ZAPRASZAMY na konferencje filmową O POPRAWIE POLSKIEGO KINA

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

W najbliższy poniedziałek i wtorek prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kina. Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczyna się konferencja naukowa „O poprawie polskiego kina”, w której weźmie udział wielu znanych i cenionych twórców, krytyków i filmoznawców.

Nazwiska mówią same za siebie: Grzegorz Królikiewicz („Przypadek Pekosińskiego”, „Na wylot”, „Tańczący jastrząb”), Janusz Majewski („C.K. Dezerterzy”, „Sprawa Gorgonowej”, „Zaklęte rewiry”), Borys Lankosz („Rewers”), Paweł Borowski („Zero”), Paweł Sala („Matka Teresa od kotów”; MaszynaDoPisania), Eugeniusz Korin („Sęp”), Przemysław Nowakowski („Boisko bezdomnych”, „Katyń”; MaszynaDoPisania), Krzysztof Kopczyński („Kamienna cisza”; Eureka Media), Marcelina Górka (Studio Produkcyjne ORKA), Andrzej Werner, Rafał Marszałek, Paulina Kwiatkowska, Paweł T. Felis (Gazeta Wyborcza), Tomasz Raczek, Michał Walkiewicz (Filmweb) oraz Anna Tatarska (Stopklatka).

KONTROWERSYJNY MANIFEST

Punktem wyjścia do dyskusji zarówno referentów, jak i zgromadzonych gości będzie "Manifest kina gatunków" napisany przez organizatorów konferencji. Wśród komentatorów znalazły się zarówno osoby chwalące zawarte w nim „oczywiste prawdy”, jak i w ostry sposób negujące jego założenia. Konferencja „O poprawie polskiego kina” jest znakomitą okazją, by samemu zweryfikować tezy organizatorów oraz porozmawiać o kondycji współczesnego polskiego kina.

BLOKI STUDENCKIE I DOKTORANCKIE

W poniedziałek i wtorek w godz. 9.00 – 12.00 odbędą się bloki tematyczne z udziałem studentów i doktorantów z całej Polski (Uniwersytety: Warszawski, Jagielloński, Łódzki, Gdański, Adama Mickiewicza). Skupią się na trzech zagadnieniach: przedstawieniu polskiej tradycji kina gatunkowego, badaniu pojemności znaczeniowej gatunków oraz możliwych drogach reformowania polskiej kinematografii. Komedie, dramaty, gry komputerowe, recepcja polskich filmów za granicą – to tylko niektóre z tematów znajdujących się w polu zainteresowań uczestników konferencji „O poprawie polskiego kina”.

PANELE DYSKUSYJNE

Zaplanowano także cztery panele dyskusyjne z udziałem wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i historyków filmu. Poniedziałkowe zatytułowano: „Jak zmienić polski sen w polską fabrykę snów? O problemach produkcji filmowej w Polsce” oraz „Współczesność w cieniu srebrnego ekranu. Polska nieopisana”, natomiast wtorkowe: „Kino bez idei? Czy polskie filmy po '89 roku próbują budować jakiś wspólny światopogląd?” oraz „Polski gatunek – wampir bez zębów?”. Punktem wyjścia każdego z nich będzie refleksja nad trafnością „Manifestu kina gatunków”. Następnie dyskusje skupią się na różnych zagadnieniach: produkcji filmowej; tematach, które nie są podejmowane przez polskich twórców; zapleczu intelektualnym i światopoglądowym polskich twórców oraz możliwościach realizacji i celowości kina gatunkowego w Polsce.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Oprócz bloków i paneli zaplanowano interesujące wydarzenia towarzyszące. Dzięki współpracy z MaszynąDoPisania osoby, które zgłoszą się do organizatorów drogą mailową, wezmą udział w bezpłatnym kursie reżysera i scenarzysty Pawła Sali („Matka Teresa od kotów”), dotyczącym głównych grzechów scenariuszopisarstwa (termin kursu: 28 maja, 17:30, Wydział Polonistyki UW). Dzięki nawiązaniu współpracy ze Studiem Produkcyjnym ORKA zainteresowane osoby odwiedzą miejsce, w którym powstawały jedne z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat, m.in. „Obława”, „Pokłosie”, „Wojna polsko-ruska” (termin warsztatów: 11 czerwca). Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie uczestnictwa drogą mailową na adres [email protected]. Liczba miejsc ograniczona!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI DOSTĘPNY NA STRONACH:

www.facebook.com/opoprawie www.literatura20.pl/o-poprawie-polskiego-kina

CZAS: 27-28 MAJA MIEJSCE: PAŁAC KAZIMIERZOWSKI (kampus główny UW) SALA IM. BRUDZIŃSKIEGO (parter)

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych