KRAUZE kręci biografię CZESŁAWA NIEMENA

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
screenshot z YouTube
screenshot z YouTube

Twórcy „Mojego Nikifora” i „Długu” Krzysztof i Joanna Kos Krauze zamierzają przenieść na ekran życie jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. „Ludzie znają muzykę Czesława Niemena, ale o jego życiu nie wiedzą nic” - mówi reżyser .

Brak powszechnej wiedzy o życiu muzyka spowodował, że małżeństwo Krauze zdecydowało się na ten projekt. Film nie ma być jedynie klasyczną filmową biografią muzyka, ale także skup się na cenie, jaką płaci się za bycie wielkim indywidualistą. TVN24.pl podaje, że małżeństwo reżyserów chcą odkryć tajemnice zmarłego w 2004 roku Niemena, bo choć na jego temat powstało już kilka dokumentów, to nikt dotychczas nie zdecydował się na stworzenie pełnometrażowej fabuły.

Portal cytuje fragment książki Marka Gaszyńskiego "Niemen. Czas jak rzeka", gdzie autor opisał jakim oryginałem był muzyk.

Kolorowe, kwieciste koszule, chustki zamiast krawatów, kapelusze z ogromnym rondem i peruki, które zmieniał jak rękawiczki. W szarej PRL-owskiej rzeczywistości Czesław Niemen przypominał kolorowego ptaka, nie poddającego się żadnym schematom i stereotypom. Gdy dodać do tego jego głos, przyprawiający słuchaczy o dreszcze, nie można było mieć wątpliwości, że na polskiej scenie muzycznej pojawiła się wyjątkowa osobowość.

30 lat temu brytyjski radiowiec Alan Freeman powiedział, że gdyby Niemen nagrywał w Wielkiej Brytanii byłby popularniejszy od Toma Jonesa. Poza nagrywaniem płyt i takich hitów, jak "Pod papugami" i „Dziwny jest ten świat”, tworzył również muzykę filmową i teatralną. Wykonywał m.in. partię Chochoła w "Weselu" Andrzeja Wajdy. Zajmował się poezją - poza wykorzystaniem w utworach wierszy Norwida, Asnyka i Przerwy-Tetmajera, sam pisał wiersze. W ostatnich latach kariery tworzył także grafiki komputerowe.

Małżeństwo Krauzów, które ma na swoim koncie tak znakomite filmy jak „Plac Zbawiciela”, „Dług” czy „Mój Nikifor” obecnie kręci biografię cygańskiej poetki Papuszy. W filmie zagrali m.in. Jowita Budnik i Antoni Pawlicki. Była jedną z niewielu kobiet romskich, która samodzielnie nauczyła się pisać i czytać. Nigdy nie uczęszczała do szkoły, w wieku 16 lat została wydana za mąż za o wiele starszego harfiarza Dionizego Wajsa. W czasie II wojny światowej ukrywała się wraz ze swoją grupą w lasach. W środowisku romskim spotykała się z niechęcią, ze względu na odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety. Szykany, którym była poddana, spowodowały wystąpienie choroby psychicznej i konieczność okresowego leczenia w zakładach psychiatrycznych. Od 1962 należała do Związku Literatów Polskich. Jej wiersze przekładane były na języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, włoski. Od razu po realizacji tego filmu, chcą oni zająć się biografią Czesława Niemena.
Ł.A

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych