74 lata temu ZSRR dokonało zbrojnej napaści na Polskę POSŁUCHAJ

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Spotkanie obu okupantów z 20 września 1939 / fot. materiały archiwalne
Spotkanie obu okupantów z 20 września 1939 / fot. materiały archiwalne

”Dnia pierwszego września roku pamiętnego, wróg napadł na Polskę z kraju niemieckiego”. Do tej napaści, 17 września 1939 roku, dołączyły wojska sowieckie. Rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych okresów narodu polskiego: okupacja hitlerowska i bolszewicka.

17 września 1924 roku powstał Korpus Ochrony Pogranicza. Formacja wojskowa powołana do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej przed agentami, terrorystami i uzbrojonymi oddziałami dywersyjnymi przerzucanymi przez sowieckie służby specjalne z terenu ZSRR na terytorium II Rzeczypospolitej.

17 września 1939 roku KOP ze swoimi posterunkami, stał się pierwszą ofiarą zdradzieckiej napaści. Zaskoczeni żołnierze byli mordowani we śnie i nierównej walce. Nie poddali się, choć na jeden batalion KOP przypadał 1 korpus sowiecki.

KOP był szczególnie znienawidzoną formacją przez sowietów. Wzięci do niewoli szeregowi żołnierze Korpusu podzielili los oficerów zamordowanych w Katyniu. Grupowani w obozie w Ostaszkowie, byli mordowaniu w Twerze i wrzucani do dołów śmierci w Miednoje.

Paweł Kukiz - 17 Września


Jacek Kaczmarski - Ballada wrześniowa


Detonator BN - Armia Czerwona


Przemysław Gintrowski - 17.IX

Wielu oficerów KOP zostało zamordowanych także w Katyniu (m.in. kpt. Stanisław Zwojszczyk i gen. Henryk Minkiewicz) oraz w Charkowie (m.in. kpt. Rudolf Schreiber). Cześć ich pamięci!

GK

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych