"Poległo polskich żołnierzy. Za wolność naszą i sprawę. Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę i w świętość naszej sprawy" - tekst Józef Andrzej Szczepański "Ziutek". Przedstawiamy 10 piosenek poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.
O piosenkach poświęconych Powstaniu trafnie napisało Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944
Szereg wspaniałych piosenek oddających klimat tamtego okresu powstało w czasie 63 dni Powstania Warszawskiego. Wydawałoby się, że warunki panujące w Powstaniu nie skłaniały do śpiewania piosenek, a jednak śpiewano. Przez cały czas Powstania były również organizowane koncerty zarówno muzyki rozrywkowej jak i poważnej. Napisano kilkanaście piosenek zarówno podniosłych o olbrzymim ładunku emocjonalnym jak i żartobliwych.
Mimo upływu kilkudziesięciu lat piosenki okupacyjne i powstańcze w dalszym ciągu są w żywej pamięci warszawiaków, są śpiewane przez młodzież harcerską, nadal wywołują wzruszenie i refleksję nad historią Warszawy i Polski.
Piosenki te są w pamięci także wszystkich Polaków, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna to żywa dewiza. Przedstawiamy 10 pieśni nie tylko powstańczych, ale także stworzonych współcześnie z myślą o upamiętnieniu tamtych bohaterskich wydarzeń.
1. Trupia Czaszka - W Parasolu jest już taka mania
Utwór zespołu Trupia Czaszka pod tytułem "W Parasolu jest już taka mania" do tekstu Józefa "Ziutka" Szczepańskiego nagrany w 2012. Bezkompromisowe granie oddaje ducha powstańczej walki i ożywia poezję Józefa Szczepańskiego. Nagrania z poezją Józefa Szczepańskiego znajdują się na płycie "Wspomnij Ziutka".
2. Warszawiaki "Chłopaki z AK"
Dzięki wspomnieniom pana Tymoteusza Duchowskiego ps "Motek" ta piosenka nie uległa zapomnieniu. Zaśpiewana została tak, jak to robiono dawniej. Kompozycję przypomniała Grupa Teatralna "Warszawiaki", nktórej celem jest wskrzeszanie tego co zapomniane! Pokazanie klimatu dawnej Warszawy... Są alternatywą do nowoczesnych wykonań dawnych melodii i ich aktorskich interpretacji.
"Motek" na skrawku papieru zapisał tekst piosenki, dzięki czemu "Chłopaki z AK" zostali zarejestrowaniu w studiu nagraniowym zokazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego .
GRUPA TEATRALNA WARSZAWIAKI wystąpiła w składzie: Tomasz Bruzda, Tunia Haas, Gosia Aniołkowska, Matina Bocheńska, Iza Kiliańczyk, Franek Bocheński, Karol Chyliński i Marcin Kuśmierski.
3. Hemp Gru - 63 dni chwały
Klip został stworzony na potrzeby filmu "Sierpniowe niebo" ukazującego kontrasty między czasem wojny, a teraźniejszością. Niestety w 2013 roku grupa zaprzestała działalności
4. WWO & Kapela Czerniakowska - Pierwszy sierpnia
Z okazji 63. rocznicy Powstania Warszawskiego powstała nowa aranżacja jednej z najbardziej znanych powstańczych piosenek "Pierwszy sierpnia". W nagraniu nowej wersji tej pieśni wzięli udział muzycy z Kapeli Czerniakowskiej oraz Sokół i Deszczu Strugi z WWO.
5. Lao Che - Godzina W
Bardzo sugestywne i pełne emocji nagranie pochodzi z drugiej płyty Lao Che pod tytułem "Powstanie Warszawskie" wydanej w 2005 roku. Muzyka rockowa, post punkowa, została zsynchronizowana z duchem powstańczej walki. Powstał żywy obraz powstańczego życia, z którym mogli identyfikować się współcześni odbiorcy.
6. Dzieci z Brodą - Sanitariuszka Małgorzatka
Na prośbę Muzeum Powstania Warszawskiego supergrupa Joszko Brody, czyli Dzieci z Brodą nagrała krążek pt. "Czuwaj Wiaro". 10 piosenek bardzo dobrze znanych zarówno starszym jak i młodszym słuchaczom.
Te melodie i słowa to piękne świadectwo ludzi, którzy potrafili cieszyć się każdą prostą sprawą pomimo otaczającego ich złego świata i niepewnego jutra. Jedną z tych rzeczy była właśnie muzyka.
Młodzi powstańcy walczyli i odpoczywali ze śpiewem na ustach. A nucili piosenki, które teraz nagrał Joszko z dziećmi. Przy nagraniu albumu pomagali Wojciech Waglewski, Marcin Pospieszalski, śp. Piotr Stopa Żyżylewicz oraz Cezary Paciorek i Kwartet Smyczkowy Kwadrat.
7. Aga Zaryan - Miłość
Utwór "Miłość" z płyty "Umiera Piękno" Agi Zaryan. Muzykę napisał Michał Tokaj, a słowa Krystyna Krahelska. Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.
8. Katarzyna Groniec - Katedralności
Fragment widowiska "Pamiętniki z Powstania Warszawskiego" zrealizowanego z okazji 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem: Stanisławy Celińskiej, Katarzyny Groniec, Aliny Janowskiej, Anny Marii Jopek, Macieja Maleńczuka, Adama Nowaka, Mateusza Pospieszalskiego, Roberta Więckiewicza.
Spektakl i muzyka powstały na podstawie pamiętników Mirona Białoszewskiego.
9. Halina Mlynkowa & Maleo Reggae Rockers - Za wolność
Płyta "Morowe Panny" to historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Do swoich autorskich tekstów śpiewają: Halina Mlynkova, Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Jadwiga Basińska, Ania Brachaczek, Lilu, Marika, Mona i Paresłów. Za stronę muzyczną projektu odpowiada Darek Malejonek wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers.
10. Raz dwa Trzy - Pałacyk Michla
Coda do wspólnego projekt Discovery Historia, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz IPN-u - "Teledyski powstańcze - Warszawa 1944. Bitwa o Polskę". Pomysłodawcy projektu wraz z zespołem Raz.Dwa.Trzy. przygotowali nową aranżacje pieśni "Pałacyk Michla", w celu przybliżenia historii Powstania Warszawskiego '44 w sposób trafiający do wyobraźni współczesnego Polaka.
Wszystkie zaprezentowane piosenki to dowód uznania i hołd dla tych, którzy oddali życie w obronie tego, co najbardziej kochali. Cześć Ich Pamięci!
Grzegorz Kasjaniuk
----------------------------------------
Do nabycia wSklepiku.pl!
Cd Mp3 "Wspomnienia z Powstania Warszawskiego"
autor:Gustaw Gerard Gracki
Nagranie obejmuje 60 opowiadań autorstwa Gustawa Gerarda Grackiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. Autor „Wspomnień..” walczył podczas powstania w 6 kompanii batalionu Kiliński pod pseudonimem „Junek” i brał między innymi udział w akcji zdobycia budynku PASTy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/248748-69-rocznica-powstania-warszawskiego-posluchaj
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.