„Roman Polański: Aresztowany" to kontynuacja głośnego dokumentu "Polański: Ścigany i pożądany" przedstawiającego okoliczności aresztowania reżysera po jego stosunku seksualnym z nieletnią Samanthą Geimer. Tym razem twórcy przedstawiają kulisy aresztowania Polańskiego w jego domu w Szwajcarii.
Dokument przypominający sprawę aresztowania polskiego reżysera zostanie wyemitowany w środę ( dziś) o 22 w HBO2. Autorka filmu, Marina Zenovich. Dokument laureatki dwóch nagród Emmy jest poświęcony budzącej do dziś kontrowersje historii Polańskiego i Samanthy Geimer. Polański został oskarżony o gwałt ( w rozumieniu seksu z nieletnią w Kalifornii) na Geimer. Trafił przez to do aresztu i w końcu uciekł z USA do Francji. Gemier, która mu publicznie wybaczyła kilkakrotnie apelowała by przestać ścigać reżysera. Polański nie był w Ameryce od 30 lat, obawiając się aresztowania za dawną sprawę. Zaraz po przylocie do Zurichu w 2009 roku i opuszczeniu samolotu, został aresztowany przez dwóch policjantów. Wysłannicy festiwalu nawet nie zdążyli się z nim przywitać. Reżyserowi groziła ekstradycja do USA w związku z oskarżeniem o gwałt z 1977 roku.
Tym razem autorka koncentruje się na prawnych aspektach sprawy Polańskiego oraz jego aresztowaniu w 2009 roku. Film pokazywano na festiwalach w Toronto i Nowym Jorku, gdzie wzbudził duże zainteresowanie publiczności. Zenovich mówi, że poczuła się winna, bo rok przed aresztowaniem reżysera w Zurichu, gdzie przyleciał na festiwal filmowy nakręciła bardzo głośny film, który przypomniał światu o "sprawie Polańskiego". Według recenzenta „Rzeczpospolitej” widać, że reżyserka czuje wyrzuty sumienia. Szczególnie, że Polański nie był zadowolony, gdy kręciła kilka lat temu "Polański: Ścigany i pożądany".
Zenovich urasta w ten sposób, do współbohaterki opowieści. I rzeczywiście, chyba czuje się mocno winna zaistniałej sytuacji, bo w kolejnych sekwencjach filmu trzyma stronę Polańskiego, a w każdym razie dramatyzuje relację ze zdarzeń. Pokazuje jego przyjaciół wstawiających się za nim i adwokata, który mówi po pierwszej wizycie u aresztowanego: "Pomimo ponurego otoczenia Roman zachował godność. Na nic się nie skarżył". Współpracownicy reżysera opowiadają o jego cierpieniu. O tym, że 76-letni Polański powtarza, że jest stary i długo nie nacieszy się już swoimi dziećmi. Że trafił do szpitala, bo był przygnębiony i że był najstarszym więźniem w Szwajcarii. W filmie znalazły się też dobrze znane zdjęcia sprzed domu w Gstaad, gdzie koczowały tłumy dziennikarzy i fotoreporterów, czekając na przyjazd Polańskiego, a potem śledziły każdy jego krok. Ofiara sprzed lat, dziś całkiem dorosła Samantha mówi: „Nie chcę żywić do niego urazy przez resztę życia". Czyli przebaczyła. Zapomniała tylko początkowo dodać, że jej przebaczenie zostało kupione za pieniądze i nazywa się ugodą...
pisze Małgorzata Piwowar. Czy film jest bardziej jednostronny niż jej pierwszy obraz o kulisach skandalu z Polańskim w roli głównej? Niedawno na DVD w Polsce wyszedł inny ciekawy dokument o Romanie Polańskim „„Roman Polański. Mój życie”. Film został nakręcony podczas aresztu domowego Polańskiego w Szwajcarii.
Film pomaga zrozumieć nie tylko Romana Polańskiego jako człowieka, ale również jest w pewnym stopniu przewodnikiem po jego filmach. Znakomicie niektóre opowieści z dzieciństwa Polańskiego są ozdobione fragmentami jego późniejszych filmów. Jak się okazuje wpływ nawet na poszczególne ich sceny miały przeżycia reżysera z czasów wojny. „Nic nie jest dla mnie zbyt szokujące.”-powiedział w jednym z wywiadów Polański. Film Braunsberga pozwala zrozumieć dlaczego tak jest.
pisał o obrazie Łukasz Adamski na naszym portalu. „Roman Polański: Aresztowany" nie zgłębi sylwetki wielkiego artysty jakim jest polski reżyser. Czy wniesie jednak cokolwiek nowego do naszej wiedzy o tym co zdarzyło się w domu Jacka Nicholsona w 1977 roku?
Q/rp.pl/HBO/wnas.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/248416-dzis-w-hbo-kolejny-dokument-o-polanskim-i-jego-przeszlosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.