Święty zawsze uśmiechnięty TOP 5 piosenek o świętych

Obraz aut. Albrecht Durer
Obraz aut. Albrecht Durer

Uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień radości. Niesamowita wskazówka i obietnica dla wszystkich obecnych na tym "padole". Dąż do świętości! Masz na to jeszcze czas! Przedstawiamy TOP 5 piosenek poświęconych świętym. Jedne z humorem, inne z powagą.

1. Acoustic Praise - O księże Bosko

"O księże Bosko" to utwór promujący płytę "BOSKO" poświęconej św. Janowi Bosko i powstałej z okazji peregrynacji relikwii świętego w Polsce od 27 maja do 17 sierpnia 2013 r.

Do Projektu "BOSKO" na zaproszenie Acoustic Praise włączyli się wokaliści jak Piotr Gogol, Magda Ptaszyńska i Adam Rymarz oraz muzycy - Sławomir Berny (perkusjonalia), Radosław Kordowski (wokal, instrumenty klawiszowe, realizator nagrań) oraz Marcin Lorenc (skrzypce).

Piosenki z płyty w większości są autorstwa ks. Mariana Chaleckiego, salezjanina. Oprócz nich usłyszeć można inne, wcześniej znane w środowisku salezjańskim utwory, tym razem w całkowicie nowej aranżacji.

Acoustic Praise w składzie:

Robert Siniarski - wokal, akordeon, Łukasz Woncisz - gitara elektryczna, Łukasz Jankowski - gitara elektryczna, Marcin Zwierzchowski - instrumenty klawiszowe, Konrad "Moskit" Muszyński - gitara basowa, Krzysiek Kwiatkowski - perkusja, Marian Chalecki sdb - wokal, gitara akustyczna

Muzyka i słowa utworu "O księże Bosko" - Marian Chalecki sdb, śpiewał gościnnie - Piotr Gogol

2. Arka Noego - Święty uśmiechnięty

**Piosenka dla dzieci grupy muzycznej Arka Noego utwór "Święty uśmiechnięty (Taki duży taki mały..)" pochodzi z pierwszej płyty Arki Noego "A gu gu" z 2000 r. Tekst prosty i rewelacyjny. Piosenka stalą się nawet kościelną, graną podczas mszy dla dzieci, czy spotkań wspólnotowych.

ARKĘ NOEGO tworzyły wówczas m.in. dzieci znanych artystów sceny chrześcijańskiej: Joli Szczepaniak, Lidki i Marcina Pospieszalskich, Darka Malejonka i Litzy.

3. Magda Anioł - Coś się świeci

Z muzyki country, w muzykę chrześcijańską. Magda, to wokalistka, od której imienia i nazwiska wziął swoją nazwę zespół muzyczny. Nie chcą był tylko chrześcijańska kapelą z nazwy, ale jak sami powtarzają – „narzędziami w rękach najgenialniejszego Artysty”.

Jak żyli nasi patronowie, których nosimy imiona? Zachętą do tej analizy jest na pewno piosenka Magdy Anioł, która dowodzi, że zawsze możemy liczyć na świętych, którzy są naszymi orędownikami u Boga w niebie.

4. HANKA ORDONÓWNA - Święty Antoni

Piosenka dla zapominalskich. Dla Ordonówny nie mogło być innego odniesienia. Pokolenie dwudziestolecia międzywojennego, choć żyło mocno, miało zakorzenioną tradycję. Odnoszenie się do świętych i to w kompozycjach estradowej estetyki nie było tylko przenośnią. Wiarą, że przyniesie żądany skutek. Ordonówna, vel. Maria Anna Tyszkiewicz romantycznie powołuje się na św. Antoniego, co jej przystoi, a i muzycznie niezwykle pasuje.

Święty Antoni, święty Antoni, zgubiłam serce za miedzą. Nie wiem co będzie, nie wiem co będzie gdy się sąsiedzi dowiedzą ....

Nie ukrywamy, że nie do końca jest tutaj takie pewne, czy Ordonówna chce swoje serce znaleźć, czy chce je tak naprawdę zupełnie zgubić... A św. Antoni? Może będzie w romantycznej zawierusze ostoją i nie da dziewczęciu się samej zagubić.

5. KAZIK - Pochód świętych

"Pochód świętych" w wykonaniu Tadeusza Chyły jest niezwykle wymowny i kolorowy. Trochę przaśny, rubaszny i bardzo jarmarczny. To święci ze straganów i wieczornej ludowej "tancbudy". Nie tyle humorystyczne, co ironizujące spojrzenie, mające na celu lekceważenie tych co "balują" już w niebie. Zazdrość? Zapewne tak, gdyż zwłaszcza w wersji kazikowej mocno jest obecny w refrenie pijacki zaśpiew, co sugeruje, że żałość jest mocna, choć skryta pod kieliszkiem.

Wersja Kazika pochodzi z płyty " Silny Kazik pod wezwaniem", a kompozycja Tadusza Chyły i muzycznego kabaretu Silna Grupa pod Wezwaniem, której był członkiem do 1970 roku.

Na koniec wypada zaprezentować najbardziej upowszechnioną w świecie popkultury kompozycję związaną ze świętymi. Hymn gospel. Tak rozpowszechniony, że nagrywali go i popularyzowali artyści niewiele mający wspólnego ze świętością. Warto jednak sięgnąć po tę wersję, która najbardziej podbiła serca słuchaczy i najbardziej oddaje istotę kompozycji...

Louis Armstrong - When The Saints Go Marchin In

Pamiętajmy o swoich patronach, bo każdy święty "przyznany" nam na chrzcie jest niczym tarcza, pomoc dana nam na całe życie. Choć często myślenie o nich trąci infantylizmem i takim dziecięcym brataniem się( co w piosenkach jest mocno zaakcentowane ), to lepsze jest to, niż zapomnienie o tego rodzaju wstawiennictwie, wypływającym przecież z nieskazitelnej miłości bliźniego. W tym kontekście obraz "święty zawsze uśmiechnięty" wcale, a wcale nie jest przejaskrawiony.

Grzegorz Kasjaniuk

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych