Sigourney Weaver kończy 64 lata. TOP 5 aktorki świetnej nie tylko w OBCYM

"Political animals"
"Political animals"

Trzykrotnie nominowana do Oscara aktorka, która współpracowała z takimi artystami jak Ridley Scott, Roman Polański, Woody Allen, David Fincher czy James Cameron jest głównie znana z roli w serii filmów o „Obcym”. Weaver ma jednak na koncie wiele ciekawszych występów.

Susan Alexandra Weaver urodziła się 8 października 1949 roku w Nowym Jorku w rodzinie aktorskiej. Jej ojciec Sylvester L. Weaver Jr. przez wiele lat pozostawał szefem stacji NBC. Susan zmieniła imię na Sigourney po obejrzeniu Wielkiego Waldo Peppera" .Po ukończeniu Yale School of Drama rozpoczęła pracę na nowojorskich scenach teatralnych. Ciekawostką jest, ze debiutowała w filmie…Woodego Allena „Annie Hall”, gdzie grała „dziewczyne, która umówiła się z Alvy'm przed kinem”. Prawdziwą sławę przyniosła jej rola w „Obcym- ósmym pasażera Nostromo” Ridlea Scotta. Była to pierwsza żeńska rola w takim rodzaju kina. Weaver powtórzyła swoją rolę w kolejnych filmach serii reżyserowanych przez takich artystów jak James Cameron, David Fincher i Jean-Pierre Jeunet.

Aktorka nie ograniczyła się jednak tylko do występów w rolach twardych kobiet, które mają cojones by pokonać krwiożerczych kosmitów. Oprócz występów w „Ghostbusters”, gdzie w pewnym stopniu puszczała oko do fanów „Obcego”, aktorka pojawiła się w „Goryle we mgle” czy „Pracującej dziewczynie”. Za oba filmy w tym samym roku dostała nominację do Oscara oraz wygrała Złotego Globa.

Oprócz ról w ciekawym „Copycat” i i „The Ice Storm” Anga Lee, za który dostała kolejną nominację do Złotego Globa, Weaver wystąpiła w „1492: Wyprawa do raju” Ridleya Scotta. W superprodukcji o odkryciu przez Krzysztofa Kolumba Ameryki, zagrała ona Królową Izabellę. I choć była to drugoplanowa rola, Weaver pokazała, że potrafi wcielać się w ważne postacie historyczne.

Jedną z najwybitniejszych ról Weaver stworzyła jednak w filmie Romana Polańskiego „Śmierć i dziewczyna”, będącym adaptacją sztuki Ariela Dorfmana. Weaver wcieliła się w role kobiety, która po latach spotyka swojego dawnego oprawcę. Film opowiada o bliżej nieokreślonym kraju w Ameryce Łacińskiej, który wyrwał się z dyktatury. Pisalimy o perełce Polańskiego na naszym portalu. Paulina Escobar czeka na swojego ukochanego męża z kolacją. Gerardo jest przewodniczącym komisji ścigającej zbrodnie poprzedniego reżimu. Nieoczekiwanie ukochany zjawia się w towarzystwie tajemniczego dr Roberto Mirandy ( Ben Kingley) w którym Paulina dostrzega swojego dawnego prześladowcę, który brutalnie ją torturował i gwałcił podczas junty wojskowej. Kobieta była bowiem zaangażowana w działalność opozycji. Paulina postanawia zemścić się za dawne krzywdy, mimo, że swojego kata znała tylko z głosu (podczas tortur oprawcy zasłaniali jej twarz). W domu Escobarów zaczyna się walka nie tylko z dawnym wrogiem, ale również własnym sumieniem. Paulina musi decydować czy ważniejsza jest dla niej chęć zemsty i rozdrapywanie zabliźnionych ran czy odpuszczenie winowajcy, który nie poniósł odpowiedzialności za swoje zbrodnie.

Mimo wielu późniejszych ciekawych ról Weaver „Mapa świata”, „Modlitwy Bobbiego” ( nominacje za oba filmy do Złotego Globa), „Avatar”, to występ w serii „Obcy” i rola u Polańskiego stanowią wizytówkę aktorki, która dziś obchodzi swój jubileusz. Ostatnio można ją podziwiać ( jak wiele innych gwiazd kina, które przenoszą się do TV) w mini serialu "Political Animals", gdzie wciela się w Elaine Barrish Hammond byłą pierwszą damę, pełniącą obecnie funkcję sekretarza stanu. Za rolę zmagającej się z waszyngtońskim bagnem polityki Weaver dostała 7 w karierze nominację do Złotego Globu.

Q

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych