Genialny LUTHER powraca w książce. Czy będzie tak doskonały jak na ekranie?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Serial BBC „Luther” jest jedną z najlepszych produkcji telewizyjnych o policji. Nieprzewidywalny, oryginalny i niepoprawny politycznie serial wypromował gwiazdę Idrisa Elby. 17 maja wyjdzie powieść „Luther. Odcinek zero” nominowanego do Emmy autora serialu Neila Crossa. Dowiemy się w niej o początku historii detektywa.

Inspektor John Luther to ofiarny i błyskotliwy detektyw z imponującą statystyką wykrywanych morderstw w londyńskim wydziale policji zajmującym się najpoważniejszymi przestępstwami. Nie można powiedzieć o nim złego słowa – oprócz tego, że lata ścigania najbardziej zdeprawowanych przestępców odcisnęły na nim piętno, które coraz trudniej mu ukryć. Powieść zabiera czytelnika do wnętrza umysłu błyskotliwego bohatera i pokazuje jego wewnętrzną przemianę: od mężczyzny przepełnionego ledwie skrywaną furią do balansującego na granicy prawa i zmierzającego w objęcia autodestrukcji.

Luther popada w obsesję. Nie spocznie dopóki nie dorwie okrutnego mordercy dzieci. Detektyw będzie gotów poświęcić karierę, małżeństwo i własne zdrowie psychiczne, byleby tylko zbliżyć się do psychopaty. Nie zawaha się nadużywać przemocy, korumpować i grozić niewinnym, którzy staną na jego drodze. Ale w tej grze nawet najwyższa stawka może nie wystarczyć - morderca wydaje się równie inteligentny i zdeterminowany, co sam detektyw. Jak bardzo łowczy upodobni się do zwierzyny?

Powieść kończy się w miejscu, w którym zaczyna się doskonały serial BBC. Niekonwencjonalne zbudowanie postaci detektywa Johna Luthera opisywał rok temu na łamach serwisu portalfilmowy.pl redaktor naczelny wNas.pl Łukasz Adamski.

John Luther jest człowiekiem z krwi i kości, który kłamie, nadużywa przemocy, jest wybuchowy, fałszuje dowody, manipuluje rodzinami przestępców i prowadzi niebezpieczne psychologiczne gry z perwersyjną morderczynią, która zdecydowanie go podnieca. Luther jest ponadto błyskotliwym policjantem, który świadomie wykorzystuje swoją przewagę intelektualną nad przeciwnikiem. Nie cofa się również przed stosowaniem wobec przestępców niedozwolonej przemocy. Któż inny pozwoliłby spaść z trzeciego piętra pedofilowi, którego należało aresztować? Jaki gliniarz szantażowałby więźnia podłożeniem mu w celi materiałów, które zniszczyłyby jego reputację w więzieniu? Na pewno nie byłby to gliniarz z Hollywood, gdzie producenci wciąż boją się stworzyć postać, której jednocześnie nienawidzimy jak i podziwiamy. Luther jest rzecz jasna podobny do kultowego Jacka Bauera z neokonserwatywnego „24”. Jednak Brytyjczyk jest bliższy przeciętnym gliniarzom, którzy nie muszą co kilka lat ratować Ameryki przed nuklearnymi pociskami arabskich fanatyków, Rosjan czy byłych prezydentów USA. Luther podobny jest bardziej do Phillipa Marlowe albo nawet postaci stworzonych przez Franka Millera. Jednak przebija ich autentycznością. I to jest największa siła brytyjskiego serialu.

Serial przyniósł jego twórcom Złotego Globa oraz sześć nominacji do nagrody Emmy i stał się międzynarodowym sukcesem. W tym roku ma mieć premiera trzeciej serii. Pierwsze doniesienia z planu zaostrzają apetyt nie tylko fanom serii.

Znakomity reżyser Guillermo del Toro powiedział, że:

Luther jest dla powieści kryminalnej tym, kim jego historyczny imiennik był dla religii. Zagadka, którą stara się rozwikłać, zżera jego duszę. Dla Luthera najstraszniejszym przeciwnikiem jest on sam, pozbawiony łaski, lecz walczący o zbawienie. Fascynująca i zwarta powieść nowego mistrza gatunku.

Neil Cross (ur. 1969) jest pisarzem i scenarzystą, twórcą i jedynym autorem scenariusza do serialu „Luther”. Pracował także przy produkcjach telewizyjnych takich jak „Dr Who”, „Brudna robota”, „Tajniacy” i „Crossbones”. Jedna z jego powieści („Always The Sun”) była nominowana do nagrody Bookera. „Variety” umieściło Crossa na prestiżowej liście „10 scenarzystów wartych śledzenia”. „Luther. Odcinek zero” to jego pierwsza książka przetłumaczona na język polski.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych