PIOTR KACZKOWSKI przed mikrofonem od 50 lat

polskieradio.pl
polskieradio.pl

Prezenter muzyczny radiowej Trójki od kilkudziesięciu lat jest obecny przed mikrofonem. Jest jednym z najbardziej wpływowych prezenterów, któremu wielu zagranicznych wykonawców zawdzięcza popularność w Polsce. Przedstawiamy wybrany przez nas TOP 5 "minimaxowych" hitów.

Głos Piotra Kaczkowskiego był najbardziej znanym głosem prezentera radiowego w Polsce w latach 70. i 80. Zwłaszcza druga połowa lat 70-tych była najbardziej kreatywną w jego radiowej karierze. Spośród wielu prowadzonych przez niego programów, to MiniMax decydująco wpłynął na gusta olbrzymiej rzeszy słuchaczy. W marcu obchodzi 50 lecie obecności przed mikrofonem.

Przedstawiamy mocno zawężony, TOP 5 "minimaxowych" hitów, wybranych spośród wyróżnionych przez samego jubilata. Korzystamy z autorskich komentarzy prezentera.

1. Wipers - When It's Over

Utwór (znany jako "Beta") zamykający płytę "Youth Of America" 1981 spopularyzowany został na skalę masową tylko w Polsce. Ten amerykański zespół z Portland Tworzyli gitarzysta, wokalista i pianista Greg Sage, basiści Brad Davidson i Dave Koupal, perkusista Brad Naish.

Pamiętam dokładnie dzień, w którym płyta Wipers była w całości zaprezentowana przez Kaczkowskiego. W pewien czwartkowy wieczór nastąpiła krótka zapowiedź, na tyle krótka by płyta została zaprezentowana w całości - resztę dopowiadała muzyka.

2.Cocteau Twins - Pandora

Od debiutu w 1982, aż do 1990 sztandarowa grupa wytworni 4AD. "Pandora ( for Cindy) pochodzi z trzeciej dużej płyty "Treasure" 1984. "Dzień bez Pandory jest dniem straconym" - komentowali wtedy słuchacze. Piotr Kaczkowski najczęściej odpowiadał, że Treasure to po polsku Skarb.

3. Peter Hammill - Time For A Change

To często odtwarzane nagranie pochodzi z albumu "pH7" z 1979 roku. Akustyczny, ale niepokojący utwór. Peter Hammill założyciel zespołu Van Der Graaf Generator nie dążył do nagrywania przebojów. Ma jednak grono zagorzałych i wiernych zwolenników. Nagrania zespołu Van Der Graf Generator może i dziś nie są znane, ale wtedy, każdy szanujący się fan muzyki progresywnej musiał znać takie płyty jak "World Record", czy " Pawn Hearts", z którego pochodzi proroczy utwór " Lemmings".

4. The Sisters Of Mercy - This Corrosion

Założony w 1980 roku w Leeds w Anglii zespól, zniechęcony brakiem kontraktu sam otworzył wytwórnię płytową. Wydawane przez nich płyty zostały zauważone i grupa podpisała międzynarodową umowę. Gitarzysta i wokalista Andrew Eldritch, jedyny muzyk z oryginalnego składu grupy druga płytę "Floodland" (1987) nagrał w duecie z basistką Patricia Morrison i automatem perkusyjnym.

Po latach wielu słuchaczy twierdziło, ze Sisters Of Mercy zawdzięcza polską popularność Tomaszowi Beksińskiemu, jednak to Piotr Kaczkowski wylansował ten zespół do miana ikony gatunku.

5. Snowy White - Bird Of Paradise

Mistrz gitary Snowy White oprócz solowych dokonań grał min. w Thin Lizzy, a także z Peterem Greenem i Pink Floyd. W 1984 roku był to jeden z częściej odtwarzanych utworów w radiowej Trójce. Być może częściej w Polsce, niż na Wyspach.

Tak charakteryzuje prezentera polskieradio.pl

Piotr Kaczkowski – popularny "Kaczor", legenda dziennikarstwa radiowego, dla wielu największy muzyczny autorytet, wielki popularyzator muzyki rockowej. Niemal od samego początku pracy zawodowej związany z Programem 3 Polskiego Radia. W Trójce prowadził m.in. takie audycje, jak: "Jazda obowiązkowa”, "Kiermasz płyt”, "M-3”, "Minimax – wydanie dla fonoamatorów”, "Minimax przed północą”, "Mini-Max, czyli minimum słów, maksimum muzyki”, "Mój magnetofon”, "Muzyczna poczta UKF”, "Pół perfekcyjnej płyty”, "Trzecia godzina”, "W tonacji Trójki”, czy sobotnie popołudniowe "Zapraszamy do Trójki”. W latach 1998-2000 dyrektor – redaktor naczelny Trójki.

Grzegorz Kasjaniuk

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.