Rafał Ziemkiewicz powiedział w laudacji, że powieść Holewińskiego jest jak praca historyczna, która przekazuje prawdę na temat ducha tamtej epoki.

No, cóż... To nie był lekki dzień. Ale już po... Tak, jestem szczęśliwy... Tak, dostałem jedyną nagrodę literacką w Polsce, na której mi zależało... Nagroda Mackiewicza jest moja... Dziękuję wszystkim, którzy dziś byli ze mną... Nie pamiętam kiedy ostatnio był taki tłum w Domu Literatury..

napisał na Facebooku Holewiński. Poza nim nagrodzeni zostali również: Krzysztof Polechoński za monografię "Pisarz w czasach wojny i emigracji. Ferdynand Goetel i jego twórczość w latach 1939-1960" (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz Piotr Zychowicz za książkę "Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy u boku III Rzeszy mogli pokonać Związek Sowiecki" (wyd. Nowy Świat).

Wacław Holewiński to pisarz, prawnik, działacz opozycji w czasach PRL. Jest współtwórcą jednej z największej oficyny podziemnej, wydawnictwa „Przedświt”, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za książkę „Lament nad Babilonem” otrzymał I wyróżnienie nagrody literackiej im. J. Mackiewicza.

Inicjatorem ufundowania Nagrody, jako instrumentu wspierającego kulturę polską, był polski przedsiębiorca Zbigniew Zarywski, zaś pomysłodawcą, aby była to nagroda imienia Józefa Mackiewicza był obecny sekretarz Kapituły Nagrody Stanisław Michalkiewicz. Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest „za książki odznaczające się wybitnymi walorami literackimi oraz tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie”. W skład pierwszej Kapituły nagrody weszli: Tomasz Burek, Ryszard Legutko, Jan Michał Małek, Stanisław Michalkiewicz (Sekretarz), Marek Nowakowski (Przewodniczący), Włodzimierz Odojewski, Kazimierz Orłoś, Jacek Trznadel, Zbigniew Zarywski oraz Rafał Ziemkiewicz (zobacz zmiany w Kapitule) . Z biegiem czasu do wyżej wymienionych fundatorów nagrody dołączyli Włodzimierz Kuliński ze Sztokholmu i Sławomir Olejniczak z Krakowa. W 2008 roku wysokość nagrody głównej ustalono na kwotę 10 tys. dolarów.

Q

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych