Dziś świętujemy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. Oba święta łączy Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska uratowała nie tylko część Europy, ale przede wszystkim uzmysłowiła Narodowi, że jest poświęcony opiece Matki Bożej. Bóg, Honor i Ojczyzna. POSŁUCHAJ
Za nami kilkadziesiąt lat komunistycznego przekłamywania, a obecnie deprecjonowanie faktu z 1920 roku. Ta bitwa się jeszcze nie zakończyła, choć nie toczy się wśród zasieków i okopów, to widoczna jest w mediach i wypowiedziach politycznych spadkobierców komunistów, a także środowisk nieprzyjaznych Kościołowi.
Wojna z bolszewicką Rosją zjednoczyła wszystkie partie polityczne w Polsce, wszystkich Polaków niezależnie od wyznania, oprócz partii komunistycznej i jej wyznawców. Jest dla katolików niewątpliwym potwierdzeniem i następstwem objawień w Fatimie. W tamtym czasie jeszcze ogólnie niewiadomym, gdyż fatimskie orędzie nie było szerzej znane. Czy jednak z perspektywy czasu Bitwa Warszawska nie powinna nabrać bardziej szczególnego znaczenia, niż tylko militarne zwycięstwo? Zwłaszcza w kontekście objawienia się Matki Bożej nad polem bitwy? Zadziwia i bulwersuje, że pomimo kilkudziesięciu lat jest to w wolnej Polsce kontestowane, zamiast być co najmniej szanowane. Tak jak jest w przypadku bitwy pod Lepanto z 1571 roku.
Cud nad Wisłą dla katolików jest faktem ( nie stanowi dogmatu, ale wpisuje się w nadrzędne wartości, które budują państwo polskie ) i nie zadziwiają ich wypowiedzi kapłanów w tym temacie, jak ta ostatnia, abp Hosera
W nocy z 14 na 15 sierpnia miał także miejsce cud objawienia się Najświętszej Maryi Panny nad oddziałami Armii Czerwonej, wywołując popłoch w jej szeregach, co jest udokumentowane świadectwami wielu uczestników wydarzeń sprzed 93 lat
- powiedział ordynariusz warszawsko-praski cytowany przez różnorodne media.
Polak katolik nawet oczekuje takiej postawy od swoich pasterzy, to nie tylko tożsamość, to jedność wiary i umocnienie dewizy Wojska Polskiego, które ma dzisiaj swoje święto - Bóg, Honor, Ojczyzna.
Przedstawiamy wybrane utwory związane z dzisiejszym, świątecznym dniem.
Elektryczne Gitary - Cud nad Wisłą
Pierwsza Brygada - Eugeniusz Mossakowski, baryton, z udz. Chóru W. Lachmana i ork. pod dyr. Bronisława Szulca, Syrena-Electro (ok. 1930)
Horytnica - Honor Legionisty
Lech Makowiecki i ZAYAZD - Honor i gniew
Żurawiejki - Lance do boju szable w dłoń
W kontekście uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Cudu nad Wisłą, szczególna jest informacja, że papież Franciszek poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi 13 października, w 96. rocznicę objawień fatimskich.
Grzegorz Kasjaniuk
-------------------------------------------
Bez historii nie zrozumiesz teraźniejszości!
Kup książkę wSklepiku.pl:"Bitwa Warszawska 1920 o Polskę i Europę"
autorzy:Marek Cisek, Janusz Cisek
Interesujące ujęcie konfliktu Polski z Rosją bolszewicką 1920 roku, w książce wiele miejsca poświęcono poznaniu celów Rosji oraz filozofii politycznej Józefa Piłsudskiego - czynnikom, które stanowią klucz do zrozumienia genezy tej wojny. Autorzy opisują zbyt mało znany w naszej literaturze wątek postawy narodów kresowych wobec tamtych wydarzeń, pokazując podjęty przez nich wysiłek zbrojny u boku polskiego żołnierza. Uświadamiają oni również, że u źródeł tamtego historycznego zwycięstwa, leżała wielka mobilizacja całego społeczeństwa polskiego w obliczu zagrożonej niepodległości bez względu na podziały polityczne.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/248841-cud-nad-wisla-lance-do-boju-szable-w-dlon-bolszewika-gon-gon-gon
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.