HALLELUJAH przedstawiamy TOP 5 coverów piosenki Cohena

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
prettyfakes.com
prettyfakes.com

W okresie Wielkanocnym piosenka Cohena nabiera szczególnego znaczenia. Delikatna w brzmieniu ma w sobie nie tylko moc treści, ale też moc zawołania Hallelujah, o którego znaczeniu wielu nie wie, śpiewając tę piosenkę. Prezentujemy subiektywny TOP wykonań utworu Leonarda Cohena.

Jest to zawołanie, okrzyk ku czci Boga, powtarzany często w okresie Wielkanocy: Alleluja! Zawierają go teksty liturgiczne i pieśni sławiące zmartwychwstałego Pana. "Chwalmy Pana — Hallelu-Jah!" jest to wyraz hebrajski. Okrzykiem tym Izraelici wyrażali swą radość i wdzięczność dla Boga.

Handel - Hallelujah

Upowszechniali to zawołanie pieśniarze gospel, a także muzycy wywodzący się z tej tradycji, jak Ray Charles. Jednak w tym przypadku zawsze odniesienie było jednoznaczne, chrześcijańskie. Chwalebne. Oderwanie tego kontekstu stało się charakterystyczne dla piosenki Leonarda Cohena i to nie za sprawą kanadyjskiego barda, który w utworze zawarł biblijne odniesienia i jego Hallelujah było jak najbardziej skierowane ku Bogu. Zrobili to artyści, którzy coverowali tę piosenkę, a zwłaszcza John Cale, którego interpretację przejął nawet sam Cohen. Nie oznacza to, że każdy z wykonujących ją zapomina o właściwym znaczeniu zawołania. Nie akcentując okrzyku ku czci Boga, wpisują się nieświadomie w jego okazywanie chwały Stwórcy.

"Hallelujah" Leonarda Cohena, została wydana oryginalnie na albumie "Various Positions" z 1984 roku. Jej aranż nie jest typowy, pewnie to spowodowało popularność melodii. Jak opisuje Wikipedia:

Hallelujah w oryginalnej wersji jest utworem w rytmie 12/8, łączącym styl walca i muzyki gospel. Piosenka napisana jest w tonacji C-dur, następuje progresja za tekstem "it goes like this, the fourth, the fifth, the minor fall, and the major lift": C, F, G, A-moll (ang.: A minor), F. Piosenka jest grana w tempie 56 BPM z ambitusem wokalu E4-A5.

Leonard Cohen - Hallelujah

Leonard Cohen lubił odnosić się do Starego Testamentu, zrobił to też w przypadku "Hallelujah". Jest to dla zwykłego słuchacza nie do odkrycia, warto więc zwrócić uwage na szczegóły w tekście: "she cut your hair" i "you saw her bathing on the roof, her beauty in the moonlight overthrew you", to biblijne odwołania, min. do historii Samsona i Dalili z Księgi Sędziów, jak i do króla Dawida i Batszeby.

1. Jeff Buckley - Hallelujah

Wydawałoby się, ze syn Tima, Jeff Buckley sięgnie po oryginał piosenki "Hallelujah". Tak się nie stało. Zainspirował się wersją Cale'a. Kompozycja znalazła się na debiucie Buckleya "Grace" z 1994 roku. Jeff miał problem z nagraniem właściwej wersji - tę, którą znamy nie zawdzięczamy wyborowi artysty, tylko producentowi Andy Wallace. Znany w środowisku grunge producent i realizator spośród 20 nagranych przez Buckleya wersji wybrał 3 nagrania, z których stworzył jedno.

2. Bono - Hallelujah

Znajomość Bono z Cohenem jest długoletnia. Panowie polubili się na tyle, ze wspólnie nagrywali utwory Cohena. Wokalista U2 wprowadził kanadyjskiego barda w rejony bliskie rocka, ukazując różnorodne możliwości głosu Cohena. Bono kilkukrotnie podchodził do nagrania własnej wersji "Hallelujah", w takich też gra ją na koncertach z U2. Najbardziej znaną, swoją solową interpretację "Hallelujah" zamieścił na albumie "Tower of Song", tribucie dla Cohena.

3. Bon Jovi - Hallelujah

Zadziwiające, ze spośród tylu interpretacji piosenki "Halleluja", to właśnie ta w wykonaniu Bon Jovi należy do ulubionych Cohena. Być może infantylny momentami głos Jona Bon Jovi umiejętnie wpisuje się w przekazanie treści utworu? Nie jest to nadmiernie melancholijne wykonanie, ani pesymistyczne ( a takie się przecież zdarzały ). Jest tu radość, która nie jest eksponowana, ale czuć ją z wykonania zespołu Bon Jovi. Pewnie to efekt stałego repertuaru Jona, w którym miłość jest na tyle gloryfikowanym uczuciem, że pozytyw jest dominującym elementem w pieśni.

Bon Jovi gra Hallelujah na koncertach. Jedna z interpretacji został uwieczniona na DVD "Live at Madison Square Garden".

4.Myles Kennedy from Alter Bridge - Hallelujah

Zespół Creed, z którego wywodzi się Alter Bridge, uważany był za przedstawiciela chrześcijańskiego rocka. W amerykańskich notowaniach, zawsze tam był klasyfikowany. Sam zespól nie odżegnywał się od tego. Wokalista Scott Stapp wprowadzał swoim brzmieniem głosu zespół w grunge.

Po zawieszeniu działalności Creed, muzycy tego zespołu powołali do życia Alter Bridge w Orlando w stanie Floryda. Muzyka nabrała bardziej charakterystycznego wymiaru hard rocka z większym eksponowaniem metalizujących solówek gitarowych. Wokalistę Stappa zastąpił Myles Kennedy, były wokalista i gitarzysta formacji The Mayfield Four. W styczniu 2004 roku zespół oficjalnie rozpoczął działalność.

Utwór "Hallelujah" w wykonaniu Mylesa Kennedy to stały punkt koncertów Alter Bridge.

5. John Cale - Hallelujah

Bez tej interpretacji nie byłoby zapewne tak wielkiego rozgłosu wokół utworu Cohena. Oryginalna kompozycja nie zyskała od razu uznania. Wydawca nawet nie chciał jej wydać. Należne uznanie otrzymała najpierw środowisku muzyków. John Cale zawsze miał wyczucie do zespołów, jaki i kompozycji, choć nie dane mu było tak wypromować swojego nazwiska, jak zespołów i osobowości, z którymi współpracował: Velvet Underground, Brian Eno, Lou Reed,czy Patti Smith.

Grany początkowo tylko na koncertach, cover Johna Cale'a został opublikowany na poświęconym Cohenowi albumie "I'm Your Fan" w 1991 roku. Wersja Cale'a okazała się na tyle trafiona, że sam bard przejął ją w graniu na żywo podczas trasy koncertowej 2008 - 2009. Smaczkiem jest także test tej wersji. Przez kilka lat Cohen wykonywał ją na koncertach w różnych wersjach tekstowych. Cale chcąc ją interpretować po swojemu poprosił Cohena o przysłanie tekstu - otrzymał kilkanaście stron maszynopisu. Z tej masy poezji wybrał najbardziej zuchwałe fragmenty, które tworzą tekst jego wersji.

Wersja Cale'a stała się jakby podstawową wersją piosenki, wykonywaną przez innych artystów. Sam Cohen jest zdegustowany faktem, ze aż tylu muzyków sięga po jego piosenkę ( ponad 240 zarejestrowanych wykonań ). Nie spodziewał się pewnie, że akurat ta kompozycja stanie się jego muzycznym pomnikiem.

Grzegorz Kasjaniuk

ps. Spełniamy życzenie internautów...

Hallelujah -Alexandra Burke

Alexandra Burke nagrała cover Hallelujah w nagrodę za wygraną w programie The X Factor. Piosenka wykonana przez młodą piosenkarkę ponownie wzbudziła zainteresowanie utworem Cohena. Burke nie była zadowolona z wyboru utworu, a wykonanie go w programie X Factor spowodowało ostry sprzeciw fanów Jeffa Buckleya, którzy byli niechętnie nastawienie do komercyjnej formuły show X Factor. Choć Burke odniosła komercyjny sukces, to jej interpretacja piosenki nie weszła na pierwsze miejsce bożonarodzeniowego notowanie listy przebojów, które zostało zajęte przez wersję Jeffa Buckleya. Był to efekt zorganizowanej akcji fanów nieżyjącego artysty.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych