ZOBACZ KLIP PROMOCYJNY! powieści Jana Polkowskiego ŚLADY KRWI

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Pod koniec kwietnia, nakładem Wydawnictwa M, ukaże się powieść Jana Polkowskiego ŚLADY KRWI. Ślady krwi to niemal sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której koleje poznajemy podczas odzyskiwania i odkłamywania pamięci przez głównego bohatera. Powieść nie została napisana dla prostego pokrzepieniu serc. Ale chociaż odkryta prawda boli jeszcze mocniej, daje w zamian szansę na jednostkowe i wspólnotowe ocalenie.

Napisana z rozmachem powieść Jana Polkowskiego to niezwykła próba rozmowy z Polakami o ich współczesnej kondycji za pomocą sięgnięcia po ważne składniki narodowej tożsamości – zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenie absurdalnej rzeczywistości PRL, walka o niepodległość, dramat kolaboracji, pamięć Kresów, dylematy wiary w Boga, ale i bogata tradycja kulturowa – jak choćby opisy Wołynia odsyłające do Pana Tadeusza – to wszystko składa się na wielką, polifonicznie opowiedzianą przygodę polskiego losu. Mimo pesymizmu i wiernego obcowania z polską klęską, autor daleki jest od stereotypowego rozmiłowywania się w martyrologii. Pozostaje ironicznym i niezależnym obserwatorem. W tym leży siła Śladów krwi.

Czytelnicy, którzy poszukują w literaturze poważnej próby zmierzenia się z polskością na serio, a dla których styl, piękno języka i ciągłość kultury nie są obojętne, na pewno się nie zawiodą!

Oto kilka opinii na temat książki:

Ślady krwi to jedna z tych polskich opowieści, gdzie losy Polaków nie zmierzają do dobrego zakończenia. Uważny czytelnik dosłyszy w niej jednak tak dobrze znaną z poezji Polkowskiego czystą i krzepiącą nutę wzniosłości. Skończy więc lekturę książki wzruszony wzruszeniem szlachetnym, które jest w stanie wzbudzić tylko bardzo dobra literatura.

prof. Ryszard Legutko

Ślady krwi. Przypadki Henryka Harsynowicza to epicka powieść o pokoleniu Solidarności. To także wielowymiarowa i wielowątkowa opowieść o powojennej Polsce. Sensacyjne przygody tytułowego bohatera, który powraca z niechcianej emigracji, aby trafić w sieć intryg postkomunistycznej Polski, to także medytacja nad tożsamością człowieka, który pełnię swojej egzystencji odnaleźć może jedynie we wspólnocie. Dotąd znaliśmy Jana Polkowskiego jako wybitnego poetę. Jego debiut powieściowy stawia go w rzędzie wybitych prozaików.

Bronisław Wildstein

Powieść Ślady Krwi zawiera potężny ładunek najnowszej historii Polski. Sięga początku XX wieku i doprowadza do współczesności. W losach rodziny bohatera powieści Henryka, jak w soczewce, odbijają się splątane polskie dzieje. Narracja zaskakuje sensacyjnymi zwrotami. Pisarz odsłania, warstwa po warstwie, mroczne tajemnice dziedzictwa, którym został obarczony bohater powieści. Ślady krwi stanowią ambitną próbę literackiej syntezy współczesności. Czyta się z rosnącym zaciekawieniem.

Marek Nowakowski

Już niebawem na wNas.pl fragmenty nowej książki znakomitego poety!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych