Mroczny Beksiński w wymarzonym Wiedniu

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Reprodukcja jednego z obrazów Beksińskiego z wystawy w Wiedniu
Reprodukcja jednego z obrazów Beksińskiego z wystawy w Wiedniu

21 obrazów nieżyjącego Zdzisława Beksińskiego pokazuje od 25 maja Phantastenmuseum w Wiedniu. To druga zagraniczna wystawa po śmierci wielkiego artysty.

Zdzisław Beksiński za życia mówił, że jego artystyczne i duchowe korzenie sięgają przełomu XIX i XX wieku. Fascynował się twórcami związanymi z Europą Środkową, m.in. Gustavem Mahlerem i Franzem Kafką. I zawsze marzył o wystawach w Wiedniu i Pradze. Po latach postanowiliśmy spełnić jego marzenia

-mówi dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach, który opiekuje się spuścizną pochodzącego z Sanoka artysty.

Praga wisi na razie w zawieszeniu. Natomiast jeśli chodzi o stolicę Austrii, to na nasze maile i listy odpowiedziało jedynie Phantastenmuseum. Specjalizuje się ono w sztuce fantastycznej od surrealizmu do czasów współczesnych. I uznało, że malarstwo Beksińskiego pasuje do jego profilu. Dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Wiednia pojechało 21 obrazów artysty z okresów fantastycznego i pejzaży fantastycznych w jego twórczości.

-wyjaśnia dyr. Banach. Ekspozycja w Phantastenmuseum w Wiedniu jest zatytułowana „Zdzisław Beksiński – mroki podświadomości”. Jak mówi dyr. sanockiego muzeum, dzieła polskiego artysta są wystawiane po ekspozycjach Salvadora Dali i Hansa Rudolfa Gigera.

Beksiński nie należy do szczególnie modnych na Zachodzie artystów. Twórczość Beksińskiego próbował bezskutecznie lansować w latach 80. we Francji i Niemczech jego paryski marszand Piotr Dmochowski. Nie mniej Beksiński ma swoich fanów. Jego obrazy w swoim horrorze „Parasomnia” („Somnabulizm”) cytuje amerykański reżyser William Malone. Film opowiada o chorej dziewczynie, żyjącej na pograniczu jawy i snu. W jej snach ożywiają obrazy Beksińskiego. Wielkim miłośnikiem sztuki artysty z Sanoka jest też wybitny reżyser horrorów Guillermo del Toro. On też w swojej twórczości powołuje się na Beksińskiego.

Wiedeńska ekspozycja (potrwa do 22 czerwca) jest drugą zagraniczną wystawą prac Beksińskiego po jego śmierci. W październiku 2010 r. w holu głównym gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli pokazano kilkadziesiąt obrazów obejmujących wszystkie etapy jego twórczości.

Piotr Samolewicz (autor jest dziennikarzem dziennika „Super Nowości”)

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych